Minint Tarptautinę vaikų gynimo dieną Kėdainiuose, Vytauto parke šurmuliavo ne vienas šimtas jaunųjų kėdainiečių, kurie linksmai pramogavo: piešė, klausėsi įvairių rajono kolektyvų koncerto, žaidė žaidimus, šėlo ant batuto, bendravo su policijos rėmėjais, jų veidus numargino piešiniai, buvo norinčių ir pasipuošti laikina tatuiruote, pasisupti ar pasiturkšti fontane.

„Vaikai labai aktyviai dalyvauja įvairiose veiklose, visame parke pilna vaikų, smagu matyti, kad jiems įdomus ne tik virtualus pasaulis. Aišku, renginiuose, šventėse daugiausia sulaukiama jaunesnių vaikų, o paaugliai jau drovisi dalyvauti kultūriniame gyvenime. Bet mažiukai yra viskuo besidomintys, iš jų galime pasimokyti gyvenimo džiaugsmo, atvirumo, nuoširdumo.

Šiandien vaikai piešia ilgiausią sveikinimą, skirtą visiems pasaulio vaikams, kurį nufilmuosime ir patalpinsime internete, taip pasveikindami vaikus su jų švente“, – sakė šventę organizavusio Kėdainių kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Genovaitė Gustytė.

Renginyje, į kurį vaikai atskubėjo kartu su savo tėvais, broliais, sesėmis ar seneliais, nestigo džiaugsmingo krykštavimo, vaikiško juoko, bendravimo su kitais vaikais.

Mūsų misija – ginti vaikus ir jiems padėti

Šventės metu mažieji nepabūgo bendrauti ir su bendruomenės pareigūnais bei policijos rėmėjais, kurie siūlė spręsti kryžiažodžius, dėlioti dėliones, dalijo atšvaitus, leido įlipti į policijos automobilį, su vaikais noriai pozavo policijos talismanu tapęs Amsius.

„Mes dažnai dalyvaujame šventėse, važiuojame ir į mokyklas, tam, kad vaikai nelaikytų policininko kažkokiu baubu, o žinotų, kad gali pareigūnais pasitikėti, kad, jei atsitiktų kažkas negero, visada galima kreiptis į mus pagalbos.

Vaikus nuo daug ko reikia saugoti ir ginti – nuo smurto, patyčių, negatyvios aplinkos, negerų emocijų. Būna, kad vaikus skriaudžia ir patys artimiausi žmonės, ir bendraamžiai, ir visai nepažįstami asmenys. Jei vaikui kažkieno elgesys kelia skausmą, baimę, diskomfortą, reikia netylėti ir apie tai papasakoti savo tėvams, mokytojams, kaimynams ar kokiam kitam žmogui, kuriuo vaikas pasitiki. Mes mokome vaikus, kad, esant reikalui, galima skambinti ir tel. 112, tam, kad būtų suteikta reikiama pagalba. Svarbiausia yra nebijoti kreiptis.

Būna nepilnamečių, kurie į policijos akiratį patenka dėl tam tikrų negerovių: rūkymo, muštynių, vagysčių, kelių eismo taisyklių pažeidimų. Daugiau problemų kyla su vyresniais 14–18 metų jaunuoliais, bet pasitaiko ir septynmečių, kurie, pavyzdžiui, vagia iš prekybos centrų, norėdami pasirodyti prieš draugus, dėl smalsumo ar iš nepritekliaus, nes negali nusipirkti norimo daikto, tokiems vaikams stengiamės padėti, kuo tik galime, – teigė Kėdainių rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Aušra Mickevičienė.

Vaikams iškylantys pavojai

Vaikų gynimo dieną pakalbinti suaugusieji pripažino, kad vaikams dabartiniu laikmečiu kyla daug pavojų, tad labai svarbu juos nuo to apsaugoti.

„Manau, vaikai gal labiau skriaudžiami gatvėje, kur kokie narkomanai ar įžūlūs asmenys vaikštinėja. Nuo patyčių irgi reikia ginti vaikus. Mūsų vaikas dar mažas, bet jau mokome, kad nedarytų blogų dalykų, suaugusieji turi rodyti pavyzdį, nuo tėvų auklėjimo daug kas priklauso, aišku, ir mokytojai įtakos turi.

Aš kai augau, tėvai mane griežtai auklėjo, o dabar negalima net subarti vaiko. Teisingai, nereikia smurtauti prieš vaikus, reikia bandyti gražiuoju susitarti. Gal vaikai ir išveda tėvus iš kantrybės, bet reikia susivaldyti. Mudu su žmona niekada nesam mušę savo vaiko“, – sako Žygimantas.

„Negerovės ateina iš šeimos, kaip auklėsi vaiką, tokį ir turėsi. Mokytojai auklėjimo spragų neištaisys, jie tik gali padėti, patarti, bet vertybes skiepyti turi tėvai. Dabartiniams vaikams duodama daug laisvės, bet, manau, reikia nustatyti kažkokias ribas, kad po to nekiltų kokių problemų“, – teigia Monika, į šventę atlydėjusi savo krikšto sūnų.

„Vaikus kartais reikia ginti nuo pačių tėvų, kurie jų nemyli, tinkamai neprižiūri, skriaudžia, verčia dirbti. Aš pati auginu tris skirtingo amžiaus vaikus – nuo jau suaugusio iki pagranduko. Galiu pasakyti, kad dažniausiai teko susidurti su patyčiomis. Tai didžiulė problema, kaip ir elektroninių cigarečių rūkymas. Mokau savo paauglį sūnų, kad jis mokėtų atsispirti kitų žmonių pasiūlymams.

Daug pavojų kyla ir internetinėje erdvėje, ypač mergaitėms būna visokių pasiūlymų. Ieškoma jaunų, patiklių vaikų, kurie gal ir pasiduoda pagundoms.

Vaikai net gatvėse sulaukia iš nepažįstamų žmonių pasiūlymų pavežti, kažką duoti ar parodyti, todėl nemažai tėvų savo vaikus vežioja į būrelius, mokyklas, po to parsiveža. O mūsų laikais tai eidavome iš mokyklos didelius atstumus ir nieko nenutikdavo, dabar yra sudėtingiau, todėl reikia mokyti vaikus, kaip elgtis tam tikrose situacijose“, – įsitikinusi kėdainietė Reda.

„Man tai keista, kaip suaugusieji toleruoja, jei vaikams yra sukamos ausys, trenkiama per pakaušį ar mažylis ore pakratomas. Aš pamačiusi tokį elgesį tikrai netylėčiau, bet kiti tyli, nors girdi, kad už sienos klykia vaikas, tyli, nors girdi, kaip tėvai grasina vaiką paliksią gatvėje, jei jis dar bliaus…

Manau, kad neturime tylėti, nes kitaip vaikai augs baimėje, o suaugę norės už tai atkeršyti visam pasauliui“, – sako Eglė.