„Kėdainių mugė” tęsia straipsnių ciklą iš kraštiečio Juozo Baniotos surinktos istorinės medžiagos Kėdainių sporto žinynui (1919–2022).
Šiandien publikuojame informaciją apie sportą Kėdainių krašte 1924-1925 metais.
1924 m.
Futbolas
Lietuvos futbolo lygos oficiozu buvo paskelbtas žurnalas „Sportas“, kurį prenumeruoti privalėjo visos sporto organizacijos.
Prieš pirmenybių pradžią „Sportas“ paskelbė futbolo mėgėjams konkursą iš 15-os klausimų apie futbolo terminologijos sulietuvinimą, futbolo racionalumą, LFL reikalingumą ir kita.
Netikėtai geriausiai į tai atsakė kėdainiškis Algirdas Januškevičius, kuris vėliau tapo žinomu futbolo veikėju. Žaidė Lietuvos čempionatų varžybose įvairių Kauno komandų sudėtyse. 1930 m. užėmė antrą vietą su LFLS komanda.
Beje, tuo metu Kėdainiuose jau buvo kelios futbolo komandos, o vienu pirmųjų futbolo propaguotojų buvo 1988 m. olimpinio čempiono Arvydo Janonio senelis Juozas.
Į įkurtą Lietuvos futbolo lygą iš provincijos miestų viena pirmųjų įstojo Kėdainių „Makabi“
komanda. Suformuotos net dvi komandos, jų paraiškos:
A komanda: Giršas Domoreckis, Nochumas Brustermanas, Chackelis Akselbanas, Leizeris Golumbikas, Zalmanas Upinas, Berelis Zangas, Faivė Golumbikas, J.Šulumovičius, atsargoje Š.Linzbergas;
B komanda: J.Goldfarbas, L.Kliačko, L.Frangas, D.Gabinas, A.Morgenšternas, Ruchinas, Ch.Birgeris, P.Tubisas, B.Frumas, C.Jofė, M.Pauziceris.
Lengvoji atletika
Dotnuvos technikume įvyko varžybos pagal ankstesniais metais susiformavusią programą.
Tuometiniai istorijos rašytojai rezultatų nepateikė, tik paminėta, kad varžybos pasižymėjo dalyvių gausa.
Tais pačiais metais technikumas buvo reorganizuotas į aukštąją mokyklą (akademiją).
Tenisas
Akademijoje, šalia pagrindinių rūmų, įrengta teniso aikštė.
……….
II artilerijos pulke atidarytas klubas, kuriame buvo ir sportuojama.
1925 m.
Futbolas
Gegužės 1 d. ŽŪA studentų iniciatyva įkurtas LFLS skyrius, jau to pat mėn. 18 d. jo futbolo sekcijoje veikė trys futbolo komandos, buvo ruošamasi steigti „lengvos atletikos, basketbolo, kumščiasvydžio, dviratininkų, šaudymo ir teniso sekcijas. ŽŪA administracijos paskirta įvairiems sporto lavinimosi reikalams keletas bendrų aikščių.“
Dotnuvos LFLS komanda dalyvavo šios sąjungos 5 metų sukakties turnyre Kaune. Išliko vienas rezultatas: gegužės 31 d. 0:6 (0:1) pralaimėta LFLS „Žaibui II“.
Nuo pavasario iki rugpjūčio 30 d. vyko respublikos šaulių pirmenybės. I-je Aukštaičių (arba Kauno) apygardoje nugalėjo Kauno „Kovo II“ komanda, po jos liko Ukmergės „Šaulys“ ir Kėdainių „Šaulys“.
Rugsėjo 27 ir 28 d. Kėdainių LFLS skyriaus komanda “Banga” viešėjo Panevėžyje.
Dėl lietaus pirmą dieną nebuvo žaidžiama, todėl antrą kėdainiškiams teko žaisti du
kartus.
Juos iš pradžių 3:0 nugalėjo vietos „Makabi“, po to sekė rungtynės su „Sveikata“.
Teisėjavo žydas, kuris „iš peties“ darbavosi fiksuodamas nuošales panevėžiečių nenaudai. Mat jis norėjo, kad „Sveikata“ laimėtų mažesniu skirtumu nei „Makabi“. Teisėjui visaip
talkino ir žydų sirgaliai.
„Panevėžio balsas“ rašė: „50 žmonių žiūrėtojų kaukė, rėkavo ir švilpė patėmiję kokį nors „Sveikatos“ lošėjo nepasisekimą“.
Taigi „Sveikata“ laimėjo tik 2:0.
Lengvoji atletika
Nors dėl finansinių nepriteklių ir organizacinių nesklandumų neįvyko Lietuvos pirmenybės, spaudoje minima, kad aktyvesni negu anksčiau buvo Šiaulių, Telšių, Panevėžio, Dotnuvos, Vilkaviškio ir kt. miestų lengvaatlečiai.
Per LFLS metinę šventę dotnuviškis A. Dobrega pagerino Lietuvos šuolių su kartimi rekordą pirmas Lietuvoje peršokęs virš 3 metrų – 312 cm.
Toje pat šventėje 20 km bėgime nugalėjo M. Klungevičius (kažkuris iš šaltinių klysta, nes 1926 m. konstatuota, kad tokio ilgio distancija bėgta pirmą kartą, o ir A. Dobregos rekordą irgi datuoja 1926 metais).
Šaudymas
Kauno miesto šaudymo pirmenybėse 3 vietą užėmė Babarskis (Lietuvos darbo sąjunga) išmušęs 54 taškus iš 60 galimų.
Atrodo, kad tai tas pats Bavarskis Petras, kuris nuo 1931 metų buvo vienas geriausių šaulių Kėdainiuose.
……….
Švietimo ministerija parengė kūno kultūros programas pradinėms ir vidurinėms mokykloms, tačiau dėstyti nebuvo kam: pirmieji fizinio lavinimo mokytojų kursai surengti tik 1927 m. Kėdainiuose įsikūrė skautų berniukų draugovė, o mergaičių – jau veikė anksčiau.
Skautams fizinis lavinimas irgi buvo viena iš pagrindinių veiklos sričių.
Bus daugiau. Tęsinys kitą sekmadienį, gegužės 11 d.