Atrodo, kad internete apstu visko, tačiau specialistai tikina, kad tai – vis dar plačiai neišnaudota erdvė verslui. Poreikį perkelti savo veiklas į interneto erdvę verslininkai ypač pajuto per pandemiją ir jos nulemtus fizinės veiklos suvaržymus.

Startavo mokymai

Ne vienas susidūrė su žinių ir įgūdžių stoka, tačiau samdytis elektroninės komercijos profesionalus smulkiam ar pradedančiajam verslininkui per brangu. Todėl nenuostabu, kad šiomis dienomis Kėdainiuose veikiančiame „Verslios Lietuvos“ bendradarbystės centre „Spiečius“ netyla gaudesys.

Spalio mėnesį čia startavo nemokami mokymai tobulėti ir plėstis siekiantiems nedideliems verslams.

Didelio ne tik Kėdainių, bet ir kitų miestų verslininkų susidomėjimo sulaukė elektroninės komercijos mokymų „e.comGo“ programa. „Pakvietėme vidutinio ir smulkiojo verslo atstovus dalyvauti nemokamose e. komercijos dirbtuvėse. Jos skirtos verslams, kurie dar tik planuoja savo veiklą perkelti į internetinę parduotuvę, kadangi pandemija padiktavo tokį poreikį, arba žengia pirmuosius žingsnius“, – sakė verslumo ir eksporto plėtros  agentūros „Versli Lietuva“ regionų koordinatorė Sandra Barzdienė.

Spalio mėnesį bendradarbystės centre „Spiečius“ startavo nemokami mokymai tobulėti ir plėstis siekiantiems nedideliems verslams.
(„Kėdainių mugės“ archyvo nuotr.)

Teorija ir praktika

Mokymų dalyviams skirta 25 valandų trukmės programa, kuri susideda iš penkių dalių. Vyksta keturios teorinių ir praktinių mokymų sesijos, po to – konsultacija. Įžanginėje sesijoje verslininkai susipažino su e. komercijos strateginiu planavimu, pagrindiniais įrankiais ir rodikliais. „Mokymai vyks kartą per savaitę. Kituose etapuose bus kalbama apie e. parduotuvės kūrimo ir sėkmingo diegimo procesus, mokomasi nustatyti tikslinius klientus ir kaip juos pasiekti, skiriama dėmesio e. parduotuvės estetikai ir dizainui. Taigi „E.comGO“ elektroninės komercijos dirbtuvėse verslininkai įgis praktinių žinių ir svarbiausių kompetencijų, reikalingų elektroninio verslo pradžiai ir vystymui. Tikimės, kad po šių mokymų padaugės kėdainietiškų elektroninių parduotuvių“, – šypsosi S. Barzdienė.

Nori išjudinti

Poreikį žengti koja kojon kartu su išmania visuomene teigia pajutę ir verslininkai. „Tokių paslaugų poreikis yra didelis. Šiuos mokymus pasirinkau todėl, kad prekyba juda į priekį ir manau, kad reikia ją kelti į elektroninę erdvę, priartinti prie vartotojo“, – kalbėjo Evaldas Buitvydas, Kėdainiuose teikiantis namų elektros ūkio ir santechnikos priežiūros paslaugas bei prekiaujantis šios srities prekėmis. „Dirbame visame Kėdainių mieste, su daugiabučiais namais ir privačiais klientais. Jei kas nutinka blogo – važiuojam, reaguojam, sutvarkom. Pastebėjau, kad bent jau šios rūšies prekių erdvė yra uždara, norėtųsi plėsti žinomumą, kad paprastam vartotojui taptų lengviau surandama.“

Elektroninės komercijos dirbtuvėse taip pat dalyvauja smulkieji verslininkai, prekiaujantys rūbais ir aksesuarais, ortopedinėmis prekėmis, mėsos gamintojai, taip pat teikiantieji reklamos, sveikatinimo, socialines paslaugas. 

O štai mokymų dalyvė Skaistė Kuprijanovaitė šiais metais atidarė elektroninę parduotuvę vazoskapams.lt. „Mačiau, kad yra paklausa, todėl atidariau elektroninę parduotuvę, prekiaujančią akmens masės vazomis kapams. Norėčiau ją „išjudinti“, tad šiuose mokymuose tikiuosi sužinoti naujų dalykų apie internetinę prekybą, nes esu naujokė šiame versle. Trūksta ne tiek marketingo, kiek techninių žinių“, – kalbėjo kėdainietė.

Daug sėkmės dedamųjų

„Prekyba internete visada buvo svarbu. Verslai, kurie apie tai anksčiau negalvojo, per karantiną pakeitė nuomonę“, – sakė lektorius Tomas Morkūnas.

„Mano nuomone, prekyba internete visada buvo svarbu. Verslai, kurie apie tai anksčiau negalvojo, per karantiną pakeitė nuomonę, – konstatavo įžanginę mokymų sesiją vedęs Tomas Morkūnas, skaitmeninės rinkodaros agentūros „Fad“ vadovas. – Būti matomam ypač svarbu norint megzti naujus ryšius, vykdyti eksportą. Tad, daugiau ar mažiau, visi verslai turėtų pateikti internete bent jau kontaktinę informaciją apie save, būtinai turėti reprezentacinį tinklapį.“

Kalbėdamas apie Kėdainiuose, o taip pat ir kituose Lietuvoje veikiančiuose „Spiečiaus“ centruose vykstančius mokymus, lektorius pabrėžė, kad elektroninė parduotuvė yra tik viena verslo dalių. „Kartais įsivaizduojame, kad atsidarysime elektroninę parduotuvę ir sėkmingai prekiausime. Tai yra kanalas, per kurį vyksta prekyba, bet yra ir daug kitų reikalingų elementų: reklama, komunikacija, strategija. Šiuos elementus reikia suprasti. Tad šiuose mokymuose, pirmoje paskaitoje, bandau apžvelgti, kaip teisingai susidėlioti strategiją, visus žingsnius, kad nesusikurtume iliuzijų ir kad verslas nebankrutuotų. Smagu, kad tarp dalyvių yra jau egzistuojančių verslų, tad jie gali pasidalinti savo patirtimi. Stengiuosi megzti diskusiją, tuomet įdomiau patiems dalyviams“, – apibendrino lektorius.

Verslo auginimui – dar viena nemokama programa

Verslumo ir eksporto plėtros  agentūros „Versli Lietuva“ regionų koordinatorė Sandra Barzdienė teigia, kad Kėdainių smulkieji ir vidutiniai verslininkai į mokymus bus kviečiami ir kitąmet.

Šiuo metu „Spiečiuje“ vyksta dar viena, verslo akseleravimo, programa. Pasak S. Barzdienės, ji skirta smulkiesiems ir vidutiniams regionų verslininkams, susiduriantiems su verslo vystymo iššūkiais, siekiantiems sustiprinti savo verslo vystymo kompetencijas bei paspartinti savo verslo augimą. Paskutinė diena, kada galima prie jos prisijungti, yra spalio 16-oji.

„Įvairių mokymų programų planuojame ir kitais metais, atsižvelgdami į verslų poreikius. Kviečiame sekti „Spiečiaus“ paskyrą socialiniame tinkle „Facebook“, apsilankyti svetainėje verslilietuva.lt. Konsultuotis verslo pradžios klausimais kviečiame atvykti pas mus, iš anksto užsiregistravus. O žinodami, kad pas mus vyks mokymai, aktualūs jūsų verslui, būtinai pakviesime kiekvieną dalyvauti“, – sakė pašnekovė.

Kėdainių „Spiečius“ įsikūręs M. Daukšos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriuje, Didžiosios Rinkos a. 4.

(„Kėdainių mugės“ nuotraukos)

Panašios naujienos