Šeštadienį spalvingais tradiciniais kostiumais pasipuošę lenkų tautybės atstovai visą dieną šurmuliavo mūsų mieste. Kėdainiuose tradiciškai vyko jau XVI-asis lenkų kultūros festivalis „Znad Issy“, į kurį atvyko keli šimtai kaimyninės šalies meno kolektyvų atstovų, prisijungė ir mūsų šalies kolektyvai.

Kėdainių daugiakultūriame centre vyko lenkų kultūros dienų „Znad Issy“ renginiai.

Lietuvoje ir Lenkijoje gyvenančius tautiečius vienijančią fiestą atvyko daugiau nei pusė tūkstančio dalyvių – toks gausus dalyvių skaičius išlieka pastovus jau kelerius metus. O festivalio tikslas nesikeičia – parodyti lenkų kultūrą, per dainą ir šokį skleisti šilumą, šypsenas.

Gausus būrys dalyvių

Pasak festivalio organizatorės, Kėdainių rajono lenkų draugijos pirmininkės Irenos Duchovskos, savaitgalį mieste koncertavo daugiau kaip 20 meno kolektyvų iš įvairių Lenkijos bei Lietuvos miestų.

Šiais metais šventiniai renginiai apsiribojo tik Kėdainių miestu. Tradiciškai prie Kėdainių rajono savivaldybės vyko jaunimo pučiamųjų orkestrų ir šokių ansamblių pasirodymai, vėliau renginiai persikėlė į Kėdainių daugiakultūrį centrą, kuriame buvo pristatyta autorinė I. Duchovskos poezijos knyga „W zielonej dolinie“.

Vėliau, tradiciškai, Senosios rinkos aikštėje vyko ansamblių pasirodymas, po kurio visi ansambliai eisena pajudėjo link Kėdainių kultūros centro. Čia vyko didysis, šventinis „Znad Issy“ koncertas, kuriame meninę programą parodė visi festivalio dalyviai.

Kultūra – turtas

Festivalyje apsilankė ir Lenkijos respublikos ambasados konsulinio skyriaus vedėjas Marcin Zieniewicz, puikiai šnekantis lietuviškai. Diplomatas pasakojo, kad šiame festivalyje dalyvauja jau antrąjį kartą ir tikino, kad yra susižavėjęs Kėdainiais, istorija, maloniais žmonėmis. „Tokie festivaliai labai svarbūs, kad būtų parodoma kultūrų įvairovė, kuri yra tikras turtas. Svarbu, kad šiandien ir lietuviai, ir lenkai kartu susirinko ir švenčia“, – kalbėjo svečias.

„Znad Issy“ festivalio organizatorė ir Kėdainių lenkų draugijos pirmininkė Irena Duchovska.

Šventiniame koncerte taip pat dalyvavo Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Antanas Pavolis, kuris pasveikino festivalio dalyvius ir rajono mero Sauliaus Grinkevičiaus vardu nuoširdžiai padėkojo už džiaugsmą bei draugystę, kasmet per dainą ir šokį atnešamą į mūsų kraštą.

Be draugų nebūtų ir knygų

„Šio festivalio didžiausias pelnas yra dvasinis, – sakė festivalio organizatorė I. Duchovska. – Tarp ansamblių užsimezga kultūrinis bendradarbiavimas, draugystė, bičiulystė. Pas mus atvyko trys orkestrai – du iš jų pas mus jau ne pirmą kartą. Labai ilgai prašėme, kad pas mus atvyktų ansamblis iš Vilniaus krašto „Vilnija“. Iš Ostravės apskrities pasikvietėme net šešis ansamblius, taip pat koncertavo ir Lobezo (miesto, bendradarbiaujančio su Kėdainių rajono savivaldybe) liaudies kapela. Atvyko ir kariai, kurie dalyvavo parade. Pasirodė ir daugiau lietuvių bei lenkų“, – pažymėjo pašnekovė.

Šeštadienį, festivalio metu buvo pristatyta ir I. Duchovskos poezijos kūrinių knygelė. Kaip prisipažino autorė, ji savo kūrinius rašanti ir dedanti į stalčius. „Tačiau Kadziblo burmistras pasišovė padėti išleisti jau antrąją mano poezijos knygelę. Jei nebūtų tiek draugų, nebūtų ir knygų. Rašau apie gamtą, meilę, žmones, gėrį“, – pasakojo ji ir pridūrė, kad kūrinius rašanti tik lenkų kalba, o jos sūnus juos išverčia į lietuvių kalbą. „Esu baigusi lenkų mokyklą bei studijas, tad lietuviškai kalbėti išmokau tik čia, Lietuvoje“, – tikino ji.

Svečiai iš Lenkijos stebino puošnia tautine apranga, skambiomis lenkiškomis dainomis.

Atsiliepimai – tik teigiami

„Aš pati nuo Kėdainių krašto, labūnavietė, tad ypatingai džiaugiuosi, galėdama čia būti. Tokių renginių metu susitinkame, draugaujame, džiaugiamės galėdami dainuoti dainas, šokti šokius, kurie tik turtina tautas. Mūsų folkloro kolektyvas iš Kauno „Kotvica“ gyvuoja jau 57 metus. Šiame festivalyje dalyvaujame jau ne vienerius metus, nes esame vieni artimiausių kėdainiečiams. Mes Kaune taip pat rengiame lenkų kultūros dienų festivalį, tačiau jo apimtis yra nepalyginamai mažesnė nei kėdainiečių“, – šypsojosi Pranciška Abromavičiūtė.

„Labai smagu turėti tokį festivalį Kėdainiuose, jo metu sutinkame daug draugų, – teigė moterų ansamblio „Issa“ (greitai švęsiančio dvidešimtmetį) narė Genovaitė Bičkienė. – Neseniai buvome pakviesti į Lenkiją, kur koncertavome. Festivaliui paruošėme kelias naujas dainas.“

Panašios naujienos

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.