Kasdienių darbų verpete asociacijos „Kėdainių samariečiai“ savanoriai jau kurį laiką gyvena ir būsimų įkurtuvių rūpesčiais. Neseniai asociacija įsikėlė į antrąjį, daug erdvesnį pastatą, kuriame galės plėtoti savo veiklą ir teikti paslaugas platesniam gyventojų ratui. Beliko atlikti keletą darbų ir bus galima švęsti oficialias įkurtuves.

Priminsime, kad asociacija „Kėdainių samariečiai“ jau kelerius metus veikė nedideliame pastatėlyje (Senoji g. 4) priešais evangelikų reformatų bažnyčią, o šiemet pavyko išsinuomoti pastatą, esantį visai netoli – kitoje kelio pusėje (Senoji g. 3). Lietuvos samariečių bendrijai vadovaujanti ir asociacijos „Kėdainių samariečiai“ veikloje aktyviai dalyvaujanti Sonata Patkauskaitė teigia, dar vienų patalpų poreikis kilo plečiant asociacijos veiklą.

„Kai pradėjome dirbti, nebuvo daug veiklų, tad tilpome nedideliame pastate, tačiau palaipsniui veiklų daugėjo, turėjome ieškoti papildomų patalpų. Buvo pradėtas remontuoti šis dviejų aukštų pastatas ir šiemet mes jau galėjome čia nuomotis patalpas. Už abiejų pastatų nuomą evangelikų reformatų bendruomenei sumoka mūsų partneriai iš Vokietijos – Zomerdos miesto samariečiai. O mes veiklą vykdome iš tų lėšų, kurias užsidirbame, teikdami paslaugas, arba vykdydami projektus.

Senajame pastate, kaip ir anksčiau, bus dalijami maisto paketai nepasiturintiesiems ir įsikurs labdaros valgykla, kurioje planuojame maitinti nuo 70 iki 100 žmonių. Čia jie galės papietauti nuo 13 iki 15 val. Maitinimo paslauga bus teikiama nemokamai tiems, kurių pajamos per mėnesį neviršija 250 eurų. Tereikės pateikti dokumentus apie gaunamas pajamas“, – sako S. Patkauskaitė.  

Teiks dar daugiau socialinių paslaugų

„Naujose patalpose, kurias mes juokais vadiname dvaru, bus teikiamos ir naujos paslaugos: bus galimybė nusiprausti po dušu, patikėkite, tikrai yra žmonių, neturinčių kur nusiprausti, neturinčių karšto vandens (ši paslauga kainuos 3 eurus už valandą); taip pat bus teikiamos masažo paslaugos, jau turime masažo stalą ir ukrainietę masažistę, tetrūksta tik širmų. Socialiai remtini už masažą mokės pigiau, gaunantieji didesnes pajamas – daugiau.

Taip pat jau turime erdvią daugiafunkcinę salę, kurioje bus galima rengti seminarus, susirinkimus (priimsime ir kitas organizacijas) ar net pasportuoti.

Aštuoni žmonės yra baigę slaugos ir pagalbos namuose mokymus, tad gali teikti tokias paslaugas kraštiečiams. Be to, nuomojame įvairias slaugos priemones.

Dar mes teikiame skalbyklos paslaugą, kuri tikrai pasiteisino. Per dieną vidutiniškai 5–6 žmonės atneša savo skalbinius, o pasiima jau išdžiovintus. Turime skalbyklę, kurioje galima skalbti didelius pledus, tai irgi labai reikalinga paslauga. Aišku, ji yra mokama, juk kainuoja ir vanduo, ir elektra, o mūsų veiklos juk niekas nefinansuoja“, – tikina samariečių vadovė.

Atiduotuvėje – tik tvarkingi drabužiai ir daiktai

Naujame pastate (Senoji g. 3) įrengta ir atiduotuvė. Joje priimami ir išduodami įvairūs drabužiai, avalynė, indai, virtuvės reikmenys, smulkūs buities daiktai, žaislai.

„Priimdami žmonių atnešamus daiktus, labai griežtai įvertiname jų būklę, nes, būna, atneša tokių „siurprizų“, kad tik į šiukšlių dėžę galima dėti. Aišku, yra žmonių, kurie, net stebiuosi, prieš atiduodami kokius drabužius, juos išskalbia, išlygina ir net išrūšiuoja. Taip ir turėtų būti, daiktas turi būti toks, kokį pats norėtum gauti, o ne koks suplyšęs, purvinas… Jei atneša tokių daiktų, mes iš to žmogaus daugiau jau nieko nebeimame, nes kitaip tektų nuolat bėgioti su maišais iki konteinerių.

„Naujoje atiduotuvėje per kiek daugiau nei mėnesį daiktų paaukojo 36 asmenys, o kažką sau tinkamo išsirinko per 220 žmonių“, – teigia samariečių vadovė S. Patkauskaitė. (L. Pranckevičiūtės nuotr.)

Arba dar yra mada – iškrausto mirusio žmogaus namus ir neša mums jo sukauptą „pasogą“ – tai, kas jau morališkai tikrai pasenę ir niekas jau tokių drabužių nebenešioja. Prašau, prieš atnešdami labdarą, įvertinkite, ar tikrai dar tas daiktas yra tinkamas naudoti, dėvėti?

Pastebėjome, kad greičiausiai iš lentynų „dingsta“ indai, bet ne tie, kuriuos kadaise į sekcijas dėdavome dėl grožio, o lėkštės, puodai, keptuvės, stalo įrankiai. Visiškai neturi paklausos vyriški marškiniai, kaklaraiščiai, kostiumai, bet labai paklausi sporto, laisvalaikio apranga.

Mūsų atiduotuvę pamėgo ne tik vyresni, bet ir jaunimas. Jie netgi pavadino atiduotuvę tvarumo vieta. Išties, kam kaskart bėgti į parduotuvę pirkti naujų drabužių ar daiktų,  jei gali ateiti, išsirinkti kas tau tinka. Būna, kad jaunimas atneša kažką pabodusio iš savo garderobo, o pasiima kitus daiktus, taip ugdomas tvarumo suvokimas.

Pas mus viską galima rinktis nemokamai. Yra pastatyta aukų dėžutė, jei kas nori, gali paaukoti kokį eurą. Beje, čia gali ateiti ne tik socialiai remtini asmenys, bet ir visi gyventojai.

Galiu pasakyti, kad nuo kovo 10-osios, kai ėmė veikti ši atiduotuvė, įvairių daiktų paaukojo 36 asmenys, o kažką sau tinkamo išsirinko daugiau nei 220 gyventojų. Matome, kad tikrai buvo poreikis įrengti tokią atiduotuvę. Beje, už jos įrengimą dėkoju vienos mūsų savanorės vyrui Antanui Šikšniui“, – kalbėjo Lietuvos samariečių bendrijos pirmininkė Sonata Patkauskaitė.

Iki oficialių įkurtuvių beliko vos keletas žingsnių

Nors į naujas patalpas samariečiai įsikėlė dar vasario mėnesį, oficialių įkurtuvių nebuvo, nes teko susitvarkyti patalpas, jas apstatyti. Ant pastato dar nėra iškabos, trūksta ir širmų masažo erdvei atskirti bei reikia pabaigti tvarkyti santechniką senajame pastate, mat jame indų plovimo patalpos atskirtos nuo maisto gamybos patalpų. 

„Kai įvykdysime visa tai, arba, kaip mes juokaujame, jau galėsime išvirti cepelinų mūsų virtuvėje, tada jau galėsime švęsti įkurtuves. Iki to momento tikrai nedaug laiko lieka“,  – šypsosi samariečių bendrijos pirmininkė.

Naujose patalpose (Senoji g. 3) gyventojai gali apsilankyti kiekvieną darbo dieną nuo 9 iki 17 val. Šeštadienį nuo 11 iki 13 val. veiks tik atiduotuvė.

„Kėdainių samariečių“ veikla vis labiau pastebima

Organizacijos „Kurk Lietuvai alumni“ nariai prieš keletą dienų surengė GALA vakarą, kurio metu asociacijai „Kėdainių samariečiai“ įteiktas 5 000 eurų čekis, kaip paskatinimas ir toliau vykdyti prasmingus, pažeidžiamiausių žmonių poreikius atliepiančius darbus.