Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyriaus specialistai informuoja, kad sergamumas erkių platinamomis ligomis per pirmus penkis 2020 m. mėnesius, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, Kėdainių rajone padidėjo daugiau nei tris kartus.


Dėl ypač palankių meteorologinių sąlygų, vyravusių žiemą ir ankstyvą pavasarį, š. m. sausio- gegužės mėn. Kėdainių rajone užregistruoti 2 erkinio encefalito ir 8 Laimo ligos atvejai. Minimu laikotarpiu 2019 m., tebuvo užregistruoti tik 3 susirgimai Laimo liga. Visi susirgimai diagnozuoti suaugusiesiems.

Šilti ir drėgni orai – ypač palankūs erkėms veistis, dėl to didėja jų gausa. Erkės mėgsta drėgnas vietoves ir prieblandą. Savo aukos paprastai tyko žolėje 10-20 cm aukščiau žemės paviršiaus. Tad erkių platinamomis ligomis galima užsikrėsti ne tik miške, bet ir parke, sodyboje ar tiesiog poilsiaujant gamtoje arčiau vandens telkinių.

Atliekant erkių platinamų ligų židinių epidemiologinę diagnostiką nustatyta, kad dažniausiai susirgimai buvo diagnozuoti, kai gyventojai pabuvojo Kėdainių rajono Josvainių, Dotnuvos ir Vilainių seniūnijose esančiuose miškuose bei  poilsiavo Kėdainių miesto teritorijoje netoli Nevėžio upės.

Susirgusieji erkiniu encefalitu mūsų rajono gyventojai teigė, kad erkė jiems buvo įsisiurbusi darbuojantis sodybose Skaistgirių kaime besiilsintis gamtoje Pajieslio kaime. Kiti nurodė buvę Josvainių, Svilių, Daumantų, Kalnaberžės, Pauslojo miškuose.

Susirgusieji Laimo liga nurodė, kad lankėsi Josvainių, Kunionių, Svilių, Daumantų, Lančiūnavos, Stasynės, Pašilių, Pašušvio, Pelutavos miškuose. Šios ligos nepavyko išvengti ir gyvenantiems Vilainių, Lančiūnavos, Kalnaberžės, Taučiūnų kaimuose. Užsikrėtę erkės tyko ir sodininkų Pašilių, Babėnų sodų bendrijose. Laimo ligą parsivežė ir poilsiavę Labanoro girioje, Lazdijų rajone prie Vilkaičių ežero, Šventojoje ir Jonavos rajone esančiame Ruklos miške.

Todėl besilankantiems miškuose, parkuose ar kitose atvirose laisvalaikio praleidimo vietose, svarbu neprarasti budrumo. Erkes į namus gali parnešti gyvūnai. Jos gali atkeliauti ir su miško gėrybėmis.

Kaip apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų?

Skiepai – vienintelė patikima apsaugos priemonė nuo erkinio encefalito. Kas nespėjo pasiskiepyti, gali tai padaryti ir dabar, pagal pagreitintą skiepijimo schemą, kadangi po užkrėstos erkės įkandimo skiepai jau nepadės.

Nuo Laimo ligos skiepų nėra, todėl šiuo atveju apsaugo tik bendrosios profilaktinės priemonės. Ilsintis gamtoje rekomenduojama dėvėti šviesius, gerai prie kūno priglundančius drabužius. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę, gobtuvą. Nepamiršti reguliariai naudoti repelentus (erkes atbaidančias priemones), kadangi jų poveikis yra trumpalaikis.

Geriausios poilsiui yra atviros, saulėtos vietos, kuriose neveši žolė ir aktyvus  judėjimas. Judant raumenims erkės sunkiau įsisiurbti. Būnant gamtoje taip pat reikėtų dažniau apžiūrėti save ir  kartu esančius.Pamačius ant rūbų esančią erkę ją sunaikinti, o – erkei įsisiurbus, kuo skubiau ją ištraukti. Pakartotinis rūbų ir kūno apžiūrėjimas, prausimasis po dušu, kruopštus plaukų šukavimas grįžus į namus padeda pašalinti nepastebėtas erkes.

Erkių įsisiurbimo pavojų galima sumažinti tinkamai prižiūrint aplinką: iškertant mažaverčius krūmokšnius, praplatinant takus, neleidžiant žolei užaugti aukštesnei nei 10 cm bei išvežant nupjautą žolę, naikinant graužikus, kurie yra pagrindiniai erkių maitintojai ir pernešėjai.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus inf.

Panašios naujienos

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.