Vieniši senoliai, kuriems dėl garbaus amžiaus pernelyg sunku rūpintis buitimi, galės apsigyventi Josvainiuose steigiamuose savarankiško gyvenimo namuose. Nuo šiuo metu veikiančių globos įstaigų jie skirsis tuo, jog čia žmonės patys pirks produktus, gaminsis maistą, jiems nebus teikiama nuolatinė medicinos priežiūra. Šie namai duris atvers tiems, kurie dar pajėgūs aktyviai gyventi, bet susitvarkyti su buitiniais rūpesčiais jau per sunku.
Statys priestatą
Kėdainių rajono savivaldybė toliau investuoja į socialinių paslaugų teikimą vienišiems, be artimųjų likusiems ar jų tiesiog pamirštiems senoliams. Dėl emigracijos bei demografinių procesų tokių žmonių skaičius rajone tik didės, todėl būsimų problemų sprendimu rūpinamasi jau dabar.
Kitą savaitę baigsis viešųjų pirkimų konkursas, tad paaiškės, kuri bendrovė Josvainiuose statys savarankiško gyvenimo namus garbaus amžiaus sulaukusiems, vienišiems senoliams.
Šią įstaigą, kurios Kėdainių rajonas iki šiol neturėjo, nuspręsta kurti šalia jau veikiančio Josvainių Socialinio ir ugdymo centro.
Parengtame projekte numatyta statyti priestatą , kuriame bus įrengta 10 atskirų kambarių su virtuve, tualetu ir dušu.
Taip pat – bendra virtuvė su valgomuoju, aktyvaus laisvalaikio praleidimo salė, kompiuterių kambarys, kabinetas darbuotojams ir pagalbinė patalpa su skalbykla.
Tarpinė stotelė tarp savo namų ir globos įstaigos
„Tiems žmonėms, kuriems nustatyta ilgalaikė socialinė globa ir reikalinga specialistų priežiūra, šiuo metu veikiančiose įstaigose vietų pakanka. O Josvainiuose planuojame apgyvendinti senyvo amžiaus žmones, kuriems reikia ne ilgalaikės globos, bet socialinės priežiūros. Tai žmonės, kurie patys, savarankiškai savo namuose gyventi jau negali, tačiau jiems dar nereikia nuolatinės globos“, – sakė Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Blistrubaitė.
Kuriamuose namuose apsigyvens žmonės, neturintys artimųjų arba nesulaukiantys jų pagalbos. Pabrėžiama, jog tai bus tie žmonės, kuriems nuolatinės medicininės priežiūros nereikia, tačiau reikalinga socialinio darbuotojo pagalba.
„Ten žmonės gyvens iš dalies savarankišką gyvenimą. Iki šiol mes tokios, senyvo amžiaus žmonėms skirtos įstaigos neturėjome, rajone veikia tik žmonėms su protine negalia skirti savarankiško gyvenimo namai“, – sakė J. Blistrubaitė.
Iki šiol pakankamai guvūs, tačiau savo namuose savarankiškai gyventi jau nebegalintys vieniši senoliai būdavo apgyvendinami socialinės globos įstaigose. Tačiau pati aplinka dar pakankamai guviems senoliams keldavo ne pačias maloniausias emocijas. Todėl įkūrus savarankiško gyvenimo namus jie taps ta erdve, kurioje senjorai galės gyventi visavertį gyvenimą prižiūrimi socialinių darbuotojų.
Iki šiol pakankamai guvūs, tačiau savo namuose savarankiškai gyventi jau nebegalintys vieniši senoliai būdavo apgyvendinami socialinės globos įstaigose. Tačiau pati aplinka dar pakankamai guviems senoliams keldavo ne pačias maloniausias emocijas. Todėl įkūrus savarankiško gyvenimo namus jie taps ta erdve, kurioje senjorai galės gyventi visavertį gyvenimą prižiūrimi socialinių darbuotojų.
Tai bus pirmieji Kėdainių rajone valstybiniai, rajono savivaldybės valdomi savarankiško gyvenimo namai. Krakėse jau nuo 1995 metų veikia Švč. Mergelės Marijos senelių globos savarankiško gyvenimo namai, kuriuose sukurta 16 vietų senyvo amžiaus asmenims ir neįgaliesiems.
Poreikis – visiškai patenkintas
Ar rajono poreikius tenkins 10 vietų turintys savarankiško gyvenimo namai pagyvenusiems žmonėms?
Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja J. Blistrubaitė minėjo, kad šis skaičius pasirinktas įvertinus realų poreikį, paskaičiavus, kiek žmonių, kuriems iš tiesų nereikia nuolatinės priežiūros, šiuo metu yra apgyvendinti globos įstaigose.
„Pagal mūsų vertinimą, šiuo metu turime dešimtį žmonių, todėl steigdami savarankiško gyvenimo namus senjorams į šį skaičių mes ir orientuojamės. Be to, rajone turime ir privačias įstaigas, tad žmonės gali rinktis“, – sakė J. Blinstrubaitė.
Socialinės paramos skyriaus vedėja J. Blinstrubaitė tikino, kad Kėdainių rajonas yra linkęs senėti ir atsiranda vis daugiau žmonių, kurių artimieji negali jais pasirūpinti arba jie yra visiškai vieniši. Tam reikalinga institucinė globa.
„Anksčiau senoliai turėjo laukti eilėje, kol galės apsigyventi globos namuose, nes visų pirma buvo apgyvendinami vieniši ir neįgalūs asmenys, o dabar, Šėtoje pastačius priestatą, vietų poreikis Kėdainių rajone yra tenkinamas pilnai“, – sakė J. Blinstrubaitė.
Verslininkai domisi pasiūlymu
Josvainių socialiniame ir ugdymo centre, kur įsikurs savarankiško gyvenimo namai, šiuo metu prižiūrimi senoliai, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra.
„Šiuo metu turime 40 vietų, o pastačius priestatą, kuriame veiks savarankiško gyvenimo namai, bus jau pusšimtis vietų“, – sakė centro vadovė Erika Markova.
Gyvenantys senelių namuose, pasak vadovės, įstaigai atiduoda 80 procentų savo gaunamos pensijos, o 20 procentų lieka jų reikmėms.
Tačiau savarankiško gyvenimo namuose įsikursiantys senjorai įstaigai už komunalines bei kitas paslaugas turės perleisti tik 20 procentų savo pensijos. 80 procentų gaunamų pajamų liks patiems gyventojams, tačiau už šias lėšas senjorai turės savarankiškai išsilaikyti – pirkti maisto produktus, kitas prekes.
„Savivaldybei paskelbus konkursą priestato statybai, jau sulaukėme verslininkų susidomėjimo. Buvo atvykę vienos bendrovės atstovai, apžiūrėjo situaciją vietoje. Manau, jog pasirašius sutartis, statybos jau turėtų prasidėti pavasarį, o per vasarą, manau, darbai turėtų būtų pabaigti“, – minėjo Josvainių socialinio ir ugdymo centro vadovė E. Markova.
Seneliams – nauji namai Šėtoje
Po dvejų metų trukusių rekonstrukcijos darbų, šių metų rudenį atidarytas Šėtos socialinio ir ugdymo centro priestatas.
Jame įrengta 16 kambarių, erdvios higienos patalpos, virtuvėlė su valgomuoju, skalbyklėlė, salė laisvalaikio praleidimui, kineziterapeuto-masažuotojo kabinetas, socialinių, medicinos darbuotojų kabinetai, liftas. Taip pat atnaujinta katilinė: įrengta automatizuota šildymo ir vėdinimo sistema, priešgaisrinė signalizacija.
„Šėtos socialinio ir ugdymo centras išsiplėtė dvigubai, tad nuo šiol jis galės priimti ir dvigubai daugiau senelių – 40. Tikiu, kad čia gyvenantys ir gyvensiantys žmonės bus patenkinti. Esu dėkingas rangovams, laiku ir kokybiškai atlikusiems darbus, bei savivaldybės tarybai, skyrusiai 200 tūkst. eurų šio priestato statybai“, – atidarymo metu kalbėjo Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius.
Kėdainių rajone veikia trys globos įstaigos, kurios teikia ilgalaikę socialinę globą asmenims su negalia ir senyvo amžiaus žmonėms. Iš viso rajone yra globojama 120 žmonių.
Artimiausiu metu savivaldybė yra numačiusi Josvainių globos namų rekonstrukcijos darbus. Juose turėtų įsikurti savarankiško gyvenimo namai, skirti senyvo amžiaus žmonės.