Trečiadienio naktį, po gautos informacijos apie galimai nuotekomis teršiamą bevardį upelį Kėdainių pramoni­niame rajone, Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Kauno valdybos Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai surengė naktinę upelio vagos, kylančios aukštyn nuo Šerkšnio upelio, apžiūrą, per kurią rastas
nedeklaruotas bendrovės „Nordic sugar Kėdainiai“ nuotekų išleistuvas su tekančiomis nuotekomis. 

Nebuvo nurodytas

Nustatyta, kad nuotekos iš bendrovės teritorijoje esančių tvenkinių, kuriuose laikomos gamybinės nuotekos, į bevardį upelį tekėjo per atidarytą sklendę, prie kurios buvo prijungta šakomis bei gruntu uždengta lanksti 100 milimetrų diametro žarna.  

Pagal pirminius skaičiavimus, į aplinką per valandą neteisėtai buvo išleidžiama apie 60 kubinių metrų nevalytų nuotekų.

Bendrovės „Nordic sugar Kėdainiai“ Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidime (TIPK) ir TIPK leidimo paraiškoje šis išleistuvas nebuvo nurodytas bei pažymėtas, o pagal TIPK leidimo reikalavimus, tvenkiniuose esančios nuotekos turi būti valomos Kėdainių miesto nuotekų valymo įrenginiuose. 

„Šiuo metu visuomenėje jaučiama padidėjusi netolerancija netinkamai vykdomoms ūkio subjektų veikloms, todėl kasdien informacijos apie tokius ir panašius atvejus daugėja. Savo ruožtu, į visą pagrįstą informaciją reaguojame nedelsiant, imamės visų būtinų priemonių pažeidimams nustatyti ir išaiškinti“, – sako AAD direktorius Vaidas Laukys. 

Pradėjo patikrinimą

Radus nelegalų išleistuvą, į įvykio vietą buvo iškviestas įmonės vadovas ar jį pavaduojantis asmuo, tačiau jie atvykti atsisakė. Į vietą atvyko atsakingas už aplinkos apsaugą bendrovės darbuotojas, neturintis įgaliojimų atstovauti bendrovės interesams. 

Neteisėto nuotekų išleidimo į aplinką aplinkybių fiksavimui ir duomenų surinkimui buvo iškviesti Kauno apskrities policijos komisariato pareigūnai bei Aplinkos apsaugos agentūros laboratorija. 

Užfiksavus pažeidimo aplinkybes ir pasėmus kontrolinius mėginius, pradėtas neplaninis „Nordic sugar Kėdainiai“ patikrinimas bei surašytas privalomasis nurodymas nedelsiant nutraukti bevardžio upelio teršimą.

Sklendė, per kurią į upelį neteisėtai tekėjo nuotekos, uždaryta, užplombuota. 

Pagal pirminius skaičiavimus, į aplinką per valandą neteisėtai buvo išleidžiama apie 60 kubinių metrų nevalytų nuotekų. Toliau bus tęsiamas neplaninis įmonės patikrinimas, skaičiuojama aplinkai padaryta žala, renkama medžiaga kreipimuisi į Prokuratūrą.

Dirbo visą naktį

Sausio 21-osios vakarą Jonavos aplinkos apsaugos inspekcija, kuriai priklauso Kėdainių rajonas, sulaukė skambučio, kad galimai yra teršiamas vienas mūsų rajono upelis. Į nurodytą vietą atvykę aplinkosaugininkai nustatė, jog iš „Nordic sugar Kėdainiai“ nustiestu vamzdžiu į upelį tekėjo galimai nevalytos nuotekos.

Pasak Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausiojo specialisto Justino Vinciūno, buvo imtasi visų būtinų procesinių dokumentų pildymo, taip pat iškviesti Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, kad savo ruožtu taip pat pradėtų tyrimą.

„Kadangi iš fabriko nesulaukėme atsakingų asmenų, todėl ir iškviesti pareigūnai. Į įvykio vietą atvyko tik įmonės darbuotojas, atsakingas už aplinkosaugą. Daugiau žmonių iš gamyklos administracijos nepasirodė. Bendrovės atstovas užsuko sklendę, o aplinkosaugininkai uždėjo plombą. Atskirus tyrimus atlieka ir aplinkosaugininkai, ir policijos pareigūnai“, – sakė J. Vinciūnas.

Vamzdis buvo paslėptas

Vamzdis buvo pridengtas šakomis ir nukritusiais lapais, ant atidarymo sklendės buvo uždėtas gumos ar plastiko gabalas.

„Iš jo per nutiestą apie 30 metrų gofruotą lanksčią „žarną“ į upelį tekėjo nuotekos. Vamzdis buvo pačioje cukraus fabriko teritorijoje. Įmonės atstovas aiškino, kad tekėjo gamybos metu susidarantis kondensatas, tačiau kas iš tikrųjų tekėjo ir kokios koncentracijos buvo teršalai nuotekose, parodys atlikti tyrimai“, – pasakojo J. Vinciūnas.

Paaiškės po savaitės

Įvykio vietoje aplinkosaugininkai darbavosi visą naktį – nuo 21 val. iki 5 val., kol paėmė vandens mėginius tyrimams, surašė dokumentus.

„Bendrovės atstovas sakė, kad toje vietoje yra avarinis nuotekų išleistuvas, tačiau jis nėra pažymėtas. Įmonės darbuotojų teorija tokia: kad neužtvindytų fabriko teritorijos, švarus perteklinis vanduo išleidžiamas į upelį. Bandėme iš šios kranto pusės prieiti, pamatyti tą vietą, niekaip nepasiekė. Vanduo buvo balzganas, kvapas salstelėjęs. Kol kas be tyrimų sunku pasakyti, kas čia buvo“, – sakė J. Vinciūnas.

Pirmųjų atsakymų tikimasi sulaukti maždaug po savaitės.

Padaugėjo pranešimų

Žala gamtai bus suskaičiuota, kai bus atlikti tyrimai, gauti rezultatai, kurie parodys, kokių medžiagų, ir kokios koncentracijos su nuotekomis buvo išleista į upelį.

Pasak aplinkosaugininko, po aplinkosauginės avarijos Klaipėdoje žymiai padaugėjo gyventojų pranešimų apie galimus teršimo atvejus. Jam pritarė ir kolegos žurnalistai iš didžiųjų šalies dienraščių. Jie taip pat sulaukia daug informacijos apie galimas teršimo vietas.

„Apie tai, kad ši įmonė gali teršti nuotekomis, duomenų neturėjome. Apie galimai teršiamą aplinką buvo pranešta per bendrą pagalbos centrą“, – teigė J. Vinciūnas.

Tądien bendrovės „Nordic sugar Kėdainiai“ vadovai į žurnalistų skambučius neatsakė.

„Kėdainių mugės“ ir BNS informacija

Panašios naujienos