Kėdainių miestas per praėjusius kelerius metus ženkliai pasikeitė. Sutvarkyti ne tik keliai bei šaligatviai, tiesti vamzdynai, bet ir kuriamos erdvės laisvalaikui. Tai ypač svarbi šiuolaikinio miesto infrastruktūros dalis, ji kuria pridėtinę vertę, gerina žmonių gyvenimo kokybę. Vienas svarbiausių projektų – tik šiuo metu prasidėjusi Miesto parko rekonstrukcija. Projektą parengusi žinoma architektė Gražina Janulytė – Bernotienė viliasi, jog rangos darbams bus keliami aukšti kokybiniai reikalavimai ir Kėdainiuose pavyks įgyvendinti jos vadovautos architektų komandos sugeneruotas vizijas.


Rangovui kelti itin aukšti reikalavimai

Kėdainių miesto parko rekonstrukcijos parengiamasis etapas pagaliau baigėsi. Rajono savivaldybė pasirašė sutartį su konkursą laimėjusia bendrove „HSC Baltic“, kuri jau pradėjo darbus.

Rangovo, kuris atliks darbų už beveik 2 mln. eurų, pasirinkimas vyko ne itin sklandžiai. Viena to priežasčių, jog reikalavimai istorinio parko transformavimui į naują traukos objektą – gana aukšti.

Tai kultūros paveldo objektas, kurio techninį rekonstrukcijos projektą parengė Kauno technologijos universiteto docentės, žinomos architektės Gražinos Janulytės-Bernotienės vadovauta komanda.

Kėdainių miesto parko tvarkymo darbai vyks trimis etapais. Pirmojo etapo metu rekonstrukcija prasidės nuo pagrindinių vartų ir bus užbaigta salų prieigų atnaujinimu. Čia bus įrengta kultūrinė reprezentacinė zona – infocentras su pergole, amfiteatras su 1 100 sėdimų vietų žiūrovams.

Ne vieną viešosios paskirties statinį sukūrusi architektė yra minėjusi, jog darbas su Kėdainių miesto parku jai buvo savotiškas iššūkis. Kūrėja viliasi, kad projekte išdėstytos vizijos, tinkamai parinkus darbus atliksiančią įmonę, bus preciziškai įgyvendintos.


Tikslas – atverti pamirštas vertybes

„Šis parkas – kultūros paveldo objektas. Į tai mes ir žiūrėjome nuo pat pradžių, galvodami, kaip įgyvendinti uždavinius, kuriuos iškėlė Kėdainių rajono savivaldybė.

Iš esmės užduotis buvo modernizuoti šį parką, suteikiant naujas galimybes veikloms. Mūsų, kaip architektų, misija buvo kuo daugiau išsaugoti ir parodyti tas vertes, kurios yra šiame senajame parke. Gal jos yra užleistos ir nematomos, tačiau manau, jog senieji kėdainiečiai prisimena, kas čia kadaise buvo“, – pasakojo architektė G. Janulytė -Bernotienė.

Kėdainių miesto parko techninį rekonstrukcijos projektą parengė Kauno technologijos universiteto docentės, žinomos architektės Gražinos Janulytės-Bernotienės vadovauta komanda.


Architektė apgailestauja, jog atstatyti parko rūmus šiuo metu nėra galimybių. Tačiau matant, jog pasaulyje istoriniai objektai vis dažniau atstatomi, šis šansas suteiktas ir Kėdainiams.

„O dabar mes tuos rūmus pažymime, apibrėžiame jų istorinį perimetrą, pažymėdami, kas šioje vietoje kadaise buvo“, – sakė architektė.

Rengiant parko rekonstrukcijos projektą architektų komandai teko nagrinėti ir istorinius šaltinius. Laimei, pavyko rasti II Pasaulinio karo pabaigoje aviacijos darytas ortofoto nuotraukas, kuriose matosi čia stovėjusių rūmų perimetras, kitos svarbios istorinės detalės.

„Jeigu pasiseks rekonstruoti, atstatyti ten stovėjusius smulkius dvaro objektus, grąžinti saulės laikrodį, restauruoti visas vazas ir gėlyną su rožėmis. Ir aišku – pergolę, kuri yra naujadaras, tačiau tuo pačiu ir neatskiriamas dvaro elementas. Norime padaryti vidinę erdvę, įrėmindami pergolę su visomis rožėmis, kad ši vieta vizualiai užsidarytų nuo kitos, pakitusios aplinkos, kurioje jau esama naujų statinių“, – kalbėjo G. Janulytė -Bernotienė.

Tikisi geriausio rezultato

Pergolė – apželdinta parko ar sodo pavėsinė su kolonomis arba stulpais, ažūriniu stogu arba skersinių sijų perdanga. Pergolėmis buvo formuojami pavėsingi praėjimai, lapų dengiami tuneliai. Ji egzistavo kaip atskiras sodo ar parko elementas. Šio statinio struktūra – dažniausia medinių vertikalių ir horizontalių sijų konstrukcija. Pietų kraštuose pergolės tradiciškai apsodinamos vynuogėmis arba rožėmis.

„Mes ir patys nekantriai laukiame projekto pradžios. Aišku, labai norisi, kad nuo pat pradžių būtų kontroliuojama darbų kokybė. Kad darbai ne tik būtų įsisavinti, bet ir pasiektas puikus rezultatas. Todėl linkiu, kad darbų rangovas būtų parinktas kuo atsakingiau.

Dirbti prie šio parko rekonstrukcijos projekto mums buvo labai įdomu. Teko identifikuoti ne tik buvusius statinius, jų vietas, bet ir paveldinius medžius, numatyti, kaip reikės atstatyti jų grupes“, – sakė G. Janulytė – Bernotienė.


Parko estrada tiks ir klasikinės muzikos koncertams

Kėdainių miesto parko tvarkymo darbai vyks trimis etapais.
Pirmojo etapo metu rekonstrukcija prasidės nuo pagrindinių vartų ir bus užbaigta salų prieigų atnaujinimu. Čia bus įrengta kultūrinė reprezentacinė zona – infocentras su pergole, amfiteatras su 1 100 sėdimų vietų žiūrovams.

„Naujoji parko estrada bus ir labai graži, funkcionali, ir išsiskirs puikiomis akustinėmis savybėmis. Todėl čia galės vykti ir klasikinės muzikos koncertai. Galbūt ateityje bus galima galvoti ir apie klasikinės muzikos festivalius, kurie pritrauktų muzikos mylėtojus“, – teigė pirmasis tiesioginiuose rinkimuose išrinktas Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius.

Tarybos narys Saulius Grinkevičius neabejoja, kad tiek aplinkui parką, tiek ir šalia jo sukūrus tinkamą infrastruktūrą, po rekonstrukcijos naujai atgimsianti istorinė Kėdainių erdvė taps puikia laisvalaikio praleidimo ir kultūrinių renginių vieta.


Prie netoliese estrados esančių salelių bus įrengta medinė prieplauka, turėtų atsirasti vandens dviračių ir laivelių bei įprastų dviračių nuomos punktai. Veiks vandens atrakcijos. Bus pastatyta ir lauko kavinukė.

„Norėčiau, kad Kėdainių verslininkai aktyviai siūlytų šias nuomos paslaugas“, – tikisi S. Grinkevičius.

Pirmojo etapo metu taip pat bus atliktas pėsčiųjų tilto remontas, sutvarkyti salų ir jų tiltelių turėklai, atnaujinti ir naujai suformuoti parko takai, pastatyti suoliukai ir šiukšliadėžės, pasodinti gėlynai.


Projekto esmė – paveldo ir dabartinių poreikių darna

Gyventojų saugumui bus įrengtas naujas modernus apšvietimas ir pastatytos vaizdo stebėjimo kameros. Statybos ir turto skyriaus vedėjos Audronės Naujalienės teigimu, antrojo etapo metu prasidės senosios parko estrados ir aktyvaus poilsio zonos prie jų įrengimas.

„Bus atstatyta senoji estrada. Čia bus 300 sėdimų vietų žiūrovams. Netoliese planuojama įrengti sporto ir laisvalaikio bei skulptūrų aikšteles, laipiojimo kalniukus. Taip pat bus pastatyti patogūs suoliukai, šiukšliadėžės. Šio projekto esmė – sukurti integruotą daugiafunkcinę kultūros zoną, pritaikytą miestiečių ir miesto svečių laisvalaikiui“, – kalbėjo A. Naujalienė.

Trečiojo parko rekonstrukcijos etapo metu prie minareto bus įrengta poilsio zona su vaikų žaidimo aikštele, taip pat automobilių stovėjimo aikštelė, pastatytas viešasis tualetas. Sutvarkyta visa šioje vietoje esanti aplinka, pasirūpinta želdiniais. Projekto vertė – 1 mln. 836 tūkst. eurų.

Aikštelės įrengimas – jau pradėtas

Miesto parko rekonstrukcijos darbai tik prasidėjo, tačiau jo pašonėje jau įpusėjo kitas svarbus projektas. Šalia teniso aikštynų, nugriovus ilgai stūksojusį avarinės būklės pastatą įrengiama automobilių stovėjimo aikštelė.

Nusprendus Europos Sąjungos paramos fondų lėšomis sutvarkyti teniso kortus, buvo nuspręsta čia įrengti ir vietą, kurioje savo automobilius galėtų palikti į parką atvykstantys kėdainiečiai ir miesto svečiai.

Pasak vieno šios idėjos autorių, kadenciją baigusio rajono mero S. Grinkevičiaus, taip bus sprendžiama gyventojams aktuali problema. Iki šiol parko prieigose nebuvo nei vienos aikštelės automobiliams pastatyti, o tai kėlė nemažai problemų.

S. Grinkevičius neabejoja, kad tiek aplinkui parką, tiek ir šalia jo sukūrus tinkamą infrastruktūrą, po rekonstrukcijos naujai atgimsianti istorinė Kėdainių erdvė taps puikia laisvalaikio praleidimo ir kultūrinių renginių vieta.

Panašios naujienos