Balandį, paskutiniame dar praėjusios kadencijos Kėdainių rajono savivaldybės posėdyje, tvirtinant savivaldybės įmonių ataskaitas, nors ir nueinanti taryba, negailėjo kritikos UAB „Kėdbusas“ vadovui Remigijui Naujokui, kurio ataskaitai pritarė tik dalis tarybos narių. Per pastarųjų ketverių metų kadenciją, kai kėdainiečius vežančiai įmonei vadovauja R. Naujokas, pokyčių praktiškai neįvyko.

Apie tai, kaip ketina išspręsti per pirmą kadenciją neišspręstą problemą, kalbamės su antrą kadenciją darbus tęsiančiu rajono meru Valentinu Tamuliu.

Kėdainių rajono meras V. Tamulis kritiškai vertina UAB „Kėdbuso” direktoriaus darbą. („K. m.” archyvo nuotr. / fotografas Algimantas Barzdžius)

 • Praėjusioje kadencijoje buvo bandoma spręsti nuostolingos savivaldybės įmonės, kuriai biudžeto lėšų injekcijų kasmet reikia vis daugiau, problemas. Buvo suburta darbo grupė, paskelbta apklausa dėl galimybės įmonės valdymą perleisti sėkmingai veikiančiam kitam keleivių vežėjui. Tačiau sprendimų jokių nebuvo priimta. Kokia šiandien yra situacija UAB „Kėdbuse“?
 • Iš tikrųjų „Kėdbuso“ situacija nėra džiuginanti, – sako rajono meras V. Tamulis. – Vienintelis pliusas yra, kad rudenį (reikia tikėtis) turėsime pagal projektą įsigiję du elektrinius autobusus.

O šiandien pažiūrėkime, kokie autobusai važinėja mieste ir rajone, kokios autobusų stotelės, kokia visa infrastruktūra… Su pavydu galime tik atsidusti, ką matome nuvažiavę į tą pačią Jonavą, Alytų ar kitus miestus.

Aptariant „Kėdbuso“ praėjusių metų ataskaitą, sakiau direktoriui R. Naujokui – pažiūrėkit jūsų autobusų parke yra kokių 15 markių autobusai. Reikia įsivaizduoti, kai reikia juos remontuoti, kaip rasti tiek įvairių detalių. Kad ir įsigijo „Kėdbusas“ keturis naujus-pedėvėtus autobusus, bet visi jie – trijų skirtingų markių. Vadinasi, niekas nesikeičia.

Olimpinė ramybė: pinigų savivaldybė duos, kiek reikia

O direktorius – olimpinės ramybės, nes žino, kiek reikės pinigų, tiek iš savivaldybės gaus.

Savivaldybės biudžete 2023 metams kompensacijoms už lengvatinį keleivių vežimą yra numatyti 707 tūkstančiai eurų, o nuostolingiems maršrutams kompensuoti – dar 1 milijonas 50 tūkstančių eurų. Vadinasi daugiau kaip 1 750 000 Eur iš savivaldybės biudžeto nueis vienai savivaldybės įmonei – UAB „Kėdbusui“ ir dar nežinia ar užteks.

Jei praėjusių, 2022 metų pradžioje buvo suplanuota kompensacijoms už lengvatinį keleivių vežimą 376 tūkst. Eur, tai metų eigoje galutinis rezultatas buvo 462 tūkst. Eur. Ir jeigu metų pradžioje nuostolingiems maršrutams kompensuoti buvo numatyta 800 tūkst, tai metų eigoje reikėjo pridėti dar 100 tūkst. ir sumoje gavosi 900 tūkst. eurų vien nuostolingiems maršrutams kompensuoti.

Matome, kaip kasmet šimtais tūkstančių didėja savivaldybės išlaidos šiai įmonei. Ir tokia tendencija stebima jau keletą metų. Nuo 2019 m. išlaidos nuostolingiems maršrutams padidėjo daugiau kaip dvigubai – nuo 205 iki 566 tūkstančių eurų ir kasmet didėja. 2021-ais metais – jau reikėjo 614 tūkst. Eur, 2022 – 900 tūkst., o šiemet – per milijoną.

Tai matau, kad kam direktoriui sukti galvą, jei savivaldybė duos pinigų tiek, kiek reikia.

Sprendimai dėl „Kėdbuso“ bus priimti

Nematau direktoriaus pastangų. Per gyventojų priėmimus iš kėdainiečių ir iš aktyvios rajono mokinių tarybos metai iš metų girdėdavau nusiskundimus dėl elementarios aiškios informacijos stotelėse apie autobusų grafikus.

Kai aš tarybos posėdžio metu paprašiau direktoriaus sutvarkyti autobusų stotelių pavadinimus, jis paprašė tam mėnesio laiko, bet ir dviem praėjus net mieste visose stotelėse nesugebėta to padaryti. Tai ką tada galima kalbėti apie sudėtingesnius dalykus, kad ta įmonė eitų į priekį.

Aš nematau jo, kaip direktoriaus, kad jam vadovaujant įmonei, kažkas „Kėdbuse“ keisis.

R. Naujokas UAB „Kėdbusas” vadovauja nuo 2019 m. gruodžio, laimėjęs konkursą. („K. m.” archyvo nuotr.)

 • Nematote, bet tas pats direktorius „Kėdbuse“ vis tiek dirba?
 • Šiandien jis ten yra. Bet jam direktoriaujant nematau šios įmonės perspektyvos. Negaliu aš per dieną pakeisti įmonės vadovo. Bet sprendimai dėl šitos įmonės bus priimti. Patys sau negražiai atrodome ne viską padarę dėl šitos įmonės. Mes praradome laiko jau vien dėl to, kad nepriėmėme sprendimų anksčiau.

Žmonėms turi būti užtikrinama kokybiška paslauga, o kas juos veš ne tiek ir svarbu. Gyventojai nori važiuoti naujais šiltais, švariais autobusais, su mandagiais vairuotojais, aiškiais tvarkaraščiais.

Nuvažiuokim, kad ir į Alytų – visi autobusai vienodi, gražūs, reprezentuoja miestą. „Kėdbuso“ autobusai Kėdainių nereprezentuoja.

Pasigendu ir atliekamos keleivių srautų analizės, matau į kaimus važiuojančius didelius „Kėdbuso“ autobusus, kurie veža po vieną kitą keleivį.

Taip tęstis neturėtų.

Kitas vežėjas ateitų su investicijomis

 • Per praėjusią kadenciją savivaldybės įmonėje UAB „Kėdbuse“ nebuvo suformuota valdyba. Tada atsakomybė už šios įstaigos darbą teko savivaldybės administracijos direktoriui Arūnui Kacevičiui. Pasikeitus savivaldos įstatymui, nesuformavus valdybos, atsakomybės našta tenka jums vienam, mere. Ar manote, kad tokia įmonė ir toliau gali dirbti be valdybos?
 • Nėra griežto reikalavimo, kad šioje įmonėje privalo būti valdyba. Manau, kad pirmiausiai turėtų įmonės direktorius užduoti toną – teikti pasiūlymus ir spausti savivaldybę juos įgyvendinat. Visą praėjusią kadenciją to nebuvo.
 • Gal palengvėtų savivaldybei finansinė našta ar valdymas, perdavus „Kėdbusą“ kitam paslaugų teikėjui? Buvo praėjusioje kadencijoje jau atlikta apklausa?
 • Tada ir praradome laiką dėl politinės valios stokos to nepadarę. Ne paslaptis, kad ir UAB „Kautra“ domėjosi atėjimu į Kėdainius. Jie žadėjo ir, kad „Kėdbuso“ darbuotojai liks, ir viskas jau būtų pasikeitę… Tikrai turėjome planų ir „Kėdbuso“ gamybinę remonto bazę perkelti arčiau autobusų stoties. Dabar tušti autobusai važiuoja į remonto bazę Pramonės rajone, ten irgi viskas apgriuvę… Ar XXI-ame amžiuje galima visą tai išlaikyti? Jau būtų atėjusi kažkuri įmonė, pastačiusi naują remonto bazę, greičiau Kėdainiuose turėtume ir naujus autobusus, ir atnaujintas stoteles.

Tikisi greitų pokyčių

 • Noro ir planų, kad gyventojams viešojo transporto paslauga pagerėtų, turite. Ko dabar reikia, kad tai įvyktų?
 • Manau, kad šioje kadencijoje su stipria valdančiąja dauguma netoleruosime ir nesitaikstysime su esama situacija „Kėdbuse“ ir rasime sprendimus.
 • Kaip greitai tai gali įvykti? Per metus ar per kadenciją?
 • Siekiamybė būtų – per metus, o norėtųsi dar greičiau. Jei tik nuo mano gerų norų priklausytų, šiandien pasakyčiau: direktoriau, dėk pareiškimą ant stalo. Ir ieškome žmogaus, kuris ateitų su užsidegimu vadovauti šiai įmonei. Kiekvienas turi dirbti savo darbą – direktorius groti pirmu smuiku.
(„K. m.” archyvo nuotr.)

 • Praėjusioje kadencijoje sklandė idėja dėl visų keleivių Kėdainių mieste ir rajone vežimo nemokamai. Ar tai dar įmanoma Kėdainiuose?
 • Jei šiandien rajone vežtume visus nemokamai, savivaldybės biudžetui tai papildomai kainuotų dar apie 300 tūkst. eurų.
 • O atėjus kitai įmonei („privatininkui“) galima būtų tikėtis nemokamo važiavimo?
 • Ir kitai, ne savivaldybės įmonei, savivaldybė turėtų kompensuoti už lengvatinį keleivių vežimą ir nuostolingus maršrutus. Tačiau, aš tikiuosi, kad atėjęs sėkmingas vežėjas iškart investuotų į autobusų parko ūkį ir efekto sulauktume daug greičiau, nei kapstydamiesi savo jėgomis. Nauda būtų abipusė. Pavyzdžių Lietuvoje jau yra.