Kėdainių kultūros centre reziduoja šokių mokytoja, Lietuvoje ir Berlyne kurianti choreografė Grėtė Šmitaitė. Kartu su Kėdainių kolektyvo XLITE šokėjomis jos judesiu kalba apie įskilimą.

„Įskilimai“ – taip pavadintas šokio kūrinys visų pirma pasakoja apie žmogaus norą save apibrėžti. Žiūrėdama į situacijas, kur apibrėžimai nori nenori skyla, choreografė klausia, ar čia galėtų prasidėti dialogas? Kaip žmogus gali išlikti atviras savo aplinkai, kai jam sunku?

„Įskilimai“ yra apie žmogaus norą save apibrėžti ir kaip tas apibrėžimas ilgai neišsilaiko – dažnai skyla. Tokie įskilimai gali būti skaudūs, bet ir jie gali suteikti galimybę komunikacijai tiek su kitais žmonėmis, tiek su aplinka. Kaip per tai, kame esame įskilę, kada nesame vientisi, nesame tobuli ir pripažindami tai, galime justi, kas aplinkui mus yra.

Žmogaus mintis visada kuria istorijas. Kai žiūrime šokį, vienu ar kitu būdu mes taip pat kuriame istorijas.

Kai prasideda judesys – šokis tampa mūsų ryšiu su vieta, ryšiu su kitais žmonėmis, jis tampa ir mūsų gyvenimo dalimi. Žmogaus mintis visada kuria istorijas. Kai žiūrime šokį, vienu ar kitu būdu mes taip pat kuriame istorijas.

Mes su Kėdainių merginomis labai daug dirbsime su priešingybe. Kai pradedame kažką vystyti, mes einame į priešingybę. Šokame, bet grįžtame prie tam tikrų dalykų. Užsėmimų metu ir norėsime žinoti, ar yra tas pagrindas, nuo kurio šokame į priešingybę. Ir tada gebėjimas grįžti prie pagrindo“, – sakė G. Šmitaitė.

Kūrybinėje praktikoje susitinka klounados – kaip begėdiško atvirumo – ir iš čia kylančio gaivališko šokio bei Body Weather (kūno, kintančio kaip oras) darbo metodai.

Kėdainių kultūros centre reziduoja šokių mokytoja, Lietuvoje ir Berlyne kurianti  choreografė Grėtė Šmitaitė. (Kėdainių kultūros centro nuotr.)

Kaip sakė menininkė, jai pačiai išvykti į tokias rezidencijas yra įdomu ir tai suteikia naujų pojūčių bei spalvų: „Vienas dalykas, man labai įdomu dirbti Lietuvoje ir dirbti šiek tiek nutolus nuo Vilniaus ar Kauno.“

Šokiui, sakė G. Šmitaitė, svarbi ir vieta, o šiuolaikinio šokio festivalių organizatoriai scena paverčia įvairias erdves – pradedant nuo seno fabriko ir baigiant jūriniu konteineriu.

„Aš manau, kad vieta labai svarbi. Man įdomu mąstyti apie šokį, kuris kuria vietą. Manau, kad šokis gali įjungti vietą į savo vyksmą ir padaryti tą vietą spektaklio dalimi. Vieta daro įtaką spektakliui, žmonės, kurie ateina žiūrėti – irgi labai svarbūs“, – kalbėjo choreografė.

Rezidencijos metu nuotoliniu būdu menininkei mentoriauja prancūzų choreografė Christine Quoiraud. G. Šmitaitės rezidenciją, kuri vyks iki gruodžio 19 dienos, organizuoja Lietuvos šiuolaikinio šokio asociacija ir Kėdainių kultūros centras.

Gruodžio 19 d. 12 val. Kėdainių kultūros centre bus galima pamatyti kūrinio „Įskilimai“ proceso pasirodymą.