Visai šaliai kovojant su vis didėjančia koronaviruso grėsme, penktadienį neeiliniame ir nuotoliniu būdu vyku­siame Kėdainių rajono savivaldybės tarybos posėdyje politikai vienbalsiai pritarė biudžeto perskirstymui. Iš dar vasario mėnesį patvirtinto rekordinio – daugiau nei 65 milijonus eurų siekiančio – Kėdainių rajono biudžeto įvairių priemonių įsigijimui nuspręsta skirti 287 tūkstančius eurų. Ir nors rajono valdžios atstovai patys pripažino, kad lėšų poreikis būtiniausių apsaugos priemonių įsigijimui yra gerokai didesnis, nebuvo pritarta opozicinės frakcijos „Libe­ralai Kėdainių krašto žmogui“ siūlymui šią sumą padidinti iki beveik 350 tūkstančių eurų.


Siūlė visiems mažinti solidariai

Reaguodami į susiklosčiusią sudėtingą situaciją ir šių metų Kėdainių rajono biudžeto galimybes, penktadienį vykusio posėdžio metu opozicinės frakcijos „Liberalai Kėdainių krašto žmogui“ atstovai pasiūlė solidariai – 1 procentu – mažinti finansavimą visoms savivaldybės administracijos savarankiškoms funkcijoms ir lėšas skirti toms priemonėms, kurias įsigijus galėtų būti užtikrintas Kėdainių rajono medikų ir visų žmonių saugumas.

Tarybos nario, opozicijos lyderio Sauliaus Grinkevičiaus teigimu, jeigu Kėdainių rajono valdantieji būtų pritarę visų sričių ir projektų finansavimo mažinimui 1 procentu, būtų galima ne tik skirti didesnę sumą kovai su koronaviruso grėsme, bet ir nekiltų grėsmė kai kurių projektų, kuriems finansavimas drastiškai sumažinamas, įgyvendinimui.


„Pritarus tokiam pasiūlymui, visų pirma, mes šios sudėtingos situacijos akivaizdoje pasielgtume tiesiog solidariai. Antra, išlaidas sumažinę vos vienu procentu visiems, mes skirtume gerokai didesnę sumą, kuri siektų apie 350 tūkstančių eurų. Ir trečia – mums nereikėtų drastiškai mažinti finansavimo atskiriems ir labai svarbiems projektams, kurių įgyvendinimas, ženkliai „nukarpius“ finansavimą, gali tiesiog užstrigti“, – teigė Kėdainių rajono savivaldybės tarybos lyderis Saulius Grinkevičius.

Vien medikams reikia beveik 400 tūkstančių eurų

Nuotoliniu būdu vykusio rajono tarybos posėdžio metu Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius patvirtino, kad lėšų poreikis įvairių priemonių įsigijimui, nuolat kintančiais skaičiavimais, siekia daugiau nei 500 tūkstančių eurų. 

Pritarus tokiam pasiūlymui, visų pirma, mes šios sudėtingos situacijos akivaizdoje pasielgtume tiesiog solidariai. Antra – išlaidas sumažinę vos vienu procentu visiems, mes skirtume gerokai didesnę sumą, kuri siektų apie 350 tūkstančių eurų. Ir trečia – mums nereikėtų drastiškai mažinti finansavimo atskiriems ir labai svarbiems projektams, kurių įgyvendinimas, ženkliai „nukarpius“ finansavimą, gali tiesiog užstrigti.


Kėdainių rajono tarybos narys, opozicijos lyderis Saulius Grinkevičius


„Šios savaitės duomenimis, įvairioms apsaugos priemonėms įsigyti vien Kėdainių ligoninei reikėtų 229 tūkstančių eurų, Pirminės sveikatos priežiūros centrui – 166 tūkstančių eurų, penkiems plaučių ventiliavimo aparatams – 20 tūkstančių eurų. Taip pat dviems stacionariems ventiliavimo aparatams reikia dar 60 tūkstančių eurų. Taip pat lėšų reikia ir seniūnijoms.

Taigi, lėšų poreikis iš viso būtų daugiau nei 500 tūkstančių eurų. Tačiau noriu pabrėžti, kad kiekvieną dieną vykdomi užsakymai ir dalis reikalingų priemonių jau yra įsigyta. Todėl pasakyti, koks tikrasis lėšų poreikis, yra gana sudėtinga“, – teigė A. Kacevičius.

Tačiau rajono didžiausios valdančiosios frakcijos „Mūsų krašto sėkmei“ ir Darbo partijos nariai opozicijos pasiūlymui padidinti lėšas nepritarė – buvo patvirtintas pirminis projektas, perskirsčius biudžeto lėšas administracijos direktoriaus rezervo fondą padidinti 287 tūkstančiais eurų.

„Nepritardami administracijos direktoriaus fondo padidinimui, mes taip pat nepritariame gyvybiškai svarbių medicininių įrenginių įsigijimui, kurie bus skirti kėdainiečių gyvybėms gelbėti. Žengti tokį žingsnį yra labai neatsakinga“, – piktinosi Kėdainių rajono tarybos narė Karolina Štelmokaitė.

Tuo tarpu rajono meras Valentinas Tamulis pareiškė, kad Kėdainių rajonas skyrė pakankamai didelę sumą kovai su koronavirusu. „Ji tikrai tenkina mūsų poreikius“, – teigė V. Tamulis. 


Kas labiausiai nukentės?

Tačiau Kėdainių rajono opozicijai nerimą sukėlė ne tik kovai su koronavirusu skirta suma, bet ir iš kokių sričių paimtos tos lėšos.

Patvirtinus rajono biudžeto pakeitimus, labiausiai nukentės švietimo ir ugdymo programos, nuo kurių buvo nubraukta daugiau nei 52 tūkstančiai eurų. Dėl to mažėja Lietuvos sporto universiteto „Aušros“ progimnazijai skirtos lėšos.

29 tūkstančiais eurų sumažintas finansavimas kultūros paveldo išsaugojimui ir turizmo skatinimui. Laikinai nebus finansuojama daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijų rėmimo programa bei vandentiekio ir buitinių nuotekų tinklų įrengimas Surviliškio kaime.

„Matydami tokią situaciją, kai vieniems projektams lėšos nubraukiamos drastiškai, o kiti projektai lieka nepaliesti, mes siūlėme visiems solidarizuotis ir visiems projektams bei sritims nurėžti po vieną procentą lėšų. Dėl to nenukentėtų nei vienas projektas.

O ką mes matome dabar? Iš „Aušros“ progimnazijai skirtų 77 tūkstančių yra paimama 33,8 tūkstančio eurų, kai tuo tarpu Juozo Paukštelio progimnazijai paliekamas toks pat finansavimas. Ir tos didžiulės neproporcijos yra visose srityse. Sunku suprasti, kokiais kriterijais savivaldybės administracija vadovavosi pasirinkdama tokį išlaidų karpymą“, – teigė S. Grinkevičius.

Panašios naujienos