Šią savaitę dviejose Kėdainių miesto gimnazijose kartu su kitais svečiais lankėsi garsus šalies lenktyninkas Benediktas Vanagas. Įvairiuose pasaulio raliuose Lietuvos vardą garsinantis tautietis atvyko turėdamas dvi misijas – iškelti valstybės istorinę Vyčio vėliavą ir, kaip pats sako, „instaliuoti“ į dabartinį jaunimą tinkamą programą.

Atvykti į Kėdainių šviesiąją ir „Atžalyno“ gimnazijas Benediktą Vanagą pakvietė bendrovė „Scandagra“,  kuri jau ne vienerius metus vysto edukacinę-motyvacinę programą „Ateities Lietuvai“.

„Mūsų tikslas – skatinti jaunimo verslumą, lyderystę, patriotiškumą, kad naujoji karta gerbtų ir mylėtų Lietuvą, liktų joje gyventi, įdarbintų ne savo raumenis, o protą ir stengtųsi padėti Lietuvai. Vykdydami šį projektą, mes bendradarbiaujame su VšĮ „Lietuvos Junior Achievement“ ir su Benediktu Vanagu, kurį jau 8-us metus remiame Dakaro lenktynėse. Norime į mokyklas atvežti tokius žmones, kurie su moksleiviais pasidalintų savo patirtimi, paskatintų jų patriotiškumą, įkvėptų prisidėti prie Lietuvos klestėjimo.

Jau esame aplankę nemažai šalies mokyklų, kurioms dovanojame Vyčio vėliavą, jų šalyje jau iškelta daugiau nei 100. Labai džiaugiamės, kad šiandien keliame šias istorines vėliavas ir Kėdainiuose, kur dar neseniai buvo mūsų bendrovės būstinė. Kėdainiams jaučiame dėkingumą už tai, kad čia susiformavo „Scandagros“ kompanija“, – teigė šios bendrovės marketingo vadovas Nerijus Kalinauskas.

Dėkojo už paramą

Renginio metu Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos bendruomenė dėkojo bendrovei „Scandagra“ ne tik už padovanotą Vyčio vėliavą, įrengtą stiebą jai iškelti, bet ir už tai, kad ši įmonė dalijasi sukauptomis žiniomis, skiria finansavimą pedagogų kvalifikacijai kelti, įgyvendina įkvepiančias veiklas ir patirtis. Gimnazijos vadovas Gintaras Petrulis geru žodžiu minėjo ir „Lietuvos Junior Achievement“, prisidedančia mokant jaunimą ekonomikos pagrindų, padedant įgyti gyvenime praversiančių kompetencijų.

„Mes jau 30 metų mokome jaunus žmones finansinio raštingumo, ugdome jų verslumą ir lyderystę, skatiname jau mokykloje kurti savo pirmuosius verslus. Verslumas yra kompetencija, kuri apima atsakomybę, savarankiškumą, gebėjimą bendradarbiauti, komunikuoti, pritaikyti finansines žinias. Visos šios kompetencijos svarbios ir mūsų patriotiškumui, kad būtume aktyvūs Lietuvos piliečiai, įsitrauktume į pokyčius, rodytume iniciatyvą mokyklose, savo bendruomenėse, savo šalyje, kad gebėtume kritiškai mąstyti, spręsti problemas. Verslumas tai yra laisvė, galimybė įgyvendinti savo svajones. Ir tai skatiname daryti čia, Lietuvoje.

„Atžalynas“ buvo pirmoji gimnazija Kėdainiuose, kurioje dar 1994 pradėtas verslumo ugdymas. Šiuo metu mes intensyviai dirbame su 5-iomis Kėdainių rajono mokyklomis, džiaugiamės, kad net ir pradinukai bando kurti savo keksiukų kepyklėles, vyresni irgi brandina įvairias verslo idėjas, o gimnazistai, įkūrę mokomąsias bendroves, išeina į tikrą rinką, kuria inovacijas ir taip įgyja ekonomikos žinių bei įgūdžių“, – „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė.

Pilnos salės gimnazistų

Į susitikimą su svečiais, tarp kurių buvo ir garsiausias šalies lenktyninkas Benediktas Vanagas, tiek Šviesiojoje, tiek ir „Atžalyno“ gimnazijoje susirinko daug gimnazistų. Daugeliui buvo smalsu gyvai pamatyti daugybę išbandymų dykumose ir kituose ruožuose įveikusį lietuvį. Ne vienas turėjo klausimų garsiajam lenktynininkui.

„Aš nesu sporto mėgėja, bet žinau, kad Benediktas važiuoja Dakaro raliuose. Jei žmonės yra kažko pasiekę, tai įkvepia ir kitus“, – sako gimnazistė Greta.

„B. Vanagas yra žmogus, kuris garsina Lietuvą ir populiarina sportą. Sakyčiau jis įkvepia  tuos, kurie domisi automobilių lenktynėmis. Aš tuo kažkiek irgi domiuosi, gaila, kad tokio sporto nėra daug.

Mūsų gimnazijoje yra lankęsi ir kitų žinomų žmonių. Po tokių susitikimų lieka prisiminimai apie tą žmogų ir tai, ką jis kalbėjo. Jei tai aktualu, prisitaikai sau“, – kalbėjo atžalynietis Ignas.

Kuo būti – keleiviu ar vairuotoju?

Susitikime su gimnazistais lenktyninkas Benediktas Vanagas su jaunimu bendravo visai paprastai, ragino klausti visko, kas tik įdomu, temoms jokių tabu. Pradėdamas kalbėti, jis nepabėgo nuo automobilių temos.

„Gyvenimas yra kaip automobilis. Gali jame būti vairuotoju, o gali būti keleiviu, naršyti visą dieną internete, Tik-toke ar dar kur nors, bet, jei esi keleivis, tave veža nebūtinai ten, kur tau reikia… Todėl siūlau būti vairuotojais ne tik gyvenime, bet ir šioje diskusijoje“, – kviesdamas jaunimą atviram pokalbiui sakė B. Vanagas.

Pasakius, kad pirmieji trys pateikusieji klausimus, gaus dovanų, klausimų ilgai laukti nereikėjo. Jaunimui buvo įdomu sužinoti, kokiomis vertybėmis vadovaujasi lenktyninkas, kaip įveikia baimę, nuovargį ir, aišku, kaip tapo lenktyninku. Pasirodo, visai atsitiktinai, todėl, kad jo aplinkoje buvo žmonių, susijusių su automobiliais.

„Pagrindinius sprendimus savo gyvenime priimame dėl tam tikrų sutapimų. Mus supantys žmonės padeda suprasti vienus ar kitus dalykus. Kai esi jaunas, nesuvoki, kas yra vertybės. Tai sužinai gerokai vėliau. Supranti, kad vertybės yra kaip sienos, kurios neleidžia išklysti į vieną ar kitą pusę. Reputaciją gali kurti ilgus metus, o sugadinti per vieną akimirksnį“, – gyvenimiška išmintimi dalijasi Benediktas.

Net klaidos yra pamoka

Kaip pats sako, jau 46-ą vasarą pasitiksiantis lenktyninkas pripažįsta, kad gyvenime būna daug iššūkių, klaidų, tačiau net ir jos gali išeiti į naudą.

„Klaida yra dar vienas būdas gauti informacijos. Jei vieną kartą užlipsi ant grėblio, tai bus pamoka ir jos jau antrąsyk nebedarysi“, – šmaikštauja Benediktas.

Lenktyninkas sako, kad „jei kažko sieki gyvenime, nukritęs, turi vėl keltis ir judėti link galutinio tikslo. Pakeliui visada svarbu turėti užsispyrimą ir tikėjimą tuo, ką darai. Tai yra gera motyvacija.

Bijote egzaminų? O kodėl bijote? Todėl, kad galbūt nesate pasiruošę. Baimė tik vagia energiją. Neeikvokite jai savo laiko, geriau eikite pasiruošti, pasimokyti. Bet naktį reikia miegoti. Jei būnu pavargęs, gyvenimas kažkaip juodai atrodo, einu miegoti ir, žiūrėk, ryte jau viskas šviesiau“.

Jaunimas – ateities Lietuva

„Man asmeniškai susitikti su gimnazistais reiškia susitikti su ateities Lietuva. Juk tie gimnazistai po kažkiek metų  valdys šalį, priims svarbiausius sprendimus. Norisi prie jų prisiliesti. Turiu tam tikrų žinių, kuriomis galiu pasidalinti. Stengiuosi „instaliuoti“ į juos tinkamą programą.

Kai keliauju po įvairias mokyklas, sulaukiu ir tokių klausimų, kokių galbūt nesitikėtum iš gimnazistų, jų minčių tėkmė tikrai kartais nustebina. Matau, kad Lietuvoje auga įdomūs, geri jauni žmonės. Gimę nepriklausomoje šalyje, jie turi savyje labai gerą užtaisą, manau, kad ateinanti karta dar labiau stumtels mūsų šalį į priekį“, – gera ateitimi tiki B. Vanagas.

Svarbus visų indėlis

„2050 metais planetoje gyvens 9  milijardai žmonių, tai reiškia, kad maisto ir visų kitų dalykų poreikis augs. Turime siekį tapti pasaulinės maisto grandinės dalimi. Jūs – mūsų ateitis ir svarbus kiekvieno jūsų indėlis. Jei prisijungsite prie mūsų kolektyvo inovacijose, žemės ūkyje arba prekyboje, padėsite mažinti skurdą ir, kas svarbiausia, alkį.

Vienas protingas žmogus yra pasakęs: „mes negalime miegoti ant virtualių lovų ir negalime į burną įsidėti virtualaus maisto, tad mąstykime praktiškai“, – į jaunimą kreipėsi bendrovės „Scandagra“ marketingo vadovas Nerijus Kalinauskas.

Prie gimnazijų iškeltos istorinės vėliavos

Susitikime su gimnazistais viena valanda prabėgo nepastebimai. Klausimų ir įdomių atsakymų būtų dar tikrai buvę, bet atėjo metas iškelti valstybės istorines vėliavas su Vyčio simboliu. Šią iš „Scandagros“ gautą dovaną pašventino renginyje dalyvavęs Šv. Juozapo parapijos klebonas N. Martinkus, o tada visi susirinkusieji pakviesti prie jos nusifotografuoti ir dalyvauti iškilmingoje jos pakėlimo ceremonijoje. „Atžalyno“ bendruomenė nutarė, kad Vyčio vėliavai tinkamiausia vieta yra prie Lietuvos Prezidento Valdo Adamkaus sodinto ąžuolo gimnazijos pagrindiniame kieme.

Keliant ją, visi sugiedojo tautišką giesmę. Benediktas Vanagas prisipažino, kad nors ir labai gerbia Lietuvos trispalvę, jam mielesnė yra istorinė vėliava, nes Vytis yra  ištikimybės Tėvynei simbolis, visais laikais vienijęs lietuvius ir juos vedęs į priekį. Ši tautinė simbolika Benediktą lydi nuolatos, Vytis puošia ir šio lenktyninko aprangą, ir sportinius automobilius, su kuriais jis raižo dykumas. Ir visais svarbiausiais momentais išskleidžia Vyčio vėliavą, todėl yra tituluojamas Vyčio ambasadoriumi pasaulyje.

„Kai jūs ateityje būsite gydytojais, mokslininkais, policininkais, galbūt prezidentais, o gal tiesiog duonos kepėjais ar santechnikais, bet kurioje srityje būkite profesionalai. Būkite kaip Vyčiai, žinantys kryptį, turintys įvairių kompetencijų ir veržliai judantys į priekį.

Lietuvą pasaulyje garsina ne vėliavos, Lietuvą garsina jos žmonės“, – svarbią tiesą priminė garsiausias šalies lenktyninkas,  automobilių sporto asas Benediktas Vanagas.