Jolanta Šarpnickienė

Pagelbėti be tėvynės ar net be būtiniausių daiktų likusiems, iš karo zonos evakuotiems, Rasei­niuose įsikūrusiems Afganistano gyventojams ėmėsi Kėdainių rajono Moterų krizių centras.

„Esam įpratę jautriai reaguoti, kuomet kažkas atsitinka šalia, tad išgirdę apie tai, kad į Raseinius atvyko 180 afganistaniečių, supratome, kad valstybė gali būti nevisiškai pasiruošusi tam, kas taip staiga užklupo… Todėl nutarėme nelikti nuošalyje ir pasiūlyti savo pagalbą”, – tvirtina šios organizacijos vadovė Rita Stakniūnienė.

Šiam tikslui pasitarnavo ketvirtus metus Kėdainių rajono Moterų krizių centre veikiantis Daiktų bankas, kurio atsargas kas savaitę papildo ne tik mūsų krašto, bet ir kitų miestų gyventojai, dosniai veždami nenaudojamus, tačiau dar gerus daiktus, kurie itin praverčia jų stokojantiems žmonėms.

Kėdainių moterų krizių centro vadovė Rita Stakniūnienė (dešinėje) ir Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos Raseinių skyriaus darbuotojos.

Domėjosi, kokios pagalbos pabėgėliams reikia

Kėdainių rajono Moterų krizių centro Daiktų banko darbuotoja Dalia Zorienė, susisiekusi su Raseinių savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Loreta Laugaliene, domėjosi, kokios pagalbos gali prireikti prieglobstį mūsų šalyje atradusioms afganistaniečių šeimoms. Juk tarp atvykusių Afganistano gyventojų net 80 vaikų. Sužinojome, kad be didelių bagažų ar tik su šlepetėmis atvykusiems Raseinių naujakuriams, atvėsus orams, reikės šiltesnių rūbų.

Supratome, kad pagalba reikalinga čia ir dabar. Tad savo feisbuko paskyroje kreipėmės į Kėdainių bedruomenę, ragindami padovanoti šiltų rūbų vaikams ir suaugusiems. Į šią žinutę žaibiškai atsiliepė daugybė Kėdainių miesto ir rajono gyventojų, kurie, nepaisydami rudens darbų, dosniai dalinosi savo daiktais.

Per savaitgalį Raseinių naujakuriams surinkta šiltų vaikiškų kombinezonų ir striukių, džemperių, avalynės, moteriškų ir vyriškų rūbų, indų bei kitų namų apyvokos daiktų.

Kėdainiškių parama perduota per Raudonojo Kryžiaus organizaciją

„Džiaugiamės, kad galime operatyviai suteikti pagalbą kritinėje situacijoje atsidūrusiems žmonėms, nes mūsų, kaip nevyriausybinės organizacijos, nevaržo biurokratinės kliūtys. Galime nedelsdamos veikti“, – pasakoja R. Stakniūnienė.
Raseinių Socialinio skyriaus vedėja mūsų klausė, ar mes patys norėtume daiktus tiesiogiai perduoti afganistaniečių šeimoms, ar šią misiją patikėsime Raudonojo kryžiaus darbuotojams, kurie tuos daiktus peržiūri, pagal dydžius surūšiuoja ir pristato. Pasirinkome perduoti per Raudonąjį kryžių, būdami įsitikinę, kad visi jie bus tinkamai panaudoti. Juk šios organizacijos pagrindinė misija – padėti alkstantiems ar būtiniausių daiktų stokojantiems žmonėms.

Raudonojo Kryžiaus Raseinių skyriaus būstinėje pajutome tikrą mūsų tautos vienybę: greta paramą krovė ir Lietuvos Krašto apsaugos ministerijos, ir Lietuvos Carito atstovai. Tiesa, parama tokia ženkli, kad gyventojai prašomi nebeaukoti rūbų, nes jų surinkta daugiau nei pakankamai. Tačiau priimami vaisvandeniai, vaisiai, valymo ir higienos priemonės.

Nuo šiol Daiktų banko parama – tik su Galimybių pasu

Paramos akcija plačiai paviešino žinią, kad Kėdainiuose veikia Daiktų bankas: vieta, kur vieni žmonės gali padėti, o kiti pasinaudoti teikiama pagalba.

Moterų krizių centro Daiktų bankas dirba antradieniais ir ketvirtadieniais nuo 11 iki 14 val. Taip pat kiekvieno mėnesio antrą šeštadienį nuo 10 iki 13 val.

Šeštadieniais dirbama, kad būtų suteikta galimybė atvežti daiktus tiems, kurie to negali padaryti darbo dienomis. Nustatytomis dienomis galima ir atvežti paramą, ir ją pasiimti.

Beje, nuo rugsėjo 13 dienos į Daiktų banką galima bus atvykti tik turint Galimybių pasą, kadangi, pasak R. Stakniūnienės, susirenka vis daugiau žmonių ir norima užtikrinti saugią aplinką. Tiesa, atvežantys daiktus gali juos palikti prie durų, išvengdami kontakto.