TV3 televizijos „Lietuvos garbės“ nacionalinių apdovanojimų ceremonijoje, kuri buvo filmuojama Kėdainiuose, raudonu kilimu žengė ir kėdainietė Asta Rekštienė, VšĮ „Gyvenimo namų sutrikusio intelekto asmenims“ direktorė. Jai, kaip ir kitiems tyliesiems Lietuvos herojams, kurie daro pasaulį geresnį, o Lietuvą gražesnę, iškilmingos ceremonijos metu įteikta nacionalinių apdovanojimų „Lietuvos garbė“ statulėlė.

Gerų darbų įvertinimas

Šventinės „Lietuvos garbės“ ceremonijos metu tradiciškai apdovanojami žmonės, kurie savo tyliais, bet kilniais darbais, poelgiais, drąsa ir pasiaukojimu keičia gyvenimus, garsina Lietuvą savo talentais, meno ar mokslo pasiekimais. O dabar, pandemijos laikotarpiu, pastebėti ir įvertinti gerus darbus kaip niekad svarbu.

Įkūrė socialines dirbtuves

Šiemet nacionaliniu apdovanojimu įvertintas ir mūsų kraštietės A. Rekštienės darbas su neįgaliaisiais bei įgyvendinamas socialinių dirbtuvių projektas. Dirbtuvės praėjusiais metais įkurtos „Gyvenimo namuose sutrikusio intelekto asmenims“. Čia negalią turintys žmonės savo rankomis kuria neįtikėtino kruopštumo kokybiškus dirbinius iš tekstilės, popieriaus, odos ir kitų medžiagų. Į namus, įstaigas ar verslo įmones, nusprendusias įsigyti šių gaminių, darbai atkeliauja su ženkleliu „Dovanok gerumą“. Socialinės dirbtuvės, kurių dalyvių rankomis kurti gaminiai pasklido po Lietuvą ir kitas šalis, plečia neįgaliųjų savarankiškumo ir įsiliejimo į bendruomenę galimybes.

Ceremonija – Kėdainiuose

Kasmet iškilmingi „Lietuvos garbės“ apdovanojimai rengiami kovo 11-ąją, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Šiais metais dėl pandemijos ir karantino šventinis renginys buvo kitoks. Projekto kūrybinė grupė iš anksto apsilankė pas laureatę ir nufilmavo „Lietuvos garbės“ statulėlės įteikimo ceremoniją Kėdainiuose. Šis įvykis buvo filmuojamas kovo 4-osios vakarą: senamiestyje, Didžiosios Rinkos aikštėje, trumpam įsikūrė filmavimo aikštelė, buvo patiestas raudonas kilimas ir įrengtos šventinės dekoracijos, skambėjo muzika. Nors apdovanojimų ceremonija vyko ne sostinėje, stebint tik šeimos nariams ir filmavimo komandai bei keliems atsitiktiniams praeiviams, pasak A. Rekštienės, emocijų, jaudulio, staigmenų ir džiaugsmo ašarų buvę su kaupu.

„Labai džiaugiuosi „Lietuvos garbės“ įvertinimu, tuo pačiu – tai didelis įpareigojimas dar labiau stengtis“, – sako Asta Rekštienė. (Asmeninio archyvo nuotr.)

Dovanos ir staigmenos

„Viskas buvo labai netikėta, dar dabar sunku atsigauti nuo patirtų emocijų. Filmavimo komanda surengė tikrą staigmeną: pasirengimas vyko man nežinant, net buvo suorganizuota reikalų, dėl kurių turėjau išvykti iš įstaigos. Padėjo visas kolektyvas, mano kolegės, kurios, nors mačiau, kad kažką slepia, staigmenos neišdavė. Aš tuokart net pyktelėjau, kad vyksta kažkas, ko nesuprantu“, – pasakodama šypsojosi moteris.

Pasirodo, socialinėse dirbtuvėse buvo sumontuota labai reikalinga dovana – kraštiečių įmonės „Pelėdos baldai“ pagamintos praktiškos ir gražios lentynos. Ir tai buvo ne vienintelė staigmena. Vakare Asta buvo pakviesta atvykti filmuotis į Didžiosios Rinkos aikštę, kaip „Lietuvos garbės“ apdovanojimo laureatė. „Sukilo tiek emocijų, kad nuostabos ir džiaugsmo ašaros riedėjo ne tik man, bet ir dirbtuvių dalyvėms, darbuotojoms“, – šypsosi moteris.

Jei nebandysi – nieko nebus

„Jaučiuosi pakylėta, toks įvertinimas – vieną kartą gyvenime. Vakaras buvo įspūdingas. Tiesa, vidury nakties atsibudau nuo minties: „Per filmavimą dėkojau ir dėkojau visiems, o savo neįgaliesiems pamiršau padėkoti!” Kitos dienos rytą nusinešiau statulėlę į dirbtuves ir visiems pasakiau: čia ne mano vienos apdovanojimas, o mūsų visų. Jeigu ne jūs, įvertinimo nebūtų“, – sau vienai nuopelnų nelinkusi prisiimti vadovė. Tačiau sutinka: „Žinoma, galėjau projekto ir nerašyti, niekas nevertė. Tai buvo tikras iššūkis…“

Pašnekovė šypsosi, kad netikinti horoskopais, bet šių metų prognozės jai pradėjusios pildytis. „Praėjusį gruodį atsiverčiau šių metų horoskopą, kuris mano ženklui pranašavo įvertinimą darbe, bet niekada rimtai nepriėmiau to, kas rašoma horoskopuose. O dabar susimąsčiau, kad galbūt gyvenime visiškų atsitiktinumų nebūna… Prisimenu, kad ieškodama kažkokios man reikalingos informacijos atsiverčiau Neįgaliųjų reikalų departamento internetinį puslapį. Lyg ir atsitiktinai pamačiau žinutę – skelbiamas konkursas pagal projektą „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“. Iš visų pasiūlytų veiklos formų sudomino socialinės dirbtuvės. Mes atitikome nuostatus, bet gąsdino vienas įsipareigojimas – už pagamintus gaminius reikia kiekvieną mėnesį uždirbti tam tikrą sumą, 300 eurų. Nesunku įsivaizduoti, kad mugėse, renginiuose neįgalieji tiek nesuprekiauja. Bet pagalvojau – jeigu nebandysi, nieko ir nebus“, – apie iššūkius pasakojo VšĮ Gyvenimo namų sutrikusio intelekto asmenims vadovė.

Socialinių dirbtuvių veikla virte verda. („Kėdainių mugės“ archyvo nuotr.)

Atsiskleidė gebėjimai

Kėdainiečių projektas gavo finansavimą ir praėjusių metų gegužę startavo. Pasitikėjimo teikė ir patirtis, įgyta dalyvaujant neįgaliųjų socialinės integracijos projektuose. Direktorė dėkinga, kad likimas suvedė su Migle Tereikyte, socialinių dirbtuvių rinkodaros specialiste. „Ji be galo gabi, atsidavusi, išmananti savo darbą, puikiai pristato mūsų produktus ir juos kuriančius žmones. Sukūrusi šilumos kupiną puslapį „Dovanok gerumą“ socialiniame tinkle „Facebook“, ji mūsų veiklą tiesiog „užkūrė“, – sako moteris.

Socialinė darbuotoja Violeta Voznikė, užimtumo specialistė Virginija Gaučienė ir individualios priežiūros specialistė Daiva Povilauskienė ne tik puikiai rado bendrą kalbą su dirbtuvių dalyviais, bet ir padėjo atsiskleisti naujiems jų gebėjimams, patobulino esamus.

 „Labai džiaugiuosi, nes labai daug patobulėjome ir atsiskleidėme. Simutė, kuri nemokėjo siūti, šiandien puikiai įvaldžiusi siuvimo mašiną. Sunkiai prikalbinome dalyvauti Algirdą, o dabar jis rankomis siuva paklausius gaminius iš odos. Vaida puikiai neria. Paulius gamina iš odos apyrankes, Loreta veria karoliukus, Ingutė kuria nuostabius padėkliukus, Algis – iš neįtikėtinai  paprastų priemonių dėžes daiktams. Taip pat Evelina, Arvydas, Apolonija… Kiekvienas dirbtuvių dalyvis nori žmonėms dovanoti grožį bei gerumą. Aš labai džiaugiuosi tuo, kaip kiekvienas atsiskleidė, matosi jų užsidegimas dirbti“, – sako A. Rekštienė.

Įpareigojimas stengtis dar labiau

Beje, iš uždirbtų lėšų socialinės dirbtuvės įsigijo net naują siuvimo mašiną. „Projektas vyks dar dvejus metus, bet jau dabar mąstome, kad norėtume jį tęsti. Laikas bėga labai greitai… Gegužę bus 20 metų, kai dirbu su neįgaliaisiais, ir 11 metų, kai atidarėme Gyvenimo namus. Labai džiaugiuosi „Lietuvos garbės“ įvertinimu, tuo pačiu – tai didelis įpareigojimas dar labiau stengtis“, – sako A. Rekštienė.

Gegužę bus 11 metų, kai Kėdainiuose veikia Gyvenimo namai sutrikusio intelekto asmenims. (Algimanto Barzdžiaus nuotr.)
Socialinė darbuotoja Violeta Voznikė (stovi) ir rinkodaros specialistė Miglė Tereikytė. („Kėdainių mugės“ archyvo nuotr.)
Pavasariški socialinių dirbtuvių dalyvių darbai. („Kėdainių mugės“ archyvo nuotr.)

Panašios naujienos