Kėdainių miesto ir rajono šeimos jau visus metus naudojasi nemokama galimybe stiprinti savo santykius, gauti psichologinę pagalbą ir tobulinti tėvystės įgūdžius. Darna šeimoje skaičiais neišmatuojama ir nepasveriama, tačiau vien tai, kad Kėdainių rajono savivaldybėje įgyvendinamas kompleksinių paslaugų šeimai teikimo projektas per metus pritraukė net 400 dalyvių, rodo jo poreikį ir teikiamos naudos mastą.

Viršijo lūkesčius

Praėjusių metų kovo 3 dieną startavusį Europos Sąjungos socialinio fondo lėšomis finansuojamą projektą „Kompleksinių paslaugų šeimai teikimas Kėdainių rajono savivaldybėje“ įgyvendina savivaldybė kartu su partneriais – Kėdainių pagalbos šeimai centru ir Kėdainių rajono moterų krizių centru. Projektas truks ketverius metus, tačiau, pasak Pagalbos šeimai centro Bendruomeninių šeimos namų projekto koordinatorės, socialinės darbuotojos Editos Dulkinienės, jau per pirmuosius metus turima tiek dalyvių, kiek įsipareigota surinkti per visą jo vykdymo laikotarpį – net 400.
„Tai rodo, kad paslauga labai paklausi, šio projekto žmonėms tikrai labai reikėjo. Tęsime jį dar trejus metus, todėl ir toliau kviečiame visas šeimas – tiek patiriančias problemų, tiek norinčias pagilinti savo žinias vienoje ar kitoje šeimos gyvenimo, vaikų auklėjimo srityje, registruotis bei dalyvauti“, – projekto sėkme džiaugiasi ir Moterų krizių centro vadovė Rita Stakniūnienė.

Porų ir šeimų psichoterapeutė, dr. Laura Varžinskienė pastebi, kad mūsų visuomenė keičiasi – šiuolaikiniai tėvai nori ugdyti saugų prieraišumą ir yra nusiteikę mokytis vaikus auginti kitaip.

Veiklų įvairovė

Kraštiečiai per pirmuosius metus dalyvavo veiklose, parengtose atsižvelgiant į šeimų poreikius. Pozityvios tėvystės mokymuose pagal STEP programą šiuo metu dalyvauja jau devinta ir dešimta dalyvių grupės. „Taip pat vyksta šeimų bendravimo įgūdžių tobulinimo seminarai, kovo mėnesį planuojame juos pakartoti, nes jaučiame didelį poreikį, – pasakojo E. Dulkinienė. – O nuo šių metų sausio sėkmingai vyksta grupinės psichologo konsultacijos paaugliams ir jaunimui, patiriantiems krizes.“

Tėvai labai aktyviai naudojasi individualiomis psichologo konsultacijomis. „Poreikis labai didelis, žmonės registruojasi į eilę, o jei atvejis skubus – priimame greičiau. Eilėje tenka palaukti ir norint dalyvauti kai kuriose kitose veiklose, tačiau dėl to nereikėtų nusivilti – tikrai paslaugą suteiksime ir į užsiėmimus pakviesime, – pabrėžė pašnekovė. – Labai džiugu, kad tokį poreikį pastaruoju metu pajuto ir tėčiai – vyrai skambina, domisi ir lanko psichologo konsultacijas, STEP mokymus, grupines psichologo konsultacijas. Puiku, kad ne tik mamos, bet ir tėčiai supranta, kad jiems to reikia.“

Taip pat vyksta grupinės psichologo konsultacijos, giluminės dailės terapijos užsiėmimai, o nuo kovo mėnesio prasidės paskaitos-diskusijos ir pokalbiai aktyvių šeimų klubo nariams. Visos šios veiklos vyksta Kėdainių pagalbos šeimai centre, Vydūno g. 6. Visi užsiėmimai ir paslaugos šeimoms nieko nekainuoja.

Vyksta į seniūnijas

Dalis paslaugų, siekiant jas priartinti prie šeimos gyvenamosios vietos, teikiamos kaimiškosiose seniūnijose. Jose lankosi socialinė darbuotoja ir psichologė, kurios teikia konsultavimo ir tarpininkavimo paslaugas. „Pagalbą teikiu atsižvelgdama į žmonių poreikius, o jų yra įvairių: vieni sunkiau gyvena, sunkiau vaikus auklėja, kiti turi įvairių priklausomybių… Yra žmonių, kurie kreipiasi norėdami pagerinti emocinę savijautą, nori išsikalbėti, rasti sprendimą, – apie paslaugas seniūnijose pasakojo psichologė Daiva Govorova. – Vesdama užsiėmimus grupėse nudžiugau, kad daug žmonių susirenka, turėdami tikslą atrasti, pažinti save, pagerinti gyvenimo kokybę, išmokti mylėti save. Dirbame, stengiamės, manyčiau, keliame žmonėms nuotaiką. Be to, grupė turi didelę jėgą – grupės nariai gali vienas kitam padėti ir teikti pagalbą. Tad darbas būna dvejopas – ir mokomės, ir vienas kitam padedame.“

Glaudžiai bendradarbiauja

Moterų krizių centras šiame projekte yra partneris, teikiantis pozityvios tėvystės mokymų, šeimos įgūdžių ugdymo, sociokultūrines ir psichosocialines paslaugas. „Tad norime pasidžiaugti, kad mūsų komandą papildė net septyni labai kvalifikuoti specialistai (psichologai, dailės terapijos, STEP programos specialistai). Tokiu būdu mes galime prisidėti prie Kėdainių miesto ir rajono bendruomenės švietimo, prie pagalbos stiprinant šeimas ar sprendžiant ištikusias krizes“, – sakė centro vadovė R. Stakniūnienė.

(Iš kairės) Kėdainių rajono moterų krizių centro vadovė Rita Stakniūnienė, psichologė Daiva Govorova ir Bendruomeninių šeimos namų projekto koordinatorė Edita Dulkinienė džiaugiasi pirmųjų metų sėkme ir kviečia kraštiečių šeimas naudotis kompleksiškai teikiamomis paslaugomis.

Projekto vykdytojai yra dėkingi seniūnijoms, jų socialiniams darbuotojams už glaudų bendradarbiavimą. „Projekto sėkmės neįsivaizduojame ir be glaudaus bendradarbiavimo su savivaldybe, vaiko teisių tarnyba, mokyklomis, darželiais… Dėkojame projekto vadovui, rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vyriausiajam specialistui Donatui Štelmokui už pagalbą bet kada prireikus“, – sakė pašnekovės.

Tėvų patirtys – teigiamos

Projektas nėra statiškas – pastebėjus, kad trūksta paslaugų šeimoms, kurios augina vaikus su raidos sutrikimais, joms buvo pakoreguotos užsiėmimų temos. Štai prieraišumo tema rengiamuose užsiėmimuose dalyvaujančios jaunos mamos teigė, kad gautos žinios labai naudingos. „Man viskas įdomu – bendravimas su vaiku, kaip su juo elgtis. Dabar žinau, kaip taikyti gautas žinias tam tikrose situacijose, ką daryti vietoje to, kad pykdavau ant vaiko, o juk tas pyktis viską tik pablogina… Lankysiu užsiėmimus ir toliau, tuo labiau kad tai – nemokama. Pagalbos Kėdainiuose tėvams, auginantiems vaikus su raidos sutrikimais, labai reikia“, – sakė kėdainietė.

Kita mama pridūrė maloniai nustebusi, kai sužinojo, kad galima gauti ir psichologo pagalbą. „Privalumas, kad viskas vyksta Kėdainiuose ir nemokamai. Na, o po mokymų mes ir pačios galime dalintis gerąja patirtimi, bandome burti savitarpio pagalbos grupę“, – kalbėjo jauna moteris.

Požiūris į šeimą ir vaikų auklėjimą – keičiasi

Seminarus apie šeimų bendravimo įgūdžių gerinimą vedanti porų ir šeimų psichoterapeutė, dr. Laura Varžinskienė pastebi, kad pastaruoju metu susidomėjimas šiomis temomis yra labai padidėjęs visoje Lietuvoje. „Nes mūsų niekas to nemokė, nei mokykloje, nei kur nors kitur. Čia, Kėdainiuose, kalbame apie prieraišumą, kaip jis formuojasi šeimoje, kokią jis turi reikšmę vaiko elgesiui, savijautai, kokią reikšmę turi suaugus, kai patys kuriame savo santykius. Tėvai dažnai nustemba: „Kur mes buvome anksčiau, kodėl to nežinojome?“ Tai, kad mes pradedame suvokti, kad tokie dalykai yra, kad jie svarbūs, jau yra žingsnis į priekį. Žinoma, tai lėtas, ilgas procesas, bet tėvai nusiteikę mokytis auginti vaikus kitaip“, – teigia lektorė.

Ji neabejoja, kad visuomenė keičiasi – šiuolaikiniai tėvai jau nori ugdyti saugų prieraišumą. „Kėdainietes domina tie patys dalykai, kaip ir visas mamas: kaip atpažinti prieraišumo tipą, kodėl vaikas elgiasi tam tikru būdu, kaip atpažinti, kad galbūt tėvai daro tam tikras klaidas, ką su tuo daryti. Mamos pateikia labai konkrečias situacijas, labai konkrečius klausimus, ir bandome kartu rasti atsakymus“, – pasakojo lektorė, dr. L. Varžinskienė.

Projektas „Kompleksinių paslaugų šeimai teikimas Kėdainių rajono savivaldybėje“ tęsiasi ir šiais metais. Norėdami gauti daugiau informacijos apie dalyvavimą projekto veiklose, kreipkitės telefono numeriais 8 605 60349, 8 633 30805.