Antrajame vietos savivaldos rinkimų ture kėdainiečiams teks pasirinkti – kokios ateities jie nori. O gal grįžti į laikmetį, kai rajone dominavo vienos partijos ir su ja tampriai susijusios verslo grupės atstovai? Būtent tokią alternatyvą rajono gyventojams siūlo už kandidato į merus Valentino Tamulio nugaros esantys veikėjai bei koncernas „Vikonda“.

Po pralaimėtų rinkimų – naujas valdžios uzurpavimo planas

Prieš ketverius metus kėdainiečiams rinkimuose aiškiai pasirinkus permainų kelią ir mero rinkimuose balsavus už Saulių Grinkevičių, tapo akivaizdu – vienos politinės jėgos dominavimas žmonėms jau buvo įgrisęs.

Papūtė permainų vėjai, prasidėjo visuomenės laisvėjimo ir naujų darbų rajone laikmetis. Tačiau iš valdžios olimpo išmesti veikėjai su buvusia rajono vadove Nijole Naujokiene priešakyje nesnaudė. Buvo kuriamas planas, kaip atkovoti prarastas pozicijas, vėl grįžti į valdžią.

Visgi išskirtinis vaidmuo į politiką žengiant su „Vikonda“ tampriai susijusio, galbūt jo interesams atstovauti sukurto judėjimo strategijoje tenka žiniasklaidai. Būtent tai žiniasklaidai, kurią valdo uždaroji akcinė bendrovė „Rinkos aikštė“. Naudojantis viešiosios informacijos kanalais jau ne vienerius metus formuojamas neigiamas informacinis fonas, Kėdainius vaizduojant kaip netikusio vadovavimo ir, galbūt, visuotinio blogio bei nesusipratimų pavyzdį.

Revanšistinį planą komplikavo ir tai, jog kartą rinkimuose prieš S. Grinkevičių pralaimėjusi N. Naujokienė vargu ar galėjo tikėtis naujos pergalės. Juolab rinkėjai pamena gausiai dalintus pažadus, kurių įgyvendinta buvo tik maža dalis. Be to, rajone skilus skaitlingumu garsėjusiai Darbo partijai, N. Naujokienė liko be atstovaujamos politinės jėgos. O norint dalyvauti rinkimuose – būtina sukurti tam tikrą palaikymo darinį, platformą, galinčią iškelti iš anksto parinktus veikėjus.

Neradus partinio palaikymo, planui įgyvendinti buvo pasirinkta šiuo metu labai populiaria tapusi forma – įkurtas visuomeninis judėjimas „Mūsų krašto sėkmei“, vėliau virtęs rinkimų komitetu.

Visuomeninis komitetas su „Vikondos“ šešėliu

Nors rinkimų sąrašo lyderiu ir kandidatu į mero postą tapo Kėdainių seniūnas Valentinas Tamulis, už jo nugaros akivaizdžiai matomas koncerno „Vikonda“ šešėlis.

Du pagrindiniai visuomeninio judėjimo nariai – ideologe vadinama N. Naujokienė bei šio judėjimo vadovas Arūnas Kacevičius – etatiniai „Vikondos“ darbuotojai. N. Naujokienė – projektų vadovė, o A. Kacevičius – auditorius bendrovėje „EWA LT“. Tai buhalterines paslaugas koncerno bendrovėms teikianti įmonė.

Šiame judėjime yra ir kito, tiesiogiai su „Vikonda“ susijusio darinio – labdaros ir paramos fondo „Viltis – Vikonda“ direktorė Irena Staliorienė. Jos vadovaujamas fondas tiesiogiai dalyvavo neoficialioje rinkimų kampanijoje, dalinant labdarą reklamuotas visuomeninis judėjimas bei su juo susiję politikai.

Sąsajų su „Vikonda“ esama ir daugiau. Visuomeninio rinkimų komiteto sąraše į savivaldybės tarybą kandidatavo buvęs šio koncerno generalinis direktorius Gintaras Jasionis.

Į savivaldybės tarybą su V. Tamulio vedamu judėjimu pateko ir Gintautas Muznikas. Tai buvęs laikinasis Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos vadovas, iš pareigų atsistatydinęs po neeilinio skandalo.

Jis kilo, kai į koncerno „Vikonda“ jubiliejaus šventę, kur liejosi šampanas ir aidėjo žinomų atlikėjų dainos, G. Muznikas atėjo su įspūdinga gėlių puokšte, kurią įteikė pagrindinei koncerno akcininkei Jolantai Blažytei. Žiniasklaidai paviešinus šį faktą, paaiškėjo ir daugiau įdomių detalių – su „Vikondos“ elitu puotavusio G. Muzniko pavaldiniai tuo metu buvo pradėję kai kurių šio koncerno įmonių patikrinimus.

Visuomenės nuomonę formuoja „Vikondos“ valdoma žiniasklaida

Visgi išskirtinis vaidmuo į politiką žengiant su „Vikonda“ tampriai susijusio, galbūt jo interesams atstovauti sukurto judėjimo strategijoje tenka žiniasklaidai.

Būtent tai žiniasklaidai, kurią valdo uždaroji akcinė bendrovė „Rinkos aikštė“. Naudojantis viešiosios informacijos kanalais jau ne vienerius metus formuojamas neigiamas informacinis fonas, Kėdainius vaizduojant kaip netikusio vadovavimo ir, galbūt, visuotinio blogio bei nesusipratimų pavyzdį.

Tiesa, pastaruoju metu beatodairišką kritiką papildė V. Tamuliui ir jo atstovaujamam rinkimų komitetui skirtos liaupsės. Tai nenuostabu, nes bendrovė „Rinkos aikštė“ – koncerno „Vikonda“ nuosavybė.

Panašu, kad akivaizdžių sąsajų su „Rinkos aikšte“ koncerno „Vikonda“ vadovai stengiasi per daug nereklamuoti. Oficialiame koncerno tinklapyje tarp kontroliuojamų bendrovių „Rinkos aikštė“ kažkodėl nėra minima. Kaip ir jos direktorės pavardė nėra įtraukta į „Vikondos“ valdomų bendrovių vadovų sąrašą.

Ar pagrindine statybų įmone vėl taps „Vikstata“ ?

Tuo, kad verslo įmonių grupė „Vikonda“ turi esminių sąsajų su šiais rinkimais – daugiau nei akivaizdu. Tačiau koks interesas verslo struktūrai turėti sau palankius politikus vietos savivaldos institucijoje?

Atsakymų į šį klausimą galima rasti praeityje, tame laikotarpyje, kai rajonui vadavo ta pati N. Naujokienė, vėliau įsidarbinusi „Vikondoje“. Tuomet klestėjo „Vikondos“ statybų bendrovė „Vikstata“, sugebėdavusi laimėti nemažą dalį konkursų. Jos aukso amžius baigėsi, kai po rinkimų pasikeitė politinių jėgų pusiausvyra rajono savivaldybės taryboje. Šiuo metu „Vikstatoje“ dirba vos 5 darbuotojai.

Kas galėtų paneigti, jog šioje rinkimų dėlionėje esama išskirtinai pragmatinio išskaičiavimo – panaudojant turimus resursus investuojama į naujo politinio darinio sukūrimą bei populiarinimą, o sėkmės atveju jis leistų verslui prieiti prie savivaldybės resursų. O tai ne vien galimybė į tam tikras pozicijas įdarbinti „reikiamus“ žmones, užtikrinti tam tikrą gerbūvį verslo įmonių grupės interesams, bet ir viešųjų pirkimų konkursai, kuriuos laimint galima be didesnio vargo sėkmingai didinti kapitalą.

About The Author

Related Posts

11 komentarų

 1. TT

  Kažkas turėjo pagaliau tai parašyti. Nors visi protingesni ir taip viską žinojo.

  Atsakyti
 2. Idomu

  Kodel vieni ant kitu purva pilate? Anksciau Muge. Eu purvo nepyle
  Gaila labai. Manau neisiu balsuoti apskritai, nes purvynas abiejose pusese.

  Atsakyti
  • Jolka

   Aisku senai buvo kai tamulio komanda po vikondos imones laisvai agitacija uzsieme,

   Atsakyti
 3. Agota

  Muge, o jus ką darote, neformuojate nuomonės,žinom ,kad p.Sauliui.G.tarnaujate. Gėda, būkite garbingi kovoje,o ne purvą skleiskite ir socialinėje erdvėje nesityčiokite iš žmonių.

  Atsakyti
  • Gediminas

   Cai yra aiskinama situacija, kaip viskas, vyksta, kur tu matai purva?
   Jeigu tau „ta nuomone“, kuri pateikta straipsnyje yra skaudi, tai neslepk, pasakyk. Labai panasu, kad tai gali buti arciau tiesosi r tu pati tai supratai, tai tau jos nesinori matyti..

   Atsakyti
 4. Joana

  Kas jau čia įžiūri purvą? Tai ką, teisybė nepatinka ? Nepatinka, kad žmonės nekvaili ir viską puikiai mato ir supranta ? Kai šis meras prikėlė Kėdainius iš sąstingio, dabar visi supuolė mėgautis jo darbo vaisiais ir, kaip anksčiau, žarstyti tuščius pažadus. Jei visais nepriklausomybės metais būtų buvę dirbama tokiais tempais, šiandien Kėdainiai klestėtų.

  Atsakyti
 5. aga

  Ką apie tai pasakytų Džordžas?
  ————————–
  Pakinktinėje kiaulės įsirengė štabą. Čia jos, prisinešusios iš trobos knygų, vakarais mokėsi kalviauti, dailidžiauti ir kitų reikalingų amatų. Be to, Snieguolis pradėjo telkti gyvulius į vadinamuosius Gyvulių Komitetus. Šio darbo jis ėmėsi itin karštai: vištas subūrė į Kiaušinių Dėjimo Komitetą, karves – į Švarių Uodegų Sąjungą, avis – į Kovos už Baltesnę Vilną Draugiją, įkūrė Laukinių Draugų Perauklėjimo Komitetą (jo veiklos tikslas – prijaukinti žiurkes ir triušius) ir dar daugybę kitų komitetų, neminint rašymo bei skaitymo būrelių. Atvirai šnekant, visi šie komitetai pasisekimo neturėjo. Pavyzdžiui, labai greit sužlugo bandymas prijaukinti laukimus padarus, kurie visiškai nesistengė atsikratyti senų įpročių, o mėginant paveikti gerumu, egoistiškai tuo naudodavosi. Katė įstojo į Perauklėjimo Komitetą ir kelias dienas buvo labai aktyvi. Ją matė tupinčią ant stogo ir šnekinančią žvirblius, apdairiai vaikštinėjančius kiek atokiau. Katė įtikinėjo juos, kad visi gyviai dabar yra draugai ir kad bet kuris žvirblis panorėjęs gali striktelėti jai ant letenos, bet žvirbliai kažkodėl artyn nėjo.
  @Džordžas Orvelas_Gyvulių ūkis_1945 m_@

  Atsakyti
 6. Kpz

  Jokio purvo čia nėra, tik reali padėtis, kuri nevisiems patinka. Gal kažkam padės atsimerkt?

  Atsakyti
 7. figa

  Purvo drabstymas. jau visi zinom, kad ra drabstosi purvais, bet is muges to nesitikijome. Ra nubvaus rinkejai, o me4s muge galime nubausti tik neidami balsuoti. PUrviniausi rinkimai KLedfainiu istorijoje, susitepet mugieciai ir liberalai, ir judejimai. Slykstus jus visi.

  Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.