Komunalinių atliekų išvežimo paslaugos vairą nuo gruodžio 2 dienos Kėdainiuose perima UAB „Ekonovus“, šią paslaugą savivaldybės gyventojams teiksianti 4 metus. Galbūt daug aistrų tarp gyventojų, savivaldybės ir atliekų vežėjų keliantis šiukšlių išvežimas pagaliau stos „į vėžes“.

Laimėjo konkursą

Bendrovė laimėjo Kėdainių rajono savivaldybės administracijos skelbtą konkursą. Sutartis su savivaldybe pasirašyta šių metų rugsėjo 21 dieną. Komunalinių atliekų surinkimo ir išvežimo paslaugas savivaldybė iš „Ekonovus“ pirks už beveik 2 mln. eurų. Ši suma – 48 mėnesiams. Tiek laiko komunalines atliekas surinks ir išveš konkursą laimėjusi bendrovė „Ekonovus“.

UAB „Ekonovus“ gamybos direktorius Kęstutis Balčiūnas ir Kauno padalinio vadovas Darius Šlapikas kėdainiečius patikino, kad pagrindinis tikslas Kėdainių mieste ir rajone būsiantis vienas – nesulaukti gyventojų nusiskundimų dėl atliekų surinkimo ir išvežimo.

Žada tvarką

Ar įmanoma išspręsti, regis, amžiną perpildytų konteinerių ir aplink besikaupiančių šiukšlių problemą? „Ekonovus“ turi įsidiegę informacinę sistemą, kuri bus susieta su savivaldybės administracijos atliekų valdymo sistema. Tokiu būdu savivaldybė tikisi gauti daugiau informacijos apie susidariusias komunalines atliekas tam tikruose objektuose, vežimo tankį ir dažnį. Taip būsią lengviau ir operatyviau reaguoti.

Savivaldybės pasirašytoje sutartyje numatytos ir sankcijos už neįvykdytus darbus: nepakeltą konteinerį, neišvežtas ar šalia konteinerio paliktas atliekas.

„Ekonovus“ savivaldybės teritorijoje taip pat veža didelių gabaritų, žaliąsias ir tekstilės atliekas. Įmonės atstovai užsiminė ir apie tai, kad baigus „sudėlioti taškus“, jų paslaugos Kėdainiuose greičiausiai apims ir pakuočių atliekų surinkimą bei išvežimą.

Bendrovė interneto svetainėje prisistato esanti viena iš didžiausių ir sparčiausiai augančių atliekų tvarkymo įmonių Lietuvoje, dirbanti visoje šalyje, teikianti mišrių komunalinių atliekų, pakuočių atliekų, antrinių žaliavų, statybinių ir gamybinių atliekų tvarkymo, teritorijų priežiūros ir kitas paslaugas.

Bylinėjosi daugiau kaip metus

„Ekonovus“ keičia pastaraisiais metais atliekų surinkimo ir išvežimo paslaugą rajone teikusią įmonę „VSA Vilnius“. Su pastarąja nuo 2019 m. vasaros savivaldybės administracija kas keletą mėnesių sudarydavo trumpalaikes sutartis, nes dėl pastovios sutarties vyko teisminiai ginčai.

Komentuodamas sutartį su naujais atliekų vežėjais, administracijos direktoriaus pavaduotojas G. Muznikas priminė nesėkmingą atliekų vežimo paslaugos pirkimo istoriją. Jis sakė, kad 2019 m. birželio mėnesį pasibaigė buvusi pastovi sutartis su buvusiu „Skongaliu“, dabartiniu „VSA Vilnius“. Naujos sutarties sudaryti nepavykdavo dėl to, kad savivaldybės skelbiami paslaugos pirkimai keletą kartų iš eilės buvo apskųsti. Dėl pastovios sutarties tuo laikotarpiu vyko teisminiai ginčai.

„Iš pradžių su viena įmone, paskui, kai įvyko antras konkursas, bylinėjomės su AB „Kauno švara“. Nuo 2019 m. birželio mėnesio iki 2020 m. gruodžio mėn. Kėdainių rajono savivaldybė organizavo komunalinių atliekų tvarkymą pirkdama trumpalaikes paslaugas“, – sakė savivaldybės atstovas. – Komunalinių paslaugų sektorius yra konkurencinga sritis, konkurentų yra ne vienas ir jie tarpusavyje labai aršiai kovoja. Ta praktika dažna neretoje savivaldybėje. Įnirtinga kova veda prie teisminių procesų, dėl to jie užtrunka.“

Teisminiai procesai pasibaigė tik šių metų vasarą, todėl savivaldybė pagaliau galėjo pasirašyti pastovią sutartį 48 mėnesiams su UAB „Ekonovus“. Lyginant šios paslaugos teikimo kainą su trumpalaikėmis sutartimis, kurias savivaldybė turėjo paskutinius pusantrų metų, ji esanti 10–15 proc. mažesnė. Pagrindinis kriterijus, renkant konkurso laimėtoją, esanti kaina. Tačiau atliekų vežimo paslaugos kokybę užtikrina techninėje specifikacijoje keliamos sąlygos, kurias turi atitikti paslaugos teikėjas.

Numato naujovių

Pasiruošimo laikotarpiu „Ekonovus“ ženklino individualių namų gyventojų konteinerius ir šį procesą žada baigti iki kitų metų vasario mėnesio. Įmonei pradėjus vežti komunalines atliekas, kiekvienas konteinerio pakėlimas bus fiksuojamas. Tai parodys, kiek kartų per mėnesį vežėjai pakėlė konteinerį iš kiekvienos namų valdos. Jeigu gyventojo konteineris, pagal grafiką atėjus atliekų vežimo dienai, nebus pilnas, gyventojas galės į gatvę jo neišstumti. Konteineris nebus pakeltas, taigi ir nebus užfiksuotas pakėlimas.

Kam to reikia? Šią naujovę pristatęs savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas G. Muznikas aiškino, kad mokestis gyventojui bus skaičiuojamas pagal konteinerio pakėlimų skaičių. Išeitų, kad kuo rečiau mišrių atliekų konteinerį gyventojas pripildys, tuo mažiau mokės. Taigi tokia sistema skatins rūšiuoti atliekas ir, tikėtina, sumažins mišrių atliekų kiekį.

Rūšiuoti vis dar neturi į ką

Deja, galimybę rūšiuoti atliekas turi ne visi individualių namų gyventojai. Pakuočių rūšiavimo konteinerius turi 6 000 individualių namų. Dar tiek pat jų laukia, o nesulaukdami veža atliekas į daugiabučių namų konteinerius, taip tarp gyventojų kyla ir konfliktų.

Pakuočių konteinerius kėdainiečiams perka ne savivaldybė, o Kauno regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC). Dar rugsėjo mėnesį rajono mero patarėja J. Liutkienė „Kėdainių mugės“ skaitytojus informavo, kad KRATC paskutinę rugsėjo savaitę planavo paskelbti „Komunalinių atliekų sraute susidarančių pakuočių bei popieriaus atliekų rūšiuojamojo surinkimo Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje ir jų vežimo paslaugų pirkimą“. Pirkimo procedūroms pasibaigus ir nustačius laimėtoją, pasirašius sutartį gyventojai žadėti aprūpinti 6 000 pakuočių atliekų konteinerių ir 12 000 stiklo atliekų konteinerių.

Lapkričio 24 dieną savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas kartojo tą patį pažadą. „Kauno regioninis atliekų tvarkymo centras gruodžio pradžioje turi baigti konteinerių pirkimą. Tikimės, kad iki sausio mėnesio pakuočių konteineriai rūšiavimui bus išdalinti gyventojams, kurie jų neturi. Jeigu procedūros, kurias vykdo KRATC, nebus apskųstos ir bus įgyvendinama pasirašoma sutartis, sausio mėnesį gyventojai irgi (konteinerius – aut. past.) turės“, – sakė administracijos atstovas.

(Algimanto Barzdžiaus nuotraukos)

About The Author

Related Posts

One Response

  1. Jolanta

    ,, gražus,,vaizdas, ypatingai tu vadinamų,,varpelių,,,.. Per purvinumą vos spalva matosi, kitur šiukšlių kalnai.ko norėt kokia valdžia, tokia ir tvarka..
    Kiek girdėjau Ekonovus prasiskoline vežėjams. Baisus aptarnavimas, nevežamos šiukšlės.. Pagyvensim pamatysim

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.