VšĮ Kėdainių PSPC Greitosios medicinos pagalbos skyriaus vyresnioji slaugos specialistė J. Vaišvilienė teigia, kad kėdainiečiai prie vaišių stalo praranda saiko jausmą. tiek valgiams, tiek alkoholiui.

VšĮ Kėdainių PSPC Greitosios medicinos pagalbos skyriaus vyresnioji slaugos specialistė J. Vaišvilienė teigia, kad kėdainiečiai prie vaišių stalo praranda saiko jausmą. tiek valgiams, tiek alkoholiui.

Dažno džiaugsmingai švenčiamos didžiosios metų šventės – Kalėdos ir Naujieji metai, greitosios medicinos pagalbos medikų nebūna itin laukiamos.

Didesniais nei įprasta iškvietimų skaičiais iliustruoja penkias šventines dienas ne tik Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties dispečerinės tarnybos vadovas, bet ir VšĮ Kėdainių PSPC Greitosios medicinos pagalbos skyriaus vyresnioji slaugos specialistė Jolanta Vaišvilienė.

„Jei įprastai per parą iškvietimų vidurkis būna 35-40, tai šventinėmis dienomis jų padaugėja nuo 50 iki 60. Medikus į namus dažniau kvietė miesto gyventojai, nei gyvenantys rajone. Šventinėmis gruodžio 24-28 dienomis iš miesto buvo gauta 150, o iš rajono – 100 iškvietimų.

Pagalbos labiausiai prireikė apsivalgiusiems, kuriems nuo per didelio maisto kiekio stojo skrandis bei padauginusiems alkoholio. Statistiniais duomenimis, daugiau pagalbos prireikė vyrams, būtent ne vyresnio amžiaus, bet žymiai jaunesniems. Mus labai neramina, jog nesaikingai vartojančių alkoholį, amžius jaunėja. Tai šventinės užstalės padariniai“, – komentavo J. Vaišvilienė, greitosios medicinos pagalbos vyresnioji slaugos specialistė.

Paūmėjo psichinės ligos

Traumų, užfiksuotų kalėdiniu laikotarpiu, medikė nesieja su šventėmis. Gal tai buvo sutapimas, kadangi keletą dienų buvo slidoka, todėl nebuvo išvengta kojų bei rankų traumų. Nemažai iškvietimų būta pas karščiuojančius suaugusius bei vaikus. Būta poros iškvietimų dėl apsinuodijimo maistu, rasta keletas žmonių, nukentėjusių nuo šalčio. Pastebėta, kad būtent šiuo laikotarpiu padaugėja psichinių ligonių, kurie galbūt per šventes jaučiasi vieniši ir kuriems būtent tokiu metu kyla noras nusižudyti. Bet tai nebūtinai padauginto alkoholio kiekio padariniai. Medikus kviečiasi ir patys žmonės, prisipažinę, kad juos apninka mintys apie savižudybę, bei jų artimieji. Jei pasireiškia tokių pacientų agresyvumas, tuomet vykstama su policija.

„Apibendrinant, galima išskirti tris pagrindines šventinio laikotarpio iškvietimų priežastis – persivalgymas, persigėrimas ir aukšta temperatūra“, – teigia greitosios medicinos pagalbos vyresnioji slaugos specialistė.

Linki ramaus Naujųjų sutikimo

Šventinę naujametę naktį medikų iškvietimai būna kiek kitokie. Skambučių gausa paprastai prasideda po vidurnakčio, sutikus Naujuosius metus, iki pat vakaro. Šventinę naktį dažniausiai medikų pagalbos prireikia patyrus traumas po muštynių. J. Vaišvilienė pasidžiaugė, jog pastaraisiais metais nebebūna nukentėjusių nuo pirotechnikos priemonių. Galbūt žmonės tampa sąmoningesni ar atsargiau elgiasi. Tikimasi, kad panašių nelaimių bus išvengta ir sutinkant Naujuosius 2015-uosius metus.

Artėjant dar vienoms neeilinėms šventėms, greitosios medicinos pagalbos vyresnioji slaugos specialistė gyventojams pataria apdairiai elgtis su pirotechnikos priemonėmis, atsargiai vaikščioti gatvėmis, kad dėl slidžios kelio dangos nepatirtumėt traumų, paspaudus šaltukui, apsisaugoti nuo nušalimų. Ir dar labai svarbu – nepadauginti alkoholio. Kadangi visos anksčiau išvardintos traumos dažniausiai ir įvyksta dėl nesaikingo alkoholio vartojimo.

Naujametę naktį GMP skyriaus medikai dirbs kaip įprastai, bus parengtos per parą budinčios 4 medikų brigados, o esant ypatingiems atvejams, bus pasirengęs ir penktasis ekipažas.

Asta Raicevičienė

VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšiams

Panašios naujienos