Pirmadienį, svarstant Kėdainių rajono savivaldybės atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021–2027 m. plano projektą, paaiškėjo, jog Kauno regiono atliekų tvarkymo centro (KRAC) dalininkai – Kauno regiono savivaldybės – jau yra nusprendę Kėdainių Zabieliškio sąvartyno teritorijoje įsteigti maisto ir virtuvės atliekų perdirbimo įmonę.

Pirmadienį tai išgirdusius Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narius, galima sakyti, ištiko lengvas šokas, nes apie tai jie teigia, nebuvo nieko girdėję.

Dar vieną nemalonių kvapų ir galimos aplinkos taršos šaltinį kėdainiečiams „siunčia” Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis, Kauno rajono meras Valerijus Makūnas, Jonavos ir Kaišiadorių savivaldybių atstovai, balsavę „už” KRAC dalininkų susirinkime.

Sprendimui įkurti maisto atliekų perdirbimo įmonę Kėdainių pašonėje nepritarė tik Raseinių rajono meras Arvydas Nekrošius. Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis, balsuodamas dėl galimo dar vieno taršos ir kvapų šaltinio, susilaikė.

Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narys, Kauno regiono plėtros tarybos kolegijos narys Saulius Grinkevičius sako, jog užuominas apie galimą tokios įmonės steigimą mūsų rajone jis buvo išgirdęs liepos 4 d. pirmame šios kadencijos kolegijos posėdyje Jonavoje. Tada Kėdainių atstovas Kauno rajono mero buvo nuramintas, jog dar nenuspręsta, kur bus statoma įmonė – galbūt Lapėse (Kauno r.)…

Vakar Kėdainių rajono savivaldybės tarybos nariai išgirdo, jog jau nuspręsta – Zabieliškio sąvartyne bus perdirbamos viso Kauno regiono maisto ir virtuvės atliekas. Tai įrodo 2023 m. liepos 17 dienos VšĮ Kauno regiono atliekų centro dalininkų susirinkimo protokolas.

KRAC’ui jau pavesta ir „Numatyti biudžete lėšas reikiamos dokumentacijos parengimui maisto ir virtuvės atliekų apdorojimo infrastruktūros sukūrimo projektui įgyvendinti”.

Kėdainių savivaldybės tarybos narys S. Grinkevičius nusiteikęs bandyti pakeisti nepalankią kėdainiečiams situaciją.

S. Grinkevičius: „Užtenka jau kėdainiečiams tų blogų kvapų”. (Rolano Valionio nuotr.)

„Vakar mums buvo pristatytas atliekų tvarkymo planas, kuris vadovaujasi Europos Sąjungos direktyvomis ir Lietuvos valstybės įsipareigojimais. Nieko išskirtinio jame nėra. Tačiau klausimas visu aštrumu iškilo, kai buvo užsiminta apie maisto atliekų perdirbimo įmonę, kuri turėtų atsirasti Kėdainių rajono Zabieliškio sąvartyne, – „Kėdainių mugei” sakė S. Grinkevičius. – Vakar mes išgirdome, kad jau nuspręsta, jog ji bus Kėdainiuose.”

Tarybos narys įsitikinęs, jog maisto atliekų perdirbimas neišvengiamas be blogų kvapų ir taršių atliekų.

„Užtenka jau kėdainiečiams tų blogų kvapų, kurie pasiekia ne tik Zabieliškio kaimynystėje esančius Medėkšius, bet ir Pelėdnagius, ir Kėdainius jie pasiekia, – sako S. Grinkevičius. – Tai išgirdę nepatenkinti esame visi tarybos nariai, nepriklausomai pozicijjoje ar opozicijoje dirbame.”

Buvusio Kėdainių rajono mero teigimu, sprendžiant šią kylančią problemą, partiniai klausimai turi pasitraukti į antrą planą. Jo įsitikinimu, dar galima bandyti sustabdyti dar vienos taršios įmonės atsiradimą Kėdainiuose.

„Situacija iš tiesų nėra gera. Bet aš galvoju, kad reikia nenuleisti rankų – aiškintis su teisininkais, kokias galias turi rajono taryba, kad tokia įmonė neatsirastų mūsų rajone. Neturime sutikti”, – teigia S. Grinkevičius.

Sprendimas balsų dauguma (7 „už”, 1 „prieš” ir 1 „susilaikė”) KRAC’o jau yra priimtas. Ar manote, kad dar įmanoma pakeisti šį KRAC’o sprendimą?

„Galvočiau, kad įmanoma, – sako S. Grinkevičius. – Manau, kad norint statyti įmonę mūsų rajone, atsiras procedūrų dėl kurių sprendimus turės priimti jau Kėdainių rajono savivaldybė. Diskutuosime su mūsų rajono vadovais ką galima padaryti.”

Tarybos narys neslepia manantis, jog dar galima sustabdyti, kad tokia įmonė Kėdainių pašonėje neatsirastų. „Žinoma, jeigu susitelksime ir veiksime”, – sako S. Grinkevičius.

Panašios naujienos