Praėjusią parą, Registrų centro Sergamumo COVID-19 liga savivaldybėse švieslentės duomenimis, Kėdainių rajone patvirtinti 85 nauji COVID-19 ligos atvejai. Pagal naujų atvejų skaičių per paskutines 14 dienų Kėdainiai pakilo jau į 11 vietą tarp visų šalies savivaldybių – rodo preliminarūs šio ryto virtualaus sergamumo žemėlapio duomenys.

Trumpa statistika

Serga visų amžiaus grupių gyventojai (lapkričio 19 ir 20 d. patvirtinta po vieną atvejį vaikams iki 9 m.), tačiau daugiausia teigiamų koronaviruso testų atsakymų sulaukė žmonės nuo 40 iki 70 m. amžiaus.

Šeštadienio ryto Registrų centro duomenimis, Kėdainių rajono savivaldybėje per paskutines septynias dienas užregistruotas 291 koronavirusinės infekcijos atvejis. 14 dienų sergamumas liga mūsų savivaldybėje pasiekė 1000 atvejų 100 tūkst. gyventojų ir lenkia Lietuvos rodiklį (798,1 atvejis 100 tūkst. gyventojų).

Ko imasi valdžia?

Rajono valdžios veiksmai, siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą, penktadienį nuotoliniu būdu vykusiame rajono savivaldybės tarybos posėdyje sulaukė tarybos narių abejonių ir kritikos. Visų pirma, abejonių sukėlė šią savaitę priimtas sprendimas steigti mobiliąją komandą, kuri teiks pirmines ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas koronavirusu sergantiems ir rizikos grupei priskiriamiems pacientams namuose. Šiai rizikos grupei priskiriami 65 metų ir vyresni asmenys, lėtinėmis ligomis sergantieji bei besilaukiančios moterys. Sudaryti mobiliąją komandą įpareigoti Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro ir UAB Kėdainių šeimos klinikos vadovai.

Toks sprendimas sukėlė abejonių rajono savivaldybės tarybos narei Sandrai Barzdienei. Pasak jos, sveikatos priežiūros įstaigos jau ir taip susiduria su žmogiškųjų išteklių trūkumu. „Yra nuomonių, kad tokio sprendimo pasekmė gali būti „iškritusi“ pirminė grandis (šeimos gydytojai – aut. past.), nes jie tiesiogiai patirs riziką užsikrėsti. O medikų trūkumą įstaigos jau pradeda jausti“, – abejones išsakė S. Barzdienė.

Tuo tarpu valdžios atstovai posėdyje atsakomybės dėl mobiliosios komandos steigimo ėmė kratytis – pasak savivaldybės administracijos direktoriaus, Ekstremalių situacijų vadovo A. Kacevičiaus, tai esąs Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro (VESOC) sprendimas. Komandoje gali dirbti ne vien PSPC gydytojai.  „Šiuo metu su pirminės sveikatos priežiūros centru ir privačia šeimos klinika yra aptarta, kad tokia grupė iš trijų specialistų būtų sudaryta, esant reikalui nedelsiant reaguotų į situaciją ir aplankytų tuos asmenis, kuriems ta pagalba yra būtina“, – sakė administracijos direktorius.

Medikų jėgos ir gretos senka

Tarybos narė, šeimos gydytoja Vilma Šnurevičiūtė taip pat atkreipė rajono tarybos narių ir administracijos dėmesį į besiformuojantį žmogiškųjų išteklių trūkumą medicinos įstaigose. „Mūsų rajono medikai deda ir tikrai dės visas įmanomas pastangas šiuo sunkiu laikotarpiu ir tikrai nevengia savo pareigos, bet šiandien didžioji dauguma medikų jau yra atsidūrę ties savo žmogiškųjų galimybių ir išsekimo riba. Nes kasdien daugėja ir užsikrėtusių kolegų, ir besiizoliuojančių, ir sergančių“, – kalbėjo gydytoja.

Pasak V. Šnurevičiūtės, pirminėje grandyje dar bandoma derinti augančių susirgimų COVID-19 ir peršalimo ligomis pacientų priėmimą taip, kad neliktų nuskriausti lėtinėmis ligomis sergantieji. „Bet jau artimiausiu metu reikės skirti prioritetą, kam teikti paslaugas – ar labiau vis tik COVID-19 liga sergantiems ir dėl to, deja, nukentės lėtinėmis ligomis sergančių pacientų priežiūra, kuri, kaip žinote, nuo pavasario ir taip buvo suvaržyta. Administracijos norėčiau paprašyti, kad priimant sprendimus dėl įvairių struktūrų, komandų ir panašiai formavimo, nebūtų vien tik aklai vadovaujamasi nuorodomis, bet atsižvelgiama ir į medikų nuomonę, ir į mūsų resursus“, – pabrėžė tarybos narė.

(A. Barzdžiaus nuotr.)

Padėtis ligoninėje

Penktadienio ryto duomenimis, kuriuos „Kėdainių mugei“ pateikė Kėdainių ligoninės direktorius Stasys Skauminas, koronavirusas buvo diagnozuotas 19-ai ligoninės darbuotojų, du iš jų, administracijos darbuotojai, jautė lengvus simptomus ir dirbo iš namų. Likusieji 17 medikų – gydytojai, slaugytojai ir slaugytojų padėjėjai.

Po ligos į darbą iš viso yra sugrįžę 18, pasibaigus saviizoliacijos laikotarpiui – 8 darbuotojai. Penktadienio ryto duomenimis, susirgimų tarp COVID-19 skyriuje dirbančio personalo nebuvo užfiksuota.

Ligoninė teikia visas paslaugas, išskyrus chirurginio ir traumatologinio profilio. „Planavome jas atnaujinti lapkričio 26 dieną, tačiau išaiškėjus dar vienam užsikrėtimo atvejui tarp medikų, šiuos planus atidedame iki mėnesio pabaigos. Kai tik galėsime suformuoti vadinamąją gydytojų postą, kurį turi sudaryti ne mažiau kaip 4,5 etato, Chirurgijos ir traumatologijos skyriaus darbą atnaujinsime“, – sakė ligoninės direktorius.

Beveik visos „covidinės“ lovos užimtos

Skyriuje, kuriame gydomi COVID-19 liga sergantys pacientai iš viso regiono, iš 50 lovų penktadienio rytą laisvos buvo tik dvi. Gydomi 46 ligoniai, kuriems reikia deguonies, dar dviem pacientams taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija. „Ligonių atvyksta daugiau nei išvyksta, pavyzdžiui, užvakar vakare į namus išleisti du žmonės“, – sakė S. Skauminas.

Kadangi koronavirusu sergančių ligonių sparčiai daugėja, penktadienį Kauno-Marijampolės zonoje, papildomai įsteigta dar 50 lovų, iš viso zonoje yra 440 lovų su deguonies tiekimu ir 50 reanimacijos lovų.

„Sunku prognozuoti, kada ligonių sumažės, iki gruodžio mėnesio dar vargu. Nes stacionare gydomi ne lengva ligos forma sergantys pacientai, o tie, kuriems liga sunkėja ir išsivysto plaučių uždegimas praėjus savaitei ar daugiau po koronaviruso nustatymo. Tad kol nemažės naujų užsikrėtimų skaičius, tol nemažės ir pacientų ligoninėse. Karantinas buvo paskelbtas pavėluotai, reikėjo tai daryti spalio mėnesį. Jeigu žmonės laikysis nurodymų, nesibūriuos, nevaikščios po prekybos centrus, tada karantinas ir bus veiksmingas“, – mano pašnekovas.

(Asociatyvi A. Barzdžiaus nuotr.)

Išsamių duomenų nepateikė

Kokiais duomenimis apie sergamumą koronavirusu Kėdainiuose disponuoja rajono valdžia? Keletą kartų šį klausimą vakarykščiame rajono tarybos posėdyje kėlusi tarybos narė Karolina Štelmokaitė išsamių atsakymų taip ir nesulaukė.

Savivaldybės administracijos direktorius konstatavo, kad situacija Kėdainiuose nėra gera, susirgimų vis daugėja, ir pavardino visiems prieinamus bendrus Registrų centro ir Nacionalinio visuomenės sveikatos duomenis. Kėdainiečiams, kurie klausėsi posėdžio transliacijos „YouTube“ kanalu, pagrįstai galėjo kilti klausimų – kodėl nepateikiama sergamumo ir saviizoliacijos socialinės globos, ugdymo, medicinos įstaigose statistika, neanalizuojami susirgimų pagal amžiaus grupes duomenys, nepaaiškinama, ar koronavirusas plinta židiniuose ar labiau – šeimose? Kai tuo tarpu tokios savivaldybės, kaip, pavyzdžiui, Pasvalio, kasdien savo interneto svetainėje pateikia atnaujintus statistinius duomenis apie sergamumą netgi kiekvienoje seniūnijoje.

Po patikrinimo – „pastebėjimai“

Apibendrintai ir neįvardinant konkrečių įstaigų rajono tarybos nariai supažindinti su pastangomis sustiprinti koronaviruso prevenciją socialinės globos įstaigose. „Tuo tikslu vakar (ketvirtadienį – aut. past.) vyko nuotolinis susitikimas su visų socialinių įstaigų vadovais. Buvo pristatyti Visuomenės sveikatos centro atlikto patikrinimo rezultatai dviejose mūsų įstaigose, pateikti tam tikri pastebėjimai, akcentuota, kad įstaigų vadovai turi sekti teisės aktų pasikeitimus, nedelsiant reaguoti į nustatytus ligos atvejus, atkreiptas dėmesys, kad turi būti nuolat paruoštos susirgusių asmenų izoliacijos patalpos ir panašiai“, – kalbėjo A. Kacevičius.

(Asociatyvi A. Barzdžiaus nuotr.)

Suskaičiavo, kiek išleido

Posėdyje pateikta tarybos narių prašyta informacija apie savivaldybės administracijos patirtas išlaidas, susijusias su valstybės lygio ekstremalios situacijos dėl koronaviruso pandemijos valdymu.  Kaip informavo savivaldybės administracijos direktorius,  iš viso yra išleista 396,6 tūkst. eurų.  

Iš šios sumos 76,5 tūkst. eurų buvo išleista savivaldybės administracijai. Didžioji dalis – 56,3 tūkst. eurų – skirta apsaugos priemonėms, kaukėms, respiratoriams, 6 tūkst. eurų dezinfekcinėms priemonėms, 4,5 tūkst. – maitinimo paslaugoms asmenims, kurie buvo saviizoliacijos patalpose, 8 tūkst. transportavimui į saviizoliacijos punktą arba mobilius punktus.

Kėdainių ligoninei skirti 208,2 tūkst. eurų. Didžioji dalis – 125,1 tūkst. eurų – skirta apsaugos priemonėms, 70 tūkst. eurų medicininei įrangai, 1,2 tūkst. eurų dezinfekcinėms priemonėms, tiek pat patalpų pritaikymui bei smulkesniems dalykams.

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centrui iš minėtos bendros sumos skirta beveik 98 tūkst. eurų. Iš jų – 47,5 tūkst. eurų apsaugos priemonėms, 22,7 tūkst. eurų įrangai, 1,3 tūkst. eurų termometrams, deguonies kaukėms, testams, 3,3 tūkst. eurų dezinfekcinėms priemonėms, 1,7 tūkst. patalpų įrengimui.

Teigta, kad skiriant lėšas atsižvelgiama į sveikatos priežiūros įstaigų vadovų prašymus, orientuojamasi, kad įstaigos priemonių turėtų bent 3 mėnesiams į priekį.

Ragina elgtis atsakingai

Kėdainių rajono gyventojai raginami elgtis atsakingai ir saugoti save bei kitus: dėvėti veido apsaugos priemones, vėdinti patalpas, dezinfekuoti paviršius, susilaikyti nuo nebūtinų išvykų, apsilankymų, nesilankyti žmonių susibūrimo vietose.

About The Author

Related Posts

4 komentarai

 1. Zita

  Oho kiek pinigelių išleido adminisracija, o geriausia tai moko gyventojus kaip elgtis, o pirmiausia susirgo žentelis, Kacevičius , Muznikas ir kiti klerkai, o patysbb lakstė prieš rinkimus po senelių namus, įdomu kiek serga Dotnuvoje, Šėtoje.Visą laiką gyresi, kad viskas ok.ManauTamuliui turetų būti geda, bet jie jau praradę gėdą, ne tas jiems rūpi, žiūri kaip patenkinti Uspaskicho norus , gerai kad Tomą išrinko, o tai Kaminskas su DP būtų užvaldęs rajoną, padedant Naujokienei.

  Atsakyti
 2. Ema

  Padekokime Tamulio komandai ir savivaldybei, tai pas juos prasidejo židinys, nors jie tą nenorejo pripažinti, dar ir dabar yra sergančių, bet ponai jau persirgo,o vergai kam rūpi.

  Atsakyti
 3. Zita

  Kuktiene, gera tema, rašyk, ar Nilka neleidžia su Kasparević- Stankevič ardaug kas, Juk esi tokia””objektyvi”, tikra antižurnalistė.Mums kedainiečiams įdomu, kur , kas serga, šiaip kur nereikia moki,,išanalizuoti””, kur patogu Nijolei. Kodel neparašei apie kitustarybos narius Tamulininkus, kurie ima pinigelius kancialiarinems išlaidoma, pvz, kaip Alfredas ir kiti, kažkodel liberalai tau kliūva.Jei esi žurnalistė, manau galioja pačiai etika, žinok nuvarytus arklius nušauna, manaukarjerą baigsi mugeje.

  Atsakyti
  • KASPARAS

   Mugei ji tikrai nereikalinga, gal tegul Rinka pasilaiko šitą gėdą sau. Tai ne žurnalistika, tai propaganda. Rašo ką liepia Nilka ir viskas, parsidavimas už pinigus. Taip būna kai Kaune niekur darbo nerandi,e ini į kaimo laikraštį dirbti

   Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.