Prestižiniame Europos turizmo konkurse dalyvavusi Kėdainių rajono savivaldybė užėmė trečiąją vietą. Europos kultūros paveldo tinklo su partnerėmis organizuojamas konkursas „Kultūros paveldas – vertybė plėtojant atsakingą ir darnų turizmą“ dalyvius vertino septyniose skirtingose kategorijose. Kėdainiai rungėsi istorinių namų, kaimų ir miestų kategorijoje bei užėmė prizinę vietą. Geriau pasirodė tik dalyviai iš Kipro bei Italijos.

Kėdainiams Kipre atstovavo Emilija Zmejauskaitė, Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Sporto ir turizmo skyriaus vyr. specialistė, Turizmo ir verslo informacijos centro gidė Edita Mongirdaitė.

Pelnyta trečia vieta

E. Zmejauskaitė sakė, kad Kėdainiai buvo išskirti ir pastebėti dėl puoselėjamo daugiakultūriškumo bei tvarkomos senamiesčio infrastruktūros.

„Mūsų žiniomis, konkursui buvo pateiktos 57 paraiškos iš įvairių Europos šalių. Varžytasi septyniose kategorijose ir galiausiai jose buvo atrinkta dvidešimt finalininkų. Džiugu, kad tarp jų patekome ir mes. Kėdainiai kategorijoje „Istoriniai kaimai ir miestai“ pelnė trečią vietą. Teikdami paraišką konkursui, didžiausia Kėdainių vertybe mes išskyrėme senamiestį, kuris atspindi mūsų miesto daugiakultūriškumą. Taip pat paminėjome ir vykstančius kultūrinius renginius: „Broma Jazz“, „Radvilų virtuvė“, „Radviliada“ bei kitus. Pažymėjome ir tai, kad yra aktyviai tvarkoma senamiesčio infrastruktūra“, – kalbėjo E. Zmejauskaitė ir pridūrė, kad šis atspindi, kad mes esame įdomūs Europai, svarbūs ir savo išlikusiu paveldu, ir kultūriniais renginiais.

Vertinimo komisija, rinkdama geriausius dalyvius, atsižvelgė į kultūros paveldo tikslų įgyvendinimą, informacijos sklaidą, veiklos sėkmingumą, turistų pritraukimą ir vietinės bendruomenės įtraukimą.

Tikslas – kad senamiestis būtų gyvas

Kėdainių sėkme džiaugėsi ir rajono meras Saulius Grinkevičius. „Džiugu, kad Kėdainiai buvo pastebėti ir įvertinti, juolab kad konkursui buvo pateikta daugiau nei penkiasdešimt projektų iš įvairių kitų šalių. Ši sėkmė dar kartą patvirtina, kad mūsų sprendimas savivaldybės administracijoje įkurti Sporto ir turizmo skyrių jau duoda rezultatus. Nors žinoma, negalima užmigti ant laurų, nes to darbo yra išties nemažai. Tačiau tikslas ir toliau išlieka, kad Kėdainių senamiestis būtų gyvas, judrus, kad čia būtų daug žmonių:tiek vietinių kėdainiečių, tiek ir atvykstančių iš kitų miestų, šalių. O ir tie festivaliai, kurių šiais metais buvo net vienuolika, įnešė mūsų senamiesčiui gyvumo“, – kalbėjo S. Grinkevičius kartu padėkodamas visiems, pridėjusiems prie projekto rengimo darbų.

Ministerija mato Kėdainių pažangą

Ūkio viceministras Gediminas Miškinis teigia, kad Kėdainiams šis įvertinimas yra pelnyta dovana už puoselėjimą unikalaus senamiesčio ir tradicijų, kurios garsina ne tik patį miestą, bet ir visą šalį: „Džiaugiamės, kad, minėdami Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, sulaukiame svarių Lietuvos, kaip patrauklios turizmo krypties, įvertinimų. Sveikiname Kėdainius, kurie daug padirbėjo, kad parengtų paraišką Europos kelionių komisijai ir patektų tarp konkurso finalininkų“. Pareigūnas tikina, kad Kėdainiai turi didelį, svarbų pranašumą, lyginant su kitais miestais, kuris miestą daro patrauklų tiek vietos, tiek užsienio turistams: „Ypač turistus traukia senamiesčiai. Todėl tikimės, kad apdovanojimas Kėdainiams bus tinkamas įvertinimas“.

Ūkio ministerijos Turizmo politikos skyriaus atstovė Lidija Bajarūnienė, vertindama Kėdainių dalyvavimą šiame konkurse, pabrėžia, kad miestas pastaruoju metu padarė akivaizdžią pažangą turizmo srityje ir tampa vis didesniu turistų traukos tašku: „Kėdainiai nuo seno garsėja savitumu ir unikalumu. Ūkio ministerija, bendradarbiaudama su Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacija, ir Kėdainių rajono savivaldybe praėjusiais metais surengė mokymus Lietuvos turizmo specialistams. Kėdainiai buvo pristatyti šalies turizmo ekspertams ir nagrinėti turistiniu požiūriu – manau, kad tai buvo vienas iš veiksnių, pastūmėjusių Kėdainius prisistatyti tarptautinėje erdvėje ir įrodyti esant vertus apdovanojimo.“

Turistų skaičius auga

Pastaraisiais metais turistų skaičius ir su turizmu susijusi veikla Kėdainiuose sparčiai didėja. Vien tik per 2017 metus Kėdainių krašto muziejų aplankė beveik 26 000 žmonių, surengta 130 įvairių renginių bei daugiau nei 900 edukacinių veiklų. Praeitais metais mieste buvo apsistoję daugiau kaip 9000 turistų, iš kurių beveik pusė užsieniečių.

Turistus labiausiai domina mūsų senamiestis, Česlovo Milošo gimtinė, Paberžė.