Ketvirtadienis, 24 balandžio, 2025
11.2 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosKarantino ypatumai – daugiau mėsos ir žuvies bei verslų jungtuvės

Karantino ypatumai – daugiau mėsos ir žuvies bei verslų jungtuvės

-

Prasidėjęs karantinas smulkiajam verslui tapo nemenku iššūkiu – dirbti tradiciškai, prekiaujant par­duotuvėje, ar keltis į internetą? Ar nepritrūks pirkėjų ir prekių? Kas laukia karantinui pasibaigus? Apie tai ir kaip karantino metu pasikeitė prekyba, pirkėjų įpročiai, pasakoja keturi smulkieji verslininkai – krautuvėlių „Ragauk“, „Gurkė“ ir „Žuveida“ savininkai.


Daugiau jaunų veidų

Karantino taisyklės krautuvėlės „Ragauk“ nepalietė – maisto parduotuvė Kėdainių senamiestyje, Didžiojoje gatvėje, dirba kaip ir anksčiau, kasdien nuo 9 iki 18 valandos. Jos bendrasavininkiai Irma Bajorūnė ir Rimantas Mačiulskis pastebėjo, kad, nors senamiestyje vaikštančių žmonių srautas kardinaliai sumažėjo, tačiau nuolatiniai pirkėjai, pamėgę čia siūlomą asortimentą, užeina dažnai.

Moteris darbuojasi parduotuvėje, o vyras rūpinasi maisto produktų tiekimu ir pristatymu į namus pirkėjams.

„Duris praveria ir anksčiau čia nesilankę žmonės, kurie vengia žmonių srautų didžiuosiuose prekybos centruose. Beje, jaučiasi, kad pas tėvus parvažiavo studentai, nemažai užsienyje dirbusių žmonių – tarp pirkėjų matyti daugiau jaunų veidų“, – pastebėjo I. Bajorūnė.

„Ragauk“ bendrasavininkė I. Bajorūnė pastebėjo, kad dabar daugiau suvalgoma mėsos, o saldumynų prekyba beveik sustojo.

Maisto nepritrūks

Nors pirkėjų sumažėjo, bet jie perka didesniais kiekiais. Ypač tai jautėsi pirmosiomis karantino dienomis. Žmonės pirko lašinių, kumpių, dešrų, kaupė kitų ilgai negendančių produktų atsargas.

„Dabar daugiau nei anksčiau užsisako šviežios mėsos, tik saldumynų prekyba beveik sustojo. Prasidėjus karantinui papildėme pieno produktų asortimentą – prekiaujame ūkininko T. Krapiko pieno produktais. Mūsų produktų tiekėjai patikino, kad maisto Lietuvoje nepritrūks. Ir mėsos gaminių, ir duonos, ir pieno tiekėjai tvirtina, kad žaliavų turi pakankamai“, – vardijo I. Bajorūnė.


Užpildė laisvą nišą

Prasidėjus karantinui šalies didmiesčių gyventojai užsakymais užvertė maisto prekes į namus vežančias bendroves, o Kėdainiuose tokios paslaugos niekad nebuvo.

„Nutarėme mes užpildyti šią nišą. Kol kas mūsų išvežiojamąją prekybą sunku pavadinti internetine, nes internetinė parduotuvė dar kūrimo stadijoje. Savo pirkėjams siūlome peržiūrėti „Facebook“ profilį, kur informuojame apie prekes, skambinti telefonu ir žodžiu aptarti krepšelio sudėtį“, – aiškino I. Bajorūnė.

Atsiskaitymas be grynųjų

Prekių kainas užsisakantiems telefonu ar internetu verslininkai skaičiuoja lygiai tokias pat, kokios yra parduotuvės lentynose. Kėdainių mieste prekes R. Mačiulskis išvežioja nemokamai. Tik į tolesnes gyvenvietes prašoma simboliškai sumokėti už kurą.

Pas pirkėjus pilnais pirkinių krepšiais verslininkas važiuoja kiekvieną popietę.

„Pradėję išvežiojamąją prekybą įsigijome mobilų banko kortelių skaitytuvą – pas mus galima atsiskaityti be grynųjų pinigų. Vis tik daugelis nori atlikti banko pavedimą, kad būtų kuo mažiau kontakto“, – pastebėjo R. Mačiulskis.

Veža ir saviizolietiems

Galimybe parduotuvėje „Ragauk“ įsigyti maisto prekių neišeidami iš namų domisi nemažai jaunų šeimų, todėl vežami produktai saviizoliacijoje esantiems gyventojams.

„Vertiname, kad žmonės atsakingai elgiasi – už pirkinius sumoka banko pavedimu, krepšelį paprašo palikti už kiemo vartų. Nuvežę nesusitinkame su izoliuojamaisiais“, – teigė R. Mačiulskis.


Išlaikys naujas paslaugas

I. Bajorūnė pastebėjo, kad vyresnio amžiaus kėdainiečiai įpratę patys apsirūpinti prekėmis arba savo vaikus, anūkus su sąrašais atsiunčia į parduotuvę. Jie varžosi užsakyti atvežimą į namus, o ir patys iš namų bent trumpam nori išeiti.

„Manau, kad mūsų išvežiojamoji prekyba, netrukus startuosianti krautuvėlės „Ragauk“ internetinė parduotuvė išliks ir pasibaigus karantinui. Ši situacija tik paspartino jau prasidėjusią tendenciją vis daugiau paslaugų perkelti į virtualią erdvę“, – ateities planais pasidalino verslininkė.

Dirba visais frontais

Bendrovės „Versala“ vadovė, parduotuvės „Gurkė“, esančios Dvaro gatvėje prie senojo miesto turgaus, savininkė Justina Gikniūtė-Kočetova šypsosi, kad ir ši parduotuvė, ir skyrius „Giraitės“ prekyvietėje dirba visais frontais, o prekyba internetu pradėta dar 2019-ųjų liepą.

„Pirkėjų srautai sumažėjo, daugelis žmonių sumažino išėjimų į parduotuves skaičių, labiau planuoja. Mūsų pirkėjai – vidutinio amžiaus žmonės, pirmenybę teikiantys kokybiškam maistui. Kaip ir buvo įpratę, vieni ateina apsipirkti gyvai, kiti tai daro internetu. Žinoma, ateinančių mažiau, bet praktiškai išliko visi mūsų klientai, kurie mėgsta gerą ir kokybišką gaminį. Kadangi internetu prekybą vykdėme ir anksčiau, planuojame ją skatinti ir toliau“, – sakė J. Gikniūtė-Kočetova.

Parduotuvės „Gurkė“ savininkė J. Gikniūtė-Kočetova sako, kad karantino metu skirtingi verslai suvienijo pajėgas – lauke prekiaujama našlaitėmis, viduje – maistu, higienos priemonėmis.


Palieka prie durų

Vis tik karantinas koregavo pirkėjų įpročius, nes užsukusieji perka daugiau vienu metu, o ir ateina rečiau. Žinoma, nebeliko ir turistų, kurie čia traukdavo pirkti kėdainietiškų lauktuvių.

„Šiuo metu populiariausias tikras maistas – mėsa, žuvis, makaronai, o ne pagardai, skanėstai. Taip pat išliko dovanų poreikis – gimtadieniai niekur nedingo, žmonės perka dovanų bei pasakoja, kad palieka tėvams ar draugams prie durų. Tikrai mažiau nuperka suvenyrų, kurie dabar yra visai neaktualūs“, – pastebėjo J. Gikniūtė-Kočetova.

Tiesa, ir šioje parduotuvėje parduodamų prekių kiekis nėra ribojamas. 

Petys petin

Tiems, kurie „Gurkėje“ apsiperka internetu, prekės keliauja į miestų paštomatus. Nuo kitos savaitės į pagalbą planuojama pasitelkti ir partnerius, padėsiančius prekes išvežioti Kėdainių mieste.

„Pastebėjau, kad tokių krizių atvejais verta ieškoti sinergijos su kitais verslais. Tereikia pagalvoti ką pažįsti, kas yra patikimi verslininkai ir kaip vieni kitiems galime pasitarnauti.

Pavyzdžiui, gėlininkai dabar negali prekiauti, o mes galime, todėl prie parduotuvės lauke lentynėles pridėjome „Josvainių gėlių“ našlaičių. Žmogus užsuka, pats įsideda augalus, ateina į kasą, susimoka ir išeina. Parduotuvėje turime dantų pastų ir šepetėlių, tai irgi savitarpio pagalba su stomatologais“, – kalbėjo J. Gikniūtė-Kočetova.

Patys siūlo produktus

Pašnekovė tikina, kad maisto tikrai nepritrūks, nes tiekėjai mielai veža savo produkciją, netgi ji pastebėjo tendenciją – skambina dideli gamintojai ir patys siūlo savo gaminius.

„To niekada nebuvo anksčiau, jie su tokiais mažais verslininkais, kaip mes, net nekalbėdavo“, – sakė J. Gikniūtė-Kočetova.


Buvo baimių

Verslininkė pasakoja, kad prasidėjus karantinui susidūrė su tokiomis problemomis, apie kurias nebuvo pagalvojusi anksčiau:

„Tai – mūsų darbuotojai, jų baimė dėl karantino, dėl užsikrėtimo tikimybių. Ne visi į susidariusią ekstremalią situaciją reaguoja ir vertina ją vienodai, ne visus gali motyvuoti nebijoti. Galima ir juos suprasti, bet kai esame prekybos maistu atstovai ir bent jau turime galimybę dirbti, privalome ja naudotis. Valstybė mūsų sričiai nesuteiks jokių prastovų galimybių, tad turime verstis savo jėgomis.

Mes krautuvėje imamės tikriausiai daugiau saugos priemonių nei namuose – pastoviai dezinfekuojame visas kontaktines vietas, darbo metu dėvime kaukes, vienu metu į krautuvę užeina vienas žmogus. Jau užsakiau ir laukiu apsauginės skaidrios sienelės pristatymo. O apie ateitį ir karantino poveikį mūsų verslui dar sunku ką pasakyti. Stebime situaciją, matysime, kaip bus.“

Dirba kaip įprastai

Pasak mažosios bendrijos „Žuveida“, kurios parduotuvė veikia Janušavos gatvėje, savininkės Vaidos Jakutienės, ir šiuo karantino metu žuvies produktais prekiaujama tik pačioje parduotuvėje.

„Nuo pat krautuvėlės atidarymo mes stengiamės palaikyti glaudų ryšį su pirkėjais. Ne tik išklausome ir tenkiname jų poreikius, bet ir nuolat patariame bei palaikome nuoširdų bendravimą. Iki šios dienos išlaikėme įprastą apsipirkimo tvarką, pirkėjai patys ateina apsipirkti į krautuvėlę. Kol kas šiuo metu neplanuojame perėjimo į prekybą internetu“, – kalbėjo V. Jakuitienė.

Pasak „Žuveidos“ savininkės V. Jakuitienės, pastaruoju metu vis daugiau tėvų vaikams perka žuvies, o tai ženklas, kad daugiau dėmesio skiriama sveikai mitybai.


Jeigu bus poreikis

Šioje krautuvėlėje apsiperka įvairaus amžiaus žmonės, kuriems svarbus malonus aptarnavimas bei kokybiška ir šviežia žuvis, jos produkcija, taip pat kiti šaldyti gaminiai.

Tačiau, jeigu ateityje pirkėjams atsiras poreikis apsipirkti internetu, tikrai bus atsižvelgta į jų norus ir pageidavimus.

„Esant poreikiui, galimybės prekiauti internetu neatmetame. Vis tik žuvis ir šaldyti gaminiai turi savo ypatumų. Norint juos išvežioti pirkėjams, kurie pas mus apsipirktų internetu, reikia pasirūpinti šaldymo įranga, todėl svarstome visus įmanomus variantus, galimybes. O kol kas saugokime vieni kitus ir būkime sveiki“, – sakė V. Jakuitienė.

Pasiūla nemažės

Šioje žuvies parduotuvėje pirkėjų pirkimo įpročiai pasikeitė nežymiai. Tik „Žuveidos“ savininkė pastebėjo, kad šiomis karantino dienomis daugiau perkama šaldyta produkcija, šiek tiek mažiau – rūkyti gaminiai.

„Džiaugiamės, nes pastebime, kad vis daugiau tėvų savo vaikams perka žuvies produktų. Tai rodo, jog daugiau dėmesio skiriama sveikai visos šeimos mitybai. O abejojančius, kad pritrūksime žuvies, galiu nuraminti: mūsų krautuvėlės prekių asortimentas tikrai nemažės, nes turime patikimus tiekėjus“, – teigė V. Jakuitienė.

Šioje, kaip ir kitose mažųjų miesto verslininkų parduotuvėlėse prekių kiekis nenormuojamas, nes iki šiol nebuvo jokių problemų dėl prekių tiekimo.

Sureagavo laiku

Anot verslininkės, į karantiną reaguota laiku ir imtasi visų būtinų karantino prevencijos priemonių – darbuotojai dirba su kaukėmis, yra dezinfekcinio skysčio, pirkėjai laikosi privalomo vieno metro atstumo.
„Manau, kad užsitęsusi situacija tikrai paveiks įvairių sektorių verslą – ne išimtis ir mūsų“, – sakė V. Jakuitienė.

Taip pat skaitykite