Po mirusiųjų pagerbimo šventės praėjus pusantros savaitės, prie šiukšlių konteinerių jau spėjo sukristi išdegusios žvakės, įvairios žaliosios atliekos: lapai, gėlės, šakos. Pats darbymetis Kauno gatvės kapinių tvarkytojai Vitalijai, kuri po savaitgalio, nuo pat ankstyvo pirmadienio, jau tvarkė paliktas šiukšles.

Kapinėse esantys konteineriai jau ištuštinti komunalininkų, tačiau trūkstant rūšiavimo konteinerių, dalis atliekų sumetama prie konteinerių.

„Kapų tvarkytoja dirbu jau aštuonerius metus ir galiu drąsiai teigti, kad šiukšlių prie konteinerių kasmet būna vis mažiau. Žmonės mažiau perka ir apkrauna savo artimųjų kapus, tad mažiau ir išmetama. Pastebiu, kad mažėja ir lankančiųjų kapus“, – sakė darbo vietoje sutikta moteris.

Pats darbymetis ir „Skongaliui“

Bendrovės „Skongalis“, iš kapinių teritorijų išvežančios komunalines atliekas, vadovo Lauryno Kazlausko teigimu, pošventiniu laikotarpiu (vien per vieną savaitę nuo spalio 30 iki lapkričio 8 dienos) iš Kėdainių mieste esančių kapinių teritorijų buvo išvežtos 23 tonos įvairių atliekų.

Pasak L. Kazlausko, toks kiekis įvairių atliekų kitais mėnesiais susirenka per maždaug keturias savaites.

„Taigi, vos per savaitę šiukšlių kiekis padidėjo net keturis kartus. Pastebime, kad kėdainiečiai po truputį tampa vis sąmoningesni ir kapinėse susidariusias atliekas rūšiuoja. Tam yra pastatyti ir stiklui rūšiuoti skirti konteineriai. Norime priminti gyventojams, kad žvakes, kurių vaškas yra sudegęs, derėtų mesti į stiklui rūšiuoti pastatytus konteinerius, o nemesti į bendrus atliekų konteinerius ar duobes. Tokiu atveju mūsų darbuotojams reikia išrūšiuoti rankomis, o tai yra gana sudėtingas ir nelabai saugus darbas“, – pažymėjo pašnekovas.

Tiesa, į pastabą, kad atliekų rūšiavimui skirtų konteinerių trūksta, pašnekovas atsakė, kad problema yra žinoma ir konteinerių tinklą artimiausiu metu planuojama plėsti.

UAB „Skongalis“ vežė šiukšles ir iš kitų rajone esančių kapinių. „Sukrautas atliekas intensyviai vešime dar keletą ateinančių dienų. Vežame ir iš miesto, ir iš kaimiškųjų vietovių kapinių“, – pažymėjo įmonės vadovas.

Priverčia ir buitinių atliekų

Pasak kapų prižiūrėtojos Vitalijos, daugiausiai po švenčių konteineriuose nugula žaliųjų atliekų – skintų ir vazoninių gėlių, lapų atliekų, šakų.

„Bet būna, kad į duobę žmonės priverčia ir atliekų, kurias atsiveža iš namų. Atėjus po nakties čia visko galima rasti“, – pasakojo moteris.

Dar vienas didelis kapų tvarkymo vajus būna maždaug po pusės metų, atėjus pavasariui. Tiesa, žmonės tvarko kapus ne ruošdamiesi kokiai nors konkrečiai datai, tačiau po truputį, tad ir šiukšlių kalnų nesusidaro.
Moteris pasakojo, kad prieš Vėlines specialiai sutvarkanti ir benamių – žmonių, kurie buvo palaidoti už valstybės lėšas – kapelius. Tokių yra apie 45. Tiesa, pasitaiko ir artimųjų neprižiūrimų kapų – jų gausiausiai yra vadinamojoje senojoje kapinių dalyje.

„Tačiau pastebėjau, kad per Vėlines ant kiekvieno kapo yra palikta po žvakutę. Palieka jas mokiniai ir šalia esančių kapų tvarkyti atėję žmonės. Taigi, ant visų kapų dega bent po vieną žvakelę“, – pasakojo jau aštuonerius metus kapus Kauno gatvės kapines prižiūrinti Vitalija.

Panašios naujienos