Šeštadienį Kalnaberžėje vyko tradicinė varnaėdynių šventė. Egzotišką, vasaros pradžioje vykstančią šventę atgaivino patys kraštiečiai, kuri, jų pačių teigimu, privilioja ne tik būrį kalnaberžiškių, bet ir svečių iš kitų miestų.

Šiųmetėje šventėje buvo iškepta net 30 kilogramų varniukų.

Šiais metais buvo paruošta net 30 kilogramų varniukų – iš viso 300 porcijų! Taigi, paragauti šio egzotiško patiekalo galėjo visi norintys. Mėsos skanavę kalnaberžiškiai bei svečiai gyrė jos skonį ir tikino, kad būtų sunku suprasti, kad valgai varnieną – jos skonis mažai kuo skiriasi nuo naminių paukščių mėsos.

Šventė įdomi ne tik vietiniams

„Mūsų bendruomenei tokia šventė jau yra tapusi sava, be to, į ją susirenka ir nemažai svečių ir aplinkinių bendruomenių bei miestų, – pasakojo Daiva Staškuvienė, Kalnaberžės bendruomenės pirmininkė. – Žmonės, sužinoję, kad pas mus valgomos varnos, iš pat pradžių gerokai nustemba, klausia, koks mėsos skonis. O skonis – kaip paprasčiausios paukštienos.“
Varnaėdynės jau kurį laiką yra tapusi viena pagrindinių kaimo švenčių. Šio susiėjimo metu susitinka kaimynai, bendruomenės nariai, pagerbiami iškiliausi kraštiečiai, šventė yra puiki proga po darbymečio pailsėti, pabūti kartu, pabendrauti, pasidžiaugti, pasidalinti ateities planais. „Mes pasilinksminame su liaudiškos muzikos kapelomis, padainuojame, pašokame. Ši šventė įdomi ir mums, kalnaberžiškiams, ir mūsų bičiuliams“, – pridūrė D. Staškuvienė.

Varnos – iš Latvijos

Šventei ruošiamasi iš anksto – pirmiausiai medžiotojai prišaudo jaunų varniukų, paskui šeimininkės juos paruošia ir šventės vakarą mėsa yra iškepama virš ugnies kaip paprasti mėsos kepsniai. „Varnienos man tenka ragauti jau ne pirmą sykį, skonis – labai geras. Tiesa, kai ragavau pirmą kartą, iš pradžių buvo baisu, bet po pirmųjų kąsnių pasidarė visai skanu. Šiųmetės varnos buvo atgabentos iš Latvijos, nes Lietuvoje varnų nėra, visas suvalgėme“, – juokėsi kalnaberžiškis Algirdas Jakobas, kuriam buvo patikėta svarbi misija – iškepti varniukų mėsą. Pasak vyriškio, kepti nereikia ilgai, nes mėsa jau buvo gerai išsimarinavusi, be to, jaunų varniukų mėsa yra minkšta, todėl kepimas vyksta labai greitai.

Šventės metu buvo galima ir skaniai pavalgyti, ir muzikos pasiklausyti.

Paragauti verta

Senųjų kalnaberžiškių teigimu, varnų puotas kaime populiarino čia vasarodavęs carinės Rusijos ministras pirmininkas Piotras Stolypinas. Varnaėdynėmis Kalnaberžė garsi devyniolikto amžiaus vidurio. Iki šiol yra žmonių, kurie puikiai mena iš senelių girdėtus pasakojimus apie balius dvare, kai ponai varnas valgydavo. Tada paprasti kaimiečiai tokius balius vadindavo „ponų raskažiu“. O tai reiškė prabangą. Dabar viskas yra apsivertę. Varnos valgomos ne iš prabangos, bet dėl egzotikos.

„Paragauti varnienos tikrai verta. Mintis apie varnų valgymą daug baisesnė, negu tai yra iš tikrųjų“, – šypsojosi šventės dalyviai.