Antrą kartą Kėdainiuose surengtas rajono įmonių ir įstaigų gražiausių lietuviškų pavadinimų konkursas, o jo nugalėtojai apdovanoti rugsėjo 8 dieną Tarptautinei raštingumo dienai skirtame renginyje.

Konkurso komisijos ir savivaldybės svetainėje už gražiausią lietuvišką pavadinimą balsavusių kėdainiečių nuomonės išsiskyrė: komisija gražiausiais išrinko MB „Vienišas grizlis“, UAB „Sumanus vedlys“ ir MB „Virtuali laisvė“ pavadinimus, gyventojai – MB „Žalia sėja“.

Turėjo atitikti kriterijus

Pasak komisijos pirmininkės, savivaldybės vyr. specialistės (kalbos tvarkytojos) Rūtos Švedienės, šiemet iš 84 uždarųjų akcinių bendrovių, mažųjų bendrijų, individualių įmonių, registruotų Kėdainiuose 2019 metais, dešimt gražių lietuviškų pavadinimų buvo atrinkta konkursui. Juos atrinko mero potvarkiu pavirtinta konkurso komisija ir pateikė savivaldybės svetainėje, kad gyventojai balsuotų ir išrinktų vieną gražiausią. Balsuodami savo nuomonę pareiškė beveik 2 000 žmonių. Savo ruožtu komisija išrinko tris pačius gražiausius pavadinimus. Šių įmonių savininkai ar atstovai apdovanoti diplomais ir savivaldybės dovanomis rugsėjo 8 dieną Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje vykusiame renginyje.

Gražiausi dešimt lietuviškų įmonių ar įstaigų pavadinimų komisijos buvo atrinkti atsižvelgiant į kelis vertinimo kriterijus: pavadinimas nepažeidžia bendrinės kalbos normų, nėra dirbtinis žodis, nėra sudarytas iš tiesioginės reikšmės žodžių, skaitmenų, raidinių santrumpų, su vardais ir vietovardžiais sudarytų žodžių junginių. Įmonė turi būti pradėjusi veiklą ir apie tai viešai pateikia informaciją.

Esame įdomūs savo savitumu

„Kūrybiškų lietuviškų įmonių  pavadinimų atsiranda, bet gaila, kad kartais jie lieka tik dokumentuose, o gatvėse štai pamatome ir angliškų iškabų: parduotuvės, grožio salonai mėgsta pasivadinti nelietuviškai. Tai nėra originalu ir visai nemadinga kitose Europos šalyse. Italijoje ar Ispanijoje, Prancūzijoje nerasi gatvėse angliškų, rusiškų ar kitokių užrašų svetima kalba. Tos šalys didelės, valstybinės kalbos istorija yra ilgesnė, vartojimo tvarkyba irgi turi gilesnes tradicijas.

Bet, svarbiausia, tų šalių žmonės jaučia savo vertę, mano, kad jų pačių kalba yra geriausia, gražiausia. Pasauliui esame įdomūs tik savo savitumu, todėl gražiausio įmonės pavadinimo konkurso tikslas – skatinti įmones ir įstaigas rinktis lietuviškus taisyklingus pavadinimus“, – sakė R. Švedienė.

Pasak kalbos tvarkytojos, kartais angliškos iškabos atsiranda be savivaldybės administracijos leidimų, o kartais verslininkai nelietuvišką pavadinimą registruoja kaip  prekės ženklą, tada ir anglų kalba iškaboje atsiranda teisėtai. Pažeidimo nedaroma, jei yra kitos kalbos užrašas užsienio įmonių padalinių, tai pat teisėtai galimi lotynų kalba parašyti pavadinimai.  Primintina, kad visais atvejais, prieš kabinant iškabą, reklaminį stendą, reikia gauti savivaldybės administracijos leidimą.

Pagerbė verslininkus

Siekiant pagerbti kėdainiečius, savo įmonėms suteikusius gražius lietuviškus pavadinimus, į renginį buvo pakviesti visų dešimties atrinktų įmonių bei įstaigų atstovai. Šiame sąraše – mažosios bendrijos „Vienišas grizlis“, „Virtuali laisvė“, „Smaragdinė spinta“, „Žvejo kiemas“, „Su ragiukais“, „Juodasis deimantas“, „Žalia sėja“, uždarosios akcinės bendrovės „Sumanus vedlys“, „Sklandus sprendimas“, „Noriu žaisti“.

Atėjusieji į renginį įmonių, įstaigų atstovai trumpai pristatė savo veiklą, paaiškino, kaip išrinko savo įmonei tokį gražų vardą. „Lietuvių kalboje yra pakankamai gražių žodžių, iš kurių galima sukurti autentišką pavadinimą, nereikia ieškoti jų kažkur svetimoje kalboje. Pavadinimas „Vienišas grizlis“ kilo taip: mano mama turi žemaitiško kraujo, kilusi iš Žemaitijos, o šio krašto ženklas yra meška. Pasirinkome grizlį, nes meška nėra tiek agresyvi, o vienišas – todėl, kad įmonėje šiuo metu yra vienas automobilis“, – pasakojo logistika, krovinių pervežimu užsiimančios mažosios bendrijos atstovas Mantas Norbutas.

Galbūt taps tradicija

2019 m. suorganizuotame Kėdainių įmonių, įstaigų gražiausių lietuviškų pavadinimų rinkimų konkurse laimėtojai buvo „Darnios ribos“, „Sagatė“, „Stiklių namas“. Šie pavadinimai komisijos vienbalsiai buvo pripažinti kaip gražiausi. Parduotuvėlės „Gurkė“ pavadinimą gražiausiu išrinko kėdainiečiai balsuodami savivaldybės svetainėje.

Konkursą organizuoja Kėdainių rajono savivaldybė, bendradarbiaudama su VšĮ Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centru ir Valstybinė kalbos inspekcija. Respublikiniu mastu Valstybinė kalbos inspekcija tokį konkursą šiemet surengė jau 12-ą kartą.

Po apdovanojimų renginį tęsė paskaita-seminaras „Teksto skyryba: taisyklių naujovės ir bendrieji skyrybos trūkumai“. Su teksto skyrybos naujovėmis ir daugiausia klausimų keliančiais atvejais kėdainiečius supažindino dr. Albinas Drukteinis, Klaipėdos universiteto Filologijos katedros profesorius.

Panašios naujienos