Darbas ir karjeros galimybės užsienyje suvilioja daugybę žmonių ieškančių naujų iššūkių. Tačiau sugrįžusieji namo vis dar dažnai pamiršta, jog jie turi puikią galimybę susigrąžinti tai, kas jiems priklauso. Mokesčių susigrąžinimas neturėtų nei gąsdinti, nei atbaidyti. Tiesiog tai yra procedūra, kuriai reikia šiek tiek specifinių žinių ir atidumo, todėl šiame straipsnyje apžvelgiami pagrindiniai žingsniai, kuriuos įprastai reikia nueiti, norint sklandžiai įveikti pinigų susigrąžinimo procesą.

Pajamų ir mokesčių deklaracija

Dirbdami tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje nuo gaunamų pajamų mokate pajamų mokesčius. Mokesčio dydis kiekvienoje valstybėje dažniausiai skiriasi. Pasibaigus finansiniams metams arba baigus darbą ir išvykus iš šalies, privalote pateikti pajamų ir mokesčių deklaraciją tos šalies, kurioje dirbote, valstybinėms mokesčių institucijoms. Jūsų pateikta deklaracija bus peržiūrėta tų institucijų darbuotojų, kurie įvertinę jūsų pateiktų dokumentų tinkamumą galiausiai paskaičiuos, kokia permokėtų mokesčių suma jums turėtų būti grąžinta.

Grąžinama pinigų suma priklauso nuo to, kiek laiko dirbote užsienyje, kiek uždirbote pajamų, kurioje šalyje dirbote ir t.t. Galite nesudėtingai patikrinti, kokią sumą pinigų galėsite susigrąžinti – tiesiog pasinaudokite nemokama internetine skaičiuokle. Taip pat pravartu žinoti, kad Lietuvoje mokesčių mokėti nereikės, jei juos sumokėjote užsienyje. Tiesiog nepamirškite pateikti pajamų ir mokesčių deklaracijos. O tam, kad sėkmingai pateiktumėte deklaraciją ir mokesčių susigrąžinimas būtų sklandus ir greitas, turėkite iš anksto pasiruošę visus reikalingus dokumentus.

Reikalingi dokumentai

Dažniausiai užsienio mokesčių institucijos reikalauja šių dokumentų ir informacijos:

  • paso arba asmens tapatybės kortelės kopijos;
  • dokumento apie uždirbtas pajamas ir sumokėtus mokesčius, o jeigu dirbote keliose darbovietėse, tada reikės atskiro išrašo iš kiekvienos darbovietės – tai gali būti paskutinio mėnesio algalapiai arba darbdavio išduotas specialus dokumentas ar forma (priklausomai nuo šalies), kuri patvirtina uždirbtas pajamas ir sumokėtus mokesčius per visa išdirbtą laikotarpį;
  • užsienio šalies, kurioje dirbote, socialinio draudimo numerio;
  • darbovietės (-čių) pavadinimo ir buveinės adreso.
  • darbo trukmės patvirtinimo.

Pateikę dokumentus ir užpildę deklaraciją turėsite šiek tiek palaukti. Standartiškai procesas gali trukti apie 2-3 mėnesius, tačiau gali užsitęsti ir ilgiau, pavyzdžiui: jeigu nepateikėte visų reikalingų dokumentų, jeigu pateiktuose dokumentuose ar deklaracijoje yra klaidų ar neatitikimų, jeigu pateikta informacija yra neaiški ar klaidinga, jeigu toje užsienio valstybėje mokesčių susigrąžinimas standartiškai numatomas per ilgesnį laiką ir t.t.

Mokesčių susigrąžinimas yra kiekvienos valstybės institucijų griežtai apibrėžtas procedūrinis procesas, kurio metu gali tekti bendrauti su užsienio valstybės mokesčių inspekcijos ar kitų institucijų darbuotojais, todėl kai kurie niuansai gali likti neaprašomi ir nenuspėjami. Jei manote, jog įvairios biurokratinės staigmenos gali tik paįvairinti jūsų gyvenimą, tuomet jums neturėtų kilti sunkumų siekiant susigrąžinti mokesčius patiems.

Jei vis dėlto tokios procedūros jums neatrodo patrauklios, galbūt abejojate, ar visus žingsnius padarysite teisingai, ar nepamiršite ko nors, ar teisingai užpildysite deklaraciją ir paruošite reikalingus dokumentus, ar jūsų visiškai nežavi galimas bendravimas su užsienio mokesčių inspektoriais, galiausiai galbūt turite kitų priežasčių, kodėl nenorite tuo užsiimti patys, tokiu atveju visada galite konsultuotis ir kreiptis į įmones, kurioms mokesčių susigrąžinimas yra jų specializacijos sritis. Tai leis likti ramiems dėl proceso sklandumo ir mokesčių susigrąžinimo greitumo, jums patiems tame nė nedalyvaujant, nes visais reikiamais dokumentais ir formų užpildymais gali pasirūpinti specialistai.

Mokesčių susigrąžinimas dažnai vis dar yra mistifikuojamas dėl jo komplikuotumo, nors tokia ji anaiptol nėra, todėl bet norint, kad viskas vyktų sklandžiai ir greitai, rekomenduojama tam į pagalbą pasikviesti specelistus. Jie šį nemalonų darbą nudirbs už jus, o jūs galėsite jaustis ramūs ir užtikrinti.