Per metus vyresnio nei 65 amžiaus asmenų susižalojimų, apsinuodijimų, traumų atvejų šalyje užregistruojama daugiau nei aštuoniolika tūkstančių. Dažniausios vyresnio amžiaus asmenų traumos yra kritimai, kurių beveik pusė įvyksta namuose, užsiimant kasdiene veikla: einant, sėdantis, stojantis, dirbant namų ruošos darbus. Trečdalis tokių kritimų įvyksta miegamajame, keliantis iš lovos.

Dažniausios traumų priežastys

Dažniausios traumų priežastys – tai kliūtys kelyje (kilimai, ne vietoje padėti daiktai, laidai, šlapios grindys), blogas namų suplanavimas, regos, klausos, pusiausvyros sutrikimai, įvairios ligos, silpnumas, medikamentų vartojimas.

Kaip išvengti traumų namuose?

Reguliariai mankštinkitės, nes tai padeda išvengti kaulų retėjimo, dėl fizinio aktyvumo stiprėja raumenys, sąnariai, kaulai, gerėja pusiausvyra. Pasivaikščiojimas yra saugiausia fizinio aktyvumo forma.

Rekomenduojamas šiaurietiškas vaikščiojimas bei pusiausvyrą gerinantys pratimai.

Visavertiškai maitinkitės, nes tokia mityba stiprina organizmą, taip pat ir kaulus. Valgykite pieno produktus, žuvį, daržoves, nes juose gausu kalcio. Gaukite pakankamai vitamino D, kad pagerėtų kalcio pasisavinimas.

Jei dažnai patiriate traumas, gydytojui rekomendavus, naudokite klubų apsaugos nuo lūžių priemones. Jei reikia, naudokite judėjimo priemonę.

Saugumas namuose

Elektros jungiklis turi būti ir laiptų apačioje, ir viršuje. Laiptai turi būti tvarkingi, neslidūs, gerai apšviesti. Kilimai turi būti tvarkingai pritvirtinti prie laiptų. Lipdami nusiimkite skaitymo akinius ir niekada neskubėkite. Namuose netieskite kilimėlių arba naudokite kilimėlius neslidžia apačia. Nedėkite jų laiptų viršuje ar apačioje.

Susidėkite dažnai naudojamus daiktus patogiose vietose. Sunkius daiktus – žemesnėse lentynose. Pasilipdami naudokite stabilią priemonę. Jei skundžiatės pusiausvyros sutrikimais, prašykite pagalbos. Jokiu būdu nelipkite ant klibančios kėdutės ar panašiai.

Jei ant grindų išsipylė koks nors skystis, stenkitės iškart išvalyti, kad nepaslystumėte.

Žiūrėkite, kad naminiai gyvūnėliai nesimaišytų po kojomis. Užkabinkite ant kaklo varpelį, kad girdėtumėte, kur jie yra.

Įsitikinkite, kad ant tako nėra jokių laidų ar besimėtančių daiktų, kad visi kambariai, laiptai ir balkonai gerai apšviesti, šviesa neakina. Pašalinkite aukštus durų slenksčius, įsitikinkite, kad kelias nuo lovos iki tualeto yra laisvas.

Įsigykite šviestuvą prie lovos. Yra tokių, kurie įsijungia nuo prisilietimo. Prieš keldamiesi iš lovos, minutėlę pasėdėkite ant krašto, giliai įkvėpkite. Apsiaukite tinkamą avalynę.

Duše ir vonioje naudokite guminį ar neslidžia apačia kilimėlį, prausimuisi – kėdutę, prie tualeto ir vonios įsirenkite ranktūrius.
Nevartokite medikamentų, kurie sukelia galvos svaigimą ar silpnumą.

Pagal Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informaciją