Pasirašiau kredito sutartį su kredito įstaiga. Pagal kredito sutartį kredito gavėjas esu aš, tačiau mano sutuoktinis yra sutartyje yra nurodytas laiduotoju ir parašyta, kad sutarties nevykdymo atveju mano ir sutuoktinio prievolė yra solidari? Ką reiškia solidari prievolė ir kokia atsakomybė iš jos kyla?

Vadovaujantis LR Civilinio kodekso 6.6 straipsnio 4 dalimi, prievolės solidarumas reiškia, kad kreditorius turi teisę reikalauti, jog prievolę įvykdytų tiek visi ar keli skolininkai bendrai, tiek bet kuris iš jų skyrium, be to, tiek ją visą, tiek jos dalį. Solidarioji prievolė skirta kreditoriaus interesų apsaugai, nes vieno bendraskolio nemokumas neturi įtakos prievolės kreditoriui įvykdymui. Esant solidariajai prievolei pareiga neskaidoma į dalis ir, nors yra keletas skolininkų, prievolės dalykas išlieka vientisas, nedalomas, o solidarieji skolininkai turi vieną bendrą skolą ir visi (abu), iki bus grąžinta visa skola, turi pareigą ją grąžinti. 

Kai solidariąją prievolę visiškai įvykdo vienas iš skolininkų, tai atleidžia kitus skolininkus nuo jos vykdymo kreditoriui (CK 6.6 str. 7 d.). Tačiau toks vieno skolininko atsiskaitymas su kreditoriumi nereiškia, kad kiti skolininkai yra atleidžiami nuo prievolės vykdymo. Vadovaujantis CK 6.9 straipsnio 1 dalimi, solidariąją pareigą įvykdęs skolininkas turi teisę regreso tvarka reikalauti iš kitų bendraskolių lygiomis dalimis to, ką jis įvykdė, atskaičius jam pačiam tenkančią dalį, jeigu ko kita nenumato įstatymai ar sutartis. Taigi, sudarius kredito sutartį, nepaisant to, kad kredito gavėjas yra vienas asmuo, o laiduotojas kitas, kredito nemokėjimo atveju tiek kredito gavėjas, tiek jo laiduotojas atsakys solidariai ir laiduotojas, padengęs kredito gavėjo skolą, turės teisę kreiptis į teismą su ieškiniu dėl jo sumokėtos skolos išieškojimo iš skolininko (kredito gavėjo).