Penktadienis, 6 gruodžio, 2024
-0.3 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosKą puošime šiemet?

Ką puošime šiemet?

-

Kiekvienais metais artėjant šventiniam laikotarpiui susimąstome: ar gaminsime žaisliukus patys, ar kepdami imbierinius sausainius mėgausimės kvapais,  ar stebinsime dovanomis, ar džiaugsimės gausiomis vaišėmis? Tačiau vienas iš pagrindinių klausimų – ką puošime šiemet? Ar rinksimės gyvą medelį, ar dirbtinį, o gal užteks tiktai šakos ar vainiko?

Kalėdinės eglutės ištakos

Dar iki krikščionybės žiemą žaliuojantys augalai turėjo simbolinę prasmę ir žmonės tikėjo, kad puošdami visžalius augalus apsisaugo nuo piktųjų dvasių, ligų ir kitų pikta linkinčių padarų. Ypač daug galių suteikiama paprastajai eglei – ji buvo laikoma ilgo gyvenimo bei nuolatinio atsinaujinimo simboliu. Kiekvienu istoriniu laikotarpiu kalėdinės tradicijos kito priklausomai nuo naujų madų, išradimų bei požiūrio. Šiais laikais turime daug alternatyvų, todėl pravers keletas patarimų, kaip išsirinkti tinkamą gyvą kalėdinį medelį.

Platus asortimentas

Lietuvos medelynuose bei įvairiose prekybos aikštelėse siūlomas platus augalų asortimentas. Sparčiai populiarėjantys kėniai puošnūs, jų laja tanki, tamsiai arba pilkai žalia, pasižymi spyglių švelnumu bei atsparumu, ilgai išlaiko natūralią spalvą ir kvapą. Šiuo metu paklausūs kaukaziniai, smailiaspygliai, vadinamieji „daniški“, kėniai. Juos dažniausiai renkasi šeimos su vaikais.

Savo pozicijų neužleidžia ir paprastosios eglės. Tai dažnas, klasikinis pasirinkimas, atspindintis protėvių dvasią. Jos yra kvapnios, todėl kambarys dvelkia mišku, tačiau spygliai nukrenta greičiausiai.

Lietuviai labai mėgsta dygiąsias (populiariai vadinamas sidabrines) eglutes. Jos pasižymi šakų ir spyglių tvirtumu, gyvybingumu bei „tvarkinga“, sidabru spindinčia laja. Didžiausias trūkumas, kad jas puošti nelengva, nes į aštrius spyglius galima susibadyti rankas. Tačiau puikus pasirinkimas, jeigu turite augintinių – pabandę  kartą medelį pajudinti, kitą kartą jį apeis lanku…

Serbinės eglutės spygliukai yra žymiai mažesni ir švelnesni nei jau aptartų eglių, o laja – siauresnė, turinti pilką atspalvį. Tai tarpinis pasirinkimas tarp paprastosios ir dygiosios eglių.

Itin mėgstantys išsiskirti renkasi ir kitas medžių rūšis, tokias kaip paprastąsias, juodąsias pušis, korėjinius kėnius ar net paprastąjį lazdyną. 

Patarimai

Dažnai keliamas klausimas – kokį medelį rinktis: kirstą ar vazone? Kalėdinis medelis vazone – puikus pasirinkimas: ilgai juo džiaugsitės, nebyra spygliai, galima jį persodinti kieme. Tačiau svarbu žinoti, kokio aukščio ir kaip greitai augs pasirinktas augalas. Nepastebėsite,  kaip gali išaugti net iki 25 m ar net aukštesnis.

Įsigiję kalėdinį medelį, padėkite jam adaptuotis: keletą dienų prieš puošimą palaikykite lauke, garaže ar balkone. Norėdami ilgiau džiaugtis žaliais kalėdiniais medeliais, nepamirškite jų palaistyti ar apipurkšti vandeniu. Venkite laikyti prie židinių ar kitų šilumos šaltinių.

Kurdami savo tradicijas bei atsižvelgdami į nuolat besikeičiantį pasaulį, nenutolkime nuo švenčių reikšmės ir neskatinkime didesnio plastiko naudojimo.

Asta Doftartė, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos lektorė, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro doktorantė

Taip pat skaitykite