Nemažai gyventojų, ypač vyresnio amžiaus, namuose dar naudoja gyvsidabrio termometrus. Gyvsidabrio termometrai yra nesaugūs ne tik dėl juose esančio nuodingojo metalo, bet ir dėl smulkių stiklo šukių, ypač jei namuose yra mažų vaikų. Kaip elgtis, jei termometras sudužo?

 Reikia surinkti

Išsiliejusį nedidelį gyvsidabrio kiekį gyventojai gali surinkti patys. Pasklidusius ant grindų, stalo ar kiliminės dangos gyvsidabrio burbuliukus sustumkite lazdele ant popieriaus lapo. Gyvsidabrį galima surinkti ir lipniąja juosta, klijais pateptu popieriumi ar gumine kriauše su specialiu stikliniu rinktuvu. Seni žmonės žino, kad gyvsidabrio rutuliukai gerai limpa prie ruginės duonos plutos. Surinktą gyvsidabrį suberkite į stiklinį indą su vandeniu (vandenyje šis sunkusis metalas negaruoja) ir sandariai uždarykite dangteliu.

 Jokiu būdu sudužusio termometro nemeskite į kanalizaciją, konteinerius, nes užteršite aplinką. Gyvsidabrį iš gyventojų nemokamai priima UAB „Kauno švara“, adresas Ašigalio g. 20, darbo laikas – trečiadieniais ir penktadieniais, nuo 8 iki 12 val., tel. 8 656 54 013.

Nuplaukite ir dezinfekuokite

Surinkę gyvsidabrį, paviršių, ant kurio pateko gyvsidabrio, nuplaukite ūkinio muilo ir geriamosios sodos tirpalu. Dezinfekcijai tinka ir vandeninio kalio permanganato tirpalas arba parūgštinta druskos rūgštis.

Išdezinfekavę paviršius, nepamirškite jų perplauti vandeniu, o išplautas patalpas gerai išvėdinkite. Rinkdami gyvsidabrį bei valydami patalpą apsimaukite gumines pirštines, dėvėkite apsauginę kaukę, jei jos neturite, galite pasidaryti iš marlės. Atlikę minėtus darbus nepamirškite nusiplauti rankas, persirengti.

Nesiurbkite pasklidusio gyvsidabrio dulkių siurbliu, nes esant aukštesnei nei patalpų temperatūrai gyvsidabris garuoja daug kartų intensyviau. Nesigriebkite ir šluostės – gyvsidabris pasklis dar plačiau, padidės jo garavimo paviršius.

Pavojingi – garai

Patekęs į virškinamąjį traktą, gyvsidabris pasišalina nepadarydamas žalos organizmui. Daug pavojingiau yra įkvėpti nuodingų jo garų, nes per plaučius gyvsidabris patenka į kraują, jungiasi su baltymais, kaupiasi inkstuose, kepenyse, smegenyse. Gyvsidabrio garai pažeidžia centrinę nervų sistemą. Pirmieji ūmaus apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai – silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis.

Apsinuodijusysis gali jausti metalo skonį, kartais būna pilvo skausmai.
Sudužus termometrui tikimybė apsinuodyti gyvsidabrio garais yra labai maža dėl jame esančio nedidelio gyvsidabrio kiekio. Išsiliejus didesniam gyvsidabrio kiekiui nedelsdami skambinkite skubios pagalbos telefonu 112. Atvykę ugniagesiai patars, kaip elgtis konkrečiu atveju.

Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos inf.