Atvykę į iškvietimo vietą ugniagesiai dažniausiai randa sudužusio buitinio termometro liekanas bei šalia pabirusio gyvsidabrio. Visos pavojingos atliekos saugiai surenkamos į stiklinį indą, užpilamos vandeniu. Atliekama patalpos, kurioje išsiliejo nuodingas metalas, demerkurizacija, t. y. patalpa išplaunama muilo ir sodos tirpalu. Pastato konstrukcijos, kurių mechaniškai nuvalyti neįmanoma, išpurškiamos specialiais pavojingų medžiagų likučius neutralizuojančiais tirpalais. Daiktai, kurie gali būti prisisotinę pavojingų garų, pašalinami iš patalpų.

Labai gerai, kad įvykus tokiai nelaimei žmonės nesutrinka, neišmeta pavojingų atliekų į šiukšlių konteinerius ar kitaip nebando jais atsikratyti, o kviečiasi į pagalbą kvalifikuotus specialistus, kurie operatyviai ir kokybiškai sutvarko gyvsidabrio atliekas. Ne vietoje paliktas gyvsidabris gali stipriai pakenkti žmogaus sveikatai. Jo nuodingi garai turi savybę kauptis žmogaus organizme, jame išlieka labai ilgai ir turi neigiamą poveikį gyvybiškai svarbiems vidaus organams.

Gyvsidabris yra skystas, sunkus, nuodingas sidabro baltumo metalas. Kai aplinkos temperatūra yra 0ºC ir daugiau, metalinis gyvsidabris garuoja – virsta gyvsidabrio garais. Taigi aišku, kad kambario temperatūroje jis garuoja ypač intensyviai. Išsiliejus gyvsidabriui svarbu nesutrikti. Iš patalpos, kurioje sudužo termometras ar kitaip išsiliejo gyvsidabrio, būtina nedelsiant išvesti žmones ir paskambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefono numeriu 112. Gyvsidabrio neuostyti, neliesti rankomis, nešluoti, nes jis gali pasklisti dar plačiau. Po gyvsidabrio surinkimo darbų, užbaigus demerkurizaciją, patalpas rekomenduojama vėdinti, palikti pravirus langus ir padaryti skersvėjį.

Surinktą ir sandariai bei saugiai uždarytą gyvsidabrį ugniagesiai gelbėtojai palieka valdos savininkui, kuris nedelsdamas jį privalo nuvežti į stambių gabaritų ir pavojingų atliekų priėmimo aikštelę. Kai situacija sudėtingesnė ir užterštų atliekų yra daugiau, jų transportavimu į aikštelę bei utilizavimu rūpinasi savivaldybė. Ten pat galima nuvežti atiduoti ir nesudužusius, bet jau nebenaudojamus termometrus su gyvsidabriu, kurių, nelaukiant nelaimės, reikėtų atsisakyti.

Kėdainiuose gyvsidabrio turinčios atliekos priimamos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje (turi būti sandariai uždengtas) J. Basanavičiaus g. 97A; tel.: 8 682 55784, 8 682 55780

Jei sudužo termometras


Nemažai gyventojų, ypač vyresnio amžiaus, namuose dar naudoja gyvsidabrio termometrus. Kaip elgtis sudužus termometrui? Pavojingas yra ne gyvsidabris, o jo garai. Sudužus termometrui tikimybė apsinuodyti gyvsidabrio garais yra labai maža dėl jame esančio nedidelio gyvsidabrio kiekio.

Išsiliejusį nedidelį gyvsidabrio kiekį gyventojai gali surinkti patys. Pasklidusius ant grindų, stalo ar kiliminės dangos gyvsidabrio burbuliukus sustumkite lazdele ant popieriaus lapo. Gyvsidabrį galima surinkti ir lipniąja juosta, klijais pateptu popieriumi ar gumine kriauše su specialiu stikliniu rinktuvu. Seni žmonės žino, kad gyvsidabrio rutuliukai gerai limpa prie ruginės duonos plutos. Surinktą gyvsidabrį suberkite į stiklinį indą su vandeniu (vandenyje šis sunkusis metalas negaruoja) ir sandariai uždarykite dangteliu.

Surinkę gyvsidabrį, paviršių, ant kurio jo buvo patekę, nuplaukite ūkinio muilo ir geriamosios sodos tirpalu. Dezinfekcijai tinka ir vandens ir kalio permanganato tirpalas arba parūgštinta druskos rūgštis. Išdezinfekavę paviršius, nepamirškite jų perplauti vandeniu, o išplautas patalpas gerai išvėdinkite. Rinkdami gyvsidabrį bei valydami patalpą apsimaukite gumines pirštines, dėvėkite apsauginę kaukę, jei jos neturite, galite pasidaryti iš marlės. Atlikę minėtus darbus nepamirškite nusiplauti rankas, persirengti.

Nesiurbkite pasklidusio gyvsidabrio dulkių siurbliu, nes esant aukštesnei nei patalpų temperatūrai gyvsidabris garuoja daug kartų intensyviau. Nesigriebkite ir šluostės – gyvsidabris pasklis dar plačiau, padidės jo garavimo paviršius.

Patekęs į virškinamąjį traktą, gyvsidabris pasišalina nepadarydamas žalos organizmui. Daug pavojingiau yra įkvėpti nuodingų jo garų, nes per plaučius gyvsidabris patenka į kraują, jungiasi su baltymais, kaupiasi inkstuose, kepenyse, smegenyse. Gyvsidabrio garai pažeidžia centrinę nervų sistemą. Pirmieji ūmaus apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai – silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis. Apsinuodijusysis gali jausti metalo skonį, kartais būna pilvo skausmai.

Išsiliejus didesniam gyvsidabrio kiekiui nedelsdami skambinkite skubios pagalbos telefonu 112. Atvykę ugniagesiai patars, kaip elgtis konkrečiu atveju.

Gyvsidabrio termometrai yra nesaugūs ne tik dėl juose esančio nuodingojo metalo, bet ir dėl smulkių stiklo šukių, ypač jei namuose yra mažų vaikų.

Jokiu būdu sudužusio termometro ar kokių kitų daiktų su gyvsidabriu nemeskite į kanalizaciją, konteinerius, nes užteršite aplinką.

Kauno PGV ir „Kėdainių mugės“ inf.

Panašios naujienos