Vilainių seniūnijoje ūkininkaujantis Žymantas Čižauskas vienas pirmųjų Kėdainių rajone pradėjo javapjūtę. 

Šiųmetė javapjūtė tradiciškai prasidėjo nuo žieminių rapsų kūlimo.

Šiųmetė javapjūtė tradiciškai prasidėjo nuo žieminių rapsų kūlimo.

„Kadangi žieminis rapsas jau subrendo, tai nebėra ko laukti. Pirmieji bandymai tikrai nenuvylė. Pirmąją kūlimo dieną iš vieno hektaro byra apie keturias tonas rapsų. Toks derlius labai panašus į pernykštį. Gal net šiek tiek didesnis. Dabar laukiame tik saulės ir vėjo, kad galėtume kombainą išleisti į laukus“, – ankstų pirmadienio rytą sakė Ž. Čižauskas. Iš viso šis ūkininkas augina 130 hektarų žieminių rapsų. Pasak Ž. Čižausko, šįmet žieminiai rapsai augo gana neblogai, tik kiek trūko drėgmės.
Pirmadienio popietę žieminius rapsus kulti planuoja ir Dotnuvos seniūnijoje ūkininkaujantis Algimantas Kižauskas. „Apžiūrėjome laukus, tai atrodo, kad rapsai jau subrendę. Iš viso auginame apie 300 hektarų žieminių rapsų. Šįmet šie augalai pateikė nemažą egzaminą – juos labai puolė baltosios kandys. Keistas tų vabalų elgesys buvo – jie siaubė tik laukų pakraščius, į vidurį nelindo. Pakalbėjus su agronomais aiškėjo, kad nelabai suveikė priemonės nuo kenkėjų. Buvo sakančiųjų, kad pakartotinio purškimo reikėjo žydėjimo metu, bet mes to nedarėme. Tad apie būsimą derlių, kol kas nenorime kalbėti. Kai jau nukulsime pirmuosius hektarus, tai matysime, ar tos kandys sumažino derlių, ar ne“, – pastebėjimais apie žieminius rapsus dalijosi A. Kižauskas.
Truskaviškis ūkininkas Virmantas Ivanauskas taip pat jau kelios pastarosios dienos žvalgosi į dangų ir jame tikisi išvysti tik saulę: „Rapsai jau subrendę. Reikia vos dienos, kad juos prapūstų ir kombainai jau gali riedėti į laukus. Mūsų rapsai atrodo gana įvairiai. Kadangi padarėme sėjos klaidų, tai dalį rapsų pavasarį teko atsėti. Be to, taip pat augalai kentėjo nuo įvairių kenkėjų. Tad šįmet jų auginimas nebuvo labai paprastas ir neproblemiškas. Bet derliaus tikimės neprasto.“
Vieną stambiausių ūkių rajone valdantis kėdainietis Dainius Venckus šįmet augina 250 hektarų žieminių rapsų. Jis javapjūtę būtent nuo rapsų kūlimo planuoja pradėti liepos 21-ąją: „Reikia kelių dienų, kad rapsus kiek pradžiovintų. Pastarosios lietingos dienos augalus įmerkė drėgme, tai reikia vėjo, kad ją išpūstų.“
Be žieminių rapsų, ūkininkai dar javapjūtę pradeda kuldami žieminius miežius, tačiau tokių augalų bent jau Vidurio Lietuvoje nėra daug.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.