Kėdainių J. Basanavičiaus g. 104 ir 106 daugiabučių gyventojai teigia nesuprantantys savivaldybės sprendimo ties 106 namu užbrėžti geltoną liniją, draudžiančią statyti automobilius. Kaip pasakojo gyventojai, taip nutarta po to, kai į savivaldybės Viešosios tvarkos skyrių kreipėsi komunalinių paslaugų įmonė – dėl kieme sustatytų automobilių iki konteinerių sudėtinga privažiuoti šiukšliavežei.

„Ir tai – tiesa. Mes patys matome, kad šiukšlių mašina išsisuka sunkiai, laužo kelkraščius. Tačiau ne per visą namo liniją reikia drausti statyti automobilius“, – teigė gyventojai. Žmonės nesupranta, kodėl situacija neįvertinta atvykus į vietą, kodėl nepasitarta su gyventojais.

„Praėjusį penktadienį atvažiavo darbininkai, kurie jau ruošėsi tą liniją brėžti, tačiau sutrukdė lietus“, – sakė gyventojai.

Pasak kėdainiečių, šiukšliavežės problemą galima spręsti ir kitu būdu – geltona linija pažymėti tik nedidelę dalį, t.y. tiek, kiek vietos reikia važiuoti didelių gabaritų automobiliui. Dar logiškesnis sprendimas – įrengti ženklus, kad tam tikromis valandomis čia negalima statyti automobilių. Žmonės teigė, kad šiukšlės išvežamos nustatytu laiku, tad ženklas, kada negalima statyti automobilių, būtų tinkamas problemos sprendimo būdas. Tuo tarpu, jei palei visą daugiabutį atsiras geltona linija, trūks vietų statyti automobiliams.

„Mes jau tada sakėme, kad čia bus blogai, kad brokas išryškės po metų, o mums aiškino, kad toks projektas. Toks dizainas. Tai kokio proto reikia būti, kad taip projektuotų?“, – kalbėjo J. Basanavičiaus g. gyventojai.

Be to, J. Basanavičiaus 104 ir 106 daugiabučių gyventojai sako, kad mažiau nei prieš dvejus metus jų kiemai atnaujinti nelogiškai: „Mes jau tada sakėme, kad čia bus blogai, kad brokas išryškės po metų, o mums aiškino, kad toks projektas. Toks dizainas. Tai kokio proto reikia būti, kad taip projektuotų? Vienas iš nelogiškų sprendimų – aukšti kelkraščiai. Tačiau ne tik tai.“

Nors nuo kiemų sutvarkymo dar nepraėjo nė dveji metai, jau aplaužyti kelkraščiai, o išvažiuoti iš netinkamai suprojektuotų aikštelių sklandžiai nepavyksta ne tik didelių gabaritų, tačiau ir lengviesiems automobiliams.

„Plika akimi matyti, kur klaidos. Mes jiems sakėme, kad paliktų dar bent po metrą automobiliams. Vietos tikrai užteko. Bet jie padarė savaip. Tarkime, vienoje vietoje įrengtas šaligatvis pėstiesiems, bet jis vedė į niekur – eidamas juo nebent atsitrenksi į aikštelėje stovintį automobilį. Tada vienas iš daugiabučio gyventojų neištvėrė ir pats sudėjo papildomas plyteles taip, kad šaligatvis turėtų pabaigą“, – vienas per kitą pasakojo daugiabučio gyventojai.

Sprendimas dėl geltonos linijos papiktino vietos gyventojus.

Projektuotojai kieme numatė ir daugiau žalios vejos, tačiau, sako žmonės, akivaizdžiai per daug. Tarkime, važiuojant link konteinerių privažiuoti trukdo žalias plotas, „įrėmintas“ kelkraščiais. Gyventojai šią vietą vadina „apendiksu“ ir aiškina, kad, jei jo nebūtų, nebūtų ir problemos važiuoti didelių gabaritų automobiliams.

„Viešosios tvarkos skyriaus specialistai turėjo čia atvykti, įvertinti situaciją, pažiūrėti savo akim“, – tvirtino kėdainiečiai.

„Kėdainių mugė“ kreipėsi į rajono savivaldybę ir pateikė klausimus tiek dėl geltonos linijos nubrėžimo, tiek dėl šio kiemo tvarkymo bei kitų gyventojų iškeltų problemų.

Kėdainių rajono savivaldybė pateikė tokį atsakymą.

„2021 metais buvo baigti rangos darbai objekte „Daugiabučių namų kvartalų kompleksinio atnaujinimo Kėdainių mieste (II etapas) (teritorijos, apribotos J. Basanavičiaus, Rasos, Pavasario ir Mindaugo gatvėmis, sutvarkymas)“. Darbai buvo atlikti pagal techninį projektą, kuriam buvo atlikta ekspertizė. Darbai finansuojami Europos Sąjungos ir Kėdainių rajono savivaldybės biudžeto lėšomis. Atlikus darbus, negalima keisti projekto sprendinių 5 metus.

Šią vietą gyventojai vadina „apendiksu“ – jei jos nebūtų, didelių gabaritų automobiliams būtų paprasčiau.

2021-09-02 Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Eismo saugumo komisija vienbalsiai pritarė geltonų linijų užbrėžimui priešais J. Basanavičiaus g. 104 namą, ties J. Basanavičiaus g. 106 namu. Sprendimas priimtas atsižvelgus į tai, kad, atlikus kiemų renovaciją, automobiliai yra statomi prie daugiabučių namų, o ne automobilių stovėjimo vietose, o dėl to aptarnaujantis transportas (ne tik atliekas tvarkantis transportas)  negali įvažiuoti į kiemus, laužomi naujai sudėti kelio bortai.

Atkeiptinas dėmesys, kad vadovaujantis Kelių eismo taisyklių 150.15. p. sustoti ir stovėti draudžiama kelio ir įvažiavimo (išvažiavimo) į (iš) šalia kelio esančią (-os) teritoriją (-os) važiuojamųjų dalių sankirtoje ir arčiau kaip 5 m atstumu nuo jos (toje kelio pusėje, kurioje yra nurodytas įvažiavimas (išvažiavimas) į (iš) šalia kelio esančią (-os) teritoriją (-os)).

Šiuo metu Viešosios tvarkos skyrius sudarinėja sąrašus, kur ir kada bus vykdomi patikrinimai, kaip automobilių vairuotojai laikosi Kelių eismo taisyklių ir ženklinimų“, – rašoma savivaldybės specialistų atsakyme.

Jurgitos Lieponės nuotraukos

Titulinė nuotrauka: Pasak kėdainiškių, problema atsirado todėl, kad kiemo sutvarkymo projektas buvo netinkamas.