Internete, socialiniuose tinkluose pasirodžius pirmiesiems skelbimams, kad parduodamos ankstyvosios lie­tuviškos bulvės, kraštiečiai kone pašėlo – išsiilgę šių daržovių jie ne tik aktyviai komentavo, bet ir pirko.

Rimantas Žebarauskas, bulves auginantis jau 20 metų, buvo pirmasis Kėdainių rajono ūkininkas, pasiūlęs kraštiečiams nusipirkti ankstyvųjų bulvių. Tiesa, šiais metais ūkininkas darė eksperimentą ir vieną hektarą bulvių pasodino neįprastai anksti – vasario 27 dieną. Praėjusiais metais bulvės buvo pradėtos sodinti kone mėnesiu vėliau – kovo 21 d. Tikimasi šių metų ankstyvųjų bulvių derlių kasti dar kelias savaites – iki Joninių.

Lietuviškos ankstyvosios bulvės, kaip tikina ūkininkas R. Žebarauskas, skanesnės už atvežtines.

Tiesa, pirmosios užderėjusios bulvės nuo gegužės vidurio iki šiol buvo pardavinėjamos mažais kiekiais, tai buvo pačių ankstyviausių bandomųjų kasimų bulvės. Tačiau nuo praėjusio savaitgalio šių lietuvių itin mėgiamų daržovių kasimas ūkininko R. Žebarausko ūkyje vyksta visu tempu – pasitelkiant specialius bulvių kasimo kombainus, nuo ryto iki vakaro. Produkcijos galima įsigyti ne tik pas pačius augintojus, bet šviežios bulvės keliauja ir į didžiausius prekybos centrus visoje Lietuvoje. Bulvių jau galima nusipirkti ir turguje.

Lietuviškos bulvės – skanesnės

„Darėme eksperimentą ir bulves pradėjome sodinti vasario 27 dieną. Tačiau buvo gana dideli šalčiai pavasarį, tad šis mūsų eksperimentas nelabai pasisekė: bulvė užaugo, tačiau nėra tokia ankstyva, viskas lieka kaip ir anksčiau – praėjusiais metais derliaus sulaukėme birželio 1-ąją, šiais metais – panašiai. Bulvės buvo uždengtos ir su plėvele, ir buvo laistomos nuo šalnų, tiesiog sulaukėme ne tiek šalnų, kiek šalčių balandžio mėnesį – kelias dienas temperatūra siekė iki minus 50C, tad bulvė „stresavo“, – kalbėjo ūkininkas ir pridūrė, kad bulvės buvo gelbėjamos ir nuo sausros,jos buvo laistomos.

„Deja, bet sausra irgi darė įtaką derliui, nes nesuspėjom palaistyt visų turimų plotų. Tačiau pirmosios bulvės yra beveik nepurkštos – jos užaugo naudojant vandenį. Siūlyčiau paragauti užsienyje augintų ir lietuviškų bulvių – graikiška, iš Kipro atvežta, bulvė tikrai nėra tokia skani kaip Lietuvoje užauginta bulvė“, – patikino R. Žebarauskas, auginantis apie 100 hektarų ankstyvųjų bei vėlyvųjų bulvių.

Bulvės ir eksportuojamos

Bulvė auga kiekvieną dieną, tačiau pastaruoju metu iš vieno hektaro vėlyvesnio sodinimo bulvių iškasama apie 16–17 tonų. Vėliau tas kiekis gali išaugti net iki 26–27 tonų iš hektaro, nes palankiu oru bulvė auga per parą po toną iš hektaro.

Bulvės yra ir eksportuojamos: praėjusiais metais vėlyvosios bulvės keliavo į Švediją, Olandiją. Į užsienį išvažiavo apie 1000 tonų. Šiais metais iš ūkio ankstyvosios bulvės jau iškeliavo į Daniją – pasak pašnekovo, danai gautos partijos bulvių kokybe buvo patenkinti.

„Jau esame pasiekę europinį ūkininkavo lygį. Tiesa, dar reikia investuoti į produkcijos sandėliavimą – tą mes ir stengiamės daryti. Pernai buvo paleistos dvi modernios kameros, šiais metais tikimės paleisti dar dvi“, – pasakojo ūkininkas.

Kainos po truputį kris

Pasak ūkininko, kaina, kurią nusistato prekybos centrai, turėtų likti labai panaši kaip ir praėjusiais metais. „Pas mus ūkyje kilogramo kaina yra 70 centų. Tačiau kitą savaitę kainos gali kisti – jei bulvės dar labiau paaugs, derliaus padaugės, tai ir kaina turėtų kiek pakristi. Tik pirmųjų bulvių kainos yra gana aukštos“, – kalbėjo ūkininkas.

Ūkininkas yra kooperatyvo „Bulvių namai“ narys, todėl ‚Maximos“, „Iki“ ir „Norfos“ prekybos tinklus produkcija pasiekia per šios organizacijos tinklą.

Kėdainių rajone ankstyvąsias bulves dar augina ir kitas stambus ūkininkas – Saulius Dambrauskas. Jis bulves pradėjo kasti taip pat šią savaitę.