Josvainiškiai jau ne vienerius metus kenčia žiaukčioti verčiančią smarvę. O institucijos, atsakingos už aplinkosaugą ir visuomenės sveikatą, tiek pat laiko skėsčioja rankomis – esą „viskas – įstatymų ribose, mes esame jų įkaitai“.

Bendrovės „Sistem“ Josvainių padalinys pasiskaičiuoja, kiek į aplinką išmes amoniako, tuos skaičius pateikia Aplinkos apsaugos agentūrai, pasikoreguoja skaičius ir dirba toliau.

Bendrovės „Sistem“ Josvainių padalinys pasiskaičiuoja, kiek į aplinką išmes amoniako, tuos skaičius pateikia Aplinkos apsaugos agentūrai, pasikoreguoja skaičius ir dirba toliau.

Šią problemą paveldėjęs rajono meras Saulius Grinkevičius sudarė specialią darbo grupę, kuri įpareigota ieškoti išeities. Jos nariai Josvainių kultūros namuose susitiko su miestelio bendruomenės aktyvistais.
Tačiau bene labiausiai lauktas svečias – kiaulidžių kompleksą valdančios bendrovės „Sistem“ atstovas – į susitikimą net nesiteikė ateiti.
O juk būtent pastarajai įmonei priklausantis kiaulidžių kompleksas ir trikdo ne tik josvainiečių kasdienį gyvenimą, bet ir sveikatą!

Vakarais laborantai ilsisi
Susitikime dalyvavęs Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Kėdainių rajono agentūros vyriausiasis specialistas Albertas Narvidas pristatė dabartinę situaciją.
„Bendrovės „Sistem“ Josvainių padalinys veiklą vykdo pagal taršos leidimus, kurie išduoti prieš daug metų.
Įmonė pasiskaičiuoja, kiek į aplinką išmes amoniako, tuos skaičius pateikia Aplinkos apsaugos agentūrai, pasikoreguoja skaičius ir dirba toliau“, – konstatavo aplinkosaugininkas.
Šią vasarą Kauno aplinkos apsaugos departamentas oro taršą prie komplekso matavo tris kartus – normatyvai buvo viršyti dusyk.
„Birželio 15-osios vidurdienį amoniako kiekis momentinę normą viršijo tris, o liepos 21-ąją, apie 17 valandą, daugiau kaip du kartus“, – sakė A. Narvidas.
Gyventojai atkreipė dėmesį į tai, kad labiausiai smirda vakarais – tada ir reiktų imti oro mėginius.
Aplinkosaugininkas į tai atsakė, kad tokiu metu laborantai ilsisi.

Josvainiškiai neslėpė pykčio, kad ne vienerių metų kalbos apie smarvės mažinimą lieka tik žodžiais ir pažadais.

Josvainiškiai neslėpė pykčio, kad ne vienerių metų kalbos apie smarvės mažinimą lieka tik žodžiais ir pažadais.

Verčiau mokėti baudas?
Už normas viršijančią taršą bendrovei „Sistem“ buvo skirtos baudos. Kokios? Ogi tai – paslaptis: Lietuvos teisės aktai tokios informacijos viešinti neleidžia.
Pasak A. Norvido, skirtas baudas bendrovė „Sistem“ bando ginčyti, grasina teismais, tačiau iki šiol visas apmokėdavo. Smarvė dėl to, žinoma, nė kiek nesumažėdavo.
Ko gero, bendrovei kur kas pigiau mokėti tas baudas, nei imtis smarvę mažinančių priemonių įgyvendinimo.
„Šiandien susitikime bendrovės „Sistem“ vadovų nėra – tai ir parodo tikrąjį jų požiūrį į mus“, – konstatavo savivaldybės Žemės ūkio bei aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas.

Seimo nariams – parašai
Susitikime josvainiškiai vardijo „Sistem“ pažadus, kurių įmonė taip ir neįgyvendino – didžiausią smarvę skleidžiančios srutų lagūnos uždengimas, teritorijos apželdinimas, biojėgainės įrengimas…
„Ką daryti auginantiesiems mažus vaikus, naujagimius? Juk retai kada galima praverti langą ir išvėdinti patalpas.
Ne lengviau ir pagyvenusiems, sergantiems žmonėms. Negi įstatymų leidėjams kiaulės svarbiau už žmones?“, – vienas per kitą klausimus bėrė josvainiškiai.
Neapsikentę josvainiškiai nusprendė rinkti miestelio gyventojų parašus, kuriuos įteiks rajone rinktiems Seimo nariams, Sveikatos ir Aplinkos apsaugos ministerijoms, kitoms atsakingoms institucijoms.
Jei niekas nesikeis, josvainiškiai pasiryžę ir kitokioms viešoms akcijoms.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.