Šiųmetis cukrinių runkelių perdirbimo sezonas truko ilgiau negu ankstesnis. Paskutiniai runkeliai į Kėdainių cukraus fabriką buvo atvežti sausio 18-ąją. Po poros dienų perdirbimas buvo baigtas ir suskaičiuoti rezultatai.

Viename hektare žemdirbiai vidutiniškai užaugino apie 68 tonas 17,62 procento cukringumo runkelių.

Viename hektare žemdirbiai vidutiniškai užaugino apie 68 tonas 17,62 procento cukringumo runkelių.

Jie džiuginantys ir vėl rekordiniai. Panašu, kad krašto žemdirbiai sparčiais žingsniais žengia į priekį, nepaliaujamai vejasi labiau patyrusius kolegas ir nežada sustoti ties pasiektais derliais.

Savaite ilgesnis sezonas
„Cukrinių runkelių perdirbimą pradėjome rugsėjo 16-ąją, o baigėme sausio 18-ąją. Dirbome visa savaite ilgiau negu pernai ir tam turime objektyvų pasiteisinimą: į fabriką buvo atvežta daugiau žaliavos, tad daugiau pagaminome ir cukraus. Jau keleri metai džiaugiamės, kad mūsų partneriai žemdirbiai užaugina rekordinius derlius. Šis sezonas ne išimtis – pagaminome beveik 116 tūkstančių tonų baltojo cukraus. Pagal runkeliams skirtus žemės plotus ir juose užaugusį derlių galime konstatuoti, kad viename hektare žemdirbiai vidutiniškai užaugino apie 68 tonas 17,62 procento cukringumo runkelių. Tai reiškia, kad iš vieno hektaro pagaminta beveik 12 tonų baltojo cukraus“, – rekordiniu sezonu pasidžiaugė bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris.
Pernai gamybininkai gyrėsi pagaminę 110 tūkstančių tonų baltojo cukraus.

Siekis – išsaugoti derlių
Pasak cukraus gamintojų, juos gerai nuteikia žemdirbių pasiekimai. „Ūkininkai tikrai išmoko auginti gerą derlių, taip pat stengiasi jį išsaugoti. Taip jau yra, kad visų runkelių nėra galimybių suvežti į fabriką. Perdirbimo sezonas tęsiasi apie keturis mėnesius. Tad mes augintojams negailime patarimų, kaip teisingai runkelius supilti į kaupus ir juos apdengti, kad sunkiai užaugintas derlius būtų išsaugotas. Bendras siekis duoda rezultatų – rizikuojančių ir nedengiančių runkelių partnerių beveik nebeturime“, – sakė S. Mozeris.
Nors gamta ir pernai žemdirbiams nepagailėjo išbandymų, su jais Kėdainių krašto ūkininkai susidorojo be didesnių vargų. Pasak žemdirbių, kaip ir kasmet būta visko – ir nereikalingos sausros, ir grėsmingo lietaus, tačiau galutinis rezultatas puikus.

Gamybos mažinti nežada
Kadangi cukraus rinkoje yra nežinios, aišku, jog rinka perpildyta ir Europoje sukaupta nemažai perteklinio cukraus, artimiausius dvejus metus Lietuvos cukraus fabrikai linkę imtis šiokių tokių permainų. „Mes nežadame mažinti gamybos apimčių. Tiesiog pasitarę su žemdirbiais bandysime susispausti ir išgyventi. Sutarėme dėl mažesnių žaliavos supirkimo kainų. Mūsų partneriai puikiai žino, kas vyksta rinkoje. Jie sutinka, kad, cukrui atpigus, žaliava taip pat turi būti superkama pigiau. Net ir tokie išbandymai ūkininkų neatgraso nuo cukrinių runkelių auginimo. Šiuo metu mums žaliavą tiekia 370 augintojų, toks skaičius išlieka ir kitam sezonui“, – sakė S. Mozeris.
Pabaigę sezoną, cukraus gamintojai neturi kada ilsėtis. Vasario 12-ąją jie kvies žemdirbius į tradicinį žiemos seminarą, kad aptartų pasiekimus ir suplanuotų būsimus darbus.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.