Prie Daukšių kaime esančios Holokausto aukų kapavietės lapkričio mėnesį perkelta meninė instaliacija Holokausto aukoms atminti, devynerius metus stovėjusi šalia Kėdainių sinagogų komplekso Senosios Rinkos aikštėje. Prie sinagogų norima atkurti autentišką jų komplekso elementą – arką su saulės laikrodžiu.

Įspūdinga trikampė metalinė surūdijusi konstrukcija senamiestyje buvo pastatyta 2011 metais Kėdainių krašto muziejaus iniciatyva. Holokausto 70-mečiui skirtos instaliacijos „Šoa. Ich bin Keidaner“ („Holokaustas. Aš esu kėdainietis“) autorius – Feliksas Paulauskas, ją pagamino UAB „Laumetris“. Konstrukcija prikrauta akmenų, o jos viduryje – iš 2 076 šovinių tūtelių sudaryta simbolinė akis. Lygiai tiek mūsų bendrapiliečių buvo sušaudyta 1941 m. rugpjūčio 28 d. Daukšių kaime prie Kėdainių.

Per 9 metus Kėdainių senamiesčio dalimi tapusi ir didelio miesto svečių dėmesio – nors ne visiems įsigilinant į jos transliuojamą žinutę – sulaukdavusi instaliacija šį rudenį perkelta prie Daukšių kaime esančios Holokausto aukų kapavietės, kurių atminimui ir yra skirta.

„Tai buvo laikina instaliacija, mūsų muziejaus vykdyto ES programos „Europa piliečiams“ projekto metu įrengta Holokausto 70-mečiui. Išstovėjo daugiau nei 9 metus… Vertinama buvo įvairiai, daugiausia palankiai. Labai tikiuosi, kad šalia žieminės sinagogos bus atstatyta arka su saulės laikrodžiu ir šis atkurtas autentiškas Kėdainių sinagogų komplekso dalies elementas bus tinkamas ir ilgalaikis mūsų žydų bendruomenių atminimo įamžinimas“, – sakė Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis.

Kitąmet Kėdainiuose bus minimos 80-osios Lietuvos žydų genocido metinės.

Strateginiame Kėdainių rajono savivaldybės 2021–2023 m. veiklos plane, kaip informavo rajono mero patarėja ryšiams su visuomene Jorūnė Liutkienė, finansavimas arkos su saulės laikrodžiu atstatymui yra suplanuotas 2022 metams.

Strateginio plano projekte 2022 m. numatoma iš savivaldybės biudžeto lėšų „parengti ritualinio skerdiko namo tvoros ir vartų su saulės laikrodžiu pamatų konservavimo ir vartų atstatymo projektą ir atlikti darbus”. Numatomi 2022-ųjų asignavimai – 80 tūkst. eurų.

Senosios Rinkos aikštėje stovėjusios meninės instaliacijos jau nėra – ji perkelta prie Holokausto aukų kapavietės. (Kėdainių krašto muziejaus nuotr.)

(Viršuje – Algimanto Barzdžiaus nuotr.)

Panašios naujienos