Jūrinis erelis yra reta ir saugoma plėšriųjų paukščių rūšis. Lietuvoje peri 150−170 jūrinių erelių porų. Kėdainių rajone pernai nustatyti tik du apgyvendinti lizdai. Viename jų, esančiame netoli Bublių, Bublelių miške, sėkmingai užaugo vienas jauniklis. Kėdainių rajono savivaldybės užsakymu plėšrieji ereliai yra stebimi. 2019 m. tyrimus atliko viešoji įstaiga „Gamtosaugos projektų vystymo fondas“. Atsa­kingi darbų vykdytojai biologai Deivis Dementavičius ir Saulius Rumbutis. 2019 m. monitoringui skirta savivaldybės lėšų – 900 eurų.


Jūrinis erelis įrašytas į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą. Įtrauktas į Berno konvencijos II priedą ir Bonos konvencijos I priedą bei Paukščių direktyvos I priedą. Veisiasi ereliai prie tinkamų mitybai didesnių vandens telkinių. Natūralių jūrinių erelių lizdų ieškoma tam tikrais metodais. Taip pat šiems paukščiams įrengiami dirbtiniai lizdai.

Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje, kaip ir daugelyje vidurio Lietuvos regionų, yra mažai didesnių vandens telkinių, todėl čia nedaug jūriniams ereliams tinkamų veistis buveinių. Vienintelė iki šiol žinoma šių paukščių buveinė buvo Kaplių žuvininkystės tvenkiniai ir jų apylinkės.

Čia jau daugelį metų pastebima viena jūrinių erelių pora, kurios pirmoji lizdavietė aptikta dar 1997 metais. Prieš kelis metus Kėdainių rajone aptikta dar viena perinti jūrinių erelių pora. Ereliai įsikūrė netoli Bublių tvenkinio, Bublelių miške. O pernai pavyko aptikti trečios jūrinių erelių poros lizdavietę. Paukščiai savo lizdą sukrovė Šventybrasčio miške.

Jūriniai ereliai nevengia perėti plynose biržėse ar jų pakraščiuose, tačiau miško kirtimai šių paukščių veisimosi metu gali juos išbaidyti iš perėjimo vietų.

Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje 2019 metais buvo žinomos trys jūrinių erelių poros. Lauko darbų metu patikrinti visi žinomi natūralūs jūrinių erelių lizdai, kurie buvo surasti ankstesniais metais. Taip pat monitoringo darbų metu vykdyti jūrinių erelių stebėjimai Dotnuvos-Krakių, Pauslajo, Josvainių, Pašilių, Dovydų, Labūnavos, Lančiūnavos, Jaskaičių miškų apylinkėse, ieškota naujų lizdų. Nors keliose vietose buvo stebėti tiek suaugę, tiek jauni, dar nesubrendę jūriniai ereliai, tačiau naujų lizdaviečių aptikti nepavyko.


Dvi žinomos jūrinių erelių poros buvo užėmusios savo lizdus, o trečios poros lizdavietės aptikti nepavyko. Monitoringo darbų metu patikrinti 9 natūralūs lizdai, kurie buvo aptikti ankstesnių darbų metu.

Du lizdai buvo užimti erelių. Viename jų, esančiame netoli Bublių, Bublelių miške, sėkmingai užaugo vienas jauniklis. Kitas jūrinių erelių lizdas, esantis netoli Šventybrasčio, Šventybrasčio miške, buvo užimtas, tačiau dėl nežinomų priežasčių lizde paukščiai neperėjo ar perėjo nesėkmingai. Tai naujas, tik pernai surastas natūralus jūrinių erelių lizdas. Abiejų šių lizdaviečių būklė gera.

Trečia istorinė jūrinių erelių pora, kurios lizdavietės anksčiau buvo aptinkamos Lančiūnavos, Bogumilavos bei Eglyno miškuose, šiais metais neperėjo arba perėjo nesėkmingai. Lauko darbų metu buvo ieškoma naujo šios poros paukščių lizdo, tačiau jo aptikti nepavyko. Manoma, kad galėjo žūti vienas iš šios erelių poros narių.

Buvo patikrinti ir du dirbtiniai lizdai, iškelti Lančiūnavos ir Eglyno miškuose. Abu lizdai 2019 metais neužimti ir nelankyti erelių, nors anksčiau šiuose lizduose paukščiai perėjo.

Kėdainių raj. savivaldybės inf.

Panašios naujienos