Šiuo metu Valstybinė darbo inspekcija (VDI) vykdo akciją nelegalaus ir nedeklaruoto darbo prevencijai. Kėdainių rajone jau patikrinti devyni ūkio subjektai bei nustatyti du asmenys, dirbę be verslo liudijimo ar individualios veiklos pažymos.

Iki mėnesio vidurio Valstybinė darbo inspekcija (VDI) intensyviau tikrina, ar įmonių darbuotojai arba savarankiškai dirbantys žmonės savo veikla užsiima legaliai.

„Šios akcijos metu, iki lapkričio mėnesio vidurio intensyviau vyksta patikrinimai, siekiant nustatyti ir galimus užsieniečių įdarbinimo tvarkos pažeidimus, prekybos žmonėmis priverstiniam darbui atvejus. Darbo inspektoriai taip pat atkreipia dėmesį į darbo ir poilsio laiko režimų pažeidimus bei darbo laiko slėpimą. Tai atvejai, kai darbdavys darbuotojų faktiškai dirbto darbo laiko nežymi darbo laiko apskaitos žiniaraštyje arba įrašo žinomai neteisingus duomenis“, – informuoja Marija Čereškevičiūtė, VDI Komunikacijos skyriaus vedėja.

Buvo nubaustų

Inspekcijos akiratyje Kėdainių rajono įmonės šiemet buvo atsidūrusios ir dėl kitų priežasčių. Atlikti 8 planiniai ir net 17 neplaninių inspektavimų, daugiausia – po nelaimingų atsitikimų darbe, kurių šiemet rajonui nepašykštėta. Dar 7 neplaniniai patikrinimai atlikti gavus skundus, iš kurių trys buvo dėl nelegalaus darbo.

Pasak M. Čereškevičiūtės, darbo inspektoriai po patikrinimų įmonėms surašė dešimt būtinų įvykdyti reikalavimų ir nustatė net devyniolika pažeidimų. Didžioji jų dalis – dėl darbuotojų saugos ir sveikatos. Dažniausi pažeidimai, dėl kurių gali įvykti nelaimės darbe – tai netinkamai įrengtos darbo vietos, darbuotojai neinstruktuojami dėl darbų saugos, nesuteikiama tinkamų darbui priemonių arba nenurodoma, kaip jomis naudotis.

Taip pat surašyti 4 administraciniai nusižengimo protokolai: dėl nelegalaus darbo, teisėtų inspektorių reikalavimų nevykdymo ar kliudymo pareigūnams atlikti pareigas. Baudų išrašyta už beveik 500 eurų.

Šiais metais prie Valstybinės darbo inspekcijos veikiančiose Darbo ginčų komisijose išnagrinėti ar yra gauti nagrinėjimui 62 darbo ginčai, susiję su Kėdainiuose registruotomis įmonėmis. Dauguma jų – dėl neišmokėto darbo užmokesčio. Tarp gautų prašymų yra dviejų Ukrainos piliečių prašymai nagrinėti darbo ginčą.

Šių metų statistika – skaudi

Arūnas Lupeika, vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas, pabrėžia, kad lietuvaičiai vis dar mažai skiria dėmesio saugai darbe.

Šiais metais kėdainiečius sukrėtė nelaimingi atsitikimai darbe, iš kurių du buvo mirtini, o vienas baigėsi sunkiu sužalojimu. Dar metų pradžioje, kovo mėnesį bendrovėje „Nordic Sugar Kėdainiai“ cukraus iškrovimo patalpoje nuo viršutinės eilės nuslydo apie toną sveriantis cukraus did­maišis ir prispaudė elektriniu krautuvu cukraus maišus krovusį šio krautuvo vairuotoją. Darbuotojas nuo patirtų traumų tą pačią dieną ligoninėje mirė. Rugpjūčio mėnesį, įtrauktas traktoriaus preso, žuvo „Vermenos“ žemės ūkio bendrovės traktorininkas, ūkio laukuose presavęs nupjautus javų šiaudus. Žuvęs darbuotojas buvo neblaivus.

Sunkus nelaimingas atsitikimas įvyko atliekant miško darbus, ant darbuotojo užkritus šakai. Būta ir lengvų nelaimingų atsitikimų, kurie įvyko apdirbamosios gamybos – vaisių ir daržovių perdirbimo ir konservavimo, cukraus gamybos – įmonėse.

Šiais metais Kėdainių rajone dviem žmonėms nustatytos profesinės ligos. Abu jie žemės ūkio darbuotojai – mechanizatoriai. Kiekvienam iš jų nustatyta po kelias profesines ligas.

Saugumu rūpinasi nepakankamai

Kalbėdamas apie darbuotojų saugą ir sveikatą, vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas Arūnas Lupeika pabrėžė, kad trūksta ir pačių darbuotojų sąmoningumo. „Kiekviena nelaimė yra tragedija, ištikusi sunkiai sužaloto arba žuvusio darbuotojo šeimą. Todėl kiekvienu atveju aiškinamės, tiriame priežastis ir paaiškėja, kad Lietuvoje vis dar mažai dėmesio skiriama saugai darbe. Dar daugiau, pastebime, kad darbuotojai vis mažiau atkreipia dėmesį į savo saugumą. Nors jiems rengiami mokymai, instruktavimai, jų nepaisoma, o kartais instrukcijų žmonės net neskaito, pasirašo nepažiūrėję. Darbdaviai turi būti atkaklūs, reikalaudami, kad darbuotojas informaciją perskaitytų ir patvirtintų, kad ją suprato. Be abejo, standartizuoti visų situacijų neįmanoma, tačiau darbuotojas turi gebėti modeliuoti situaciją – kas būtų, jeigu įvyktų viena ar kita situacija“, – sakė A. Lupeika.

Yra ir kita problema, kuriai įtakos turi didelė darbuotojų kaita ir emigracija. „Lietuvoje didelė problema – darbuotojų stažas. Apie pusė žuvusiųjų darbe turėjo mažesnį kaip vienerių metų darbo stažą toje įmonėje“, – duomenis pateikė pašnekovas. Vadinasi, trūko patirties, žinių, veiksmų planavimo.

Tirdami nelaimingus atsitikimus, darbo inspektoriai mato ir dar vieną nelaimėms kelio neužkertančią priežastį – įmonėse neveikia vidinė kontrolė, trūksta vidurinio vadovaujamojo personalo. „Bendradarbiai mato, kad žmogus elgiasi netinkamai arba dirba išgėręs, bet bijo pasakyti vadovui, o šis, savo ruožtu, bijo pasakyti, kad išgėręs darbuotojas išeitų iš darbo vietos. Visi turime pakeisti mąstymą“, – teigė vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas.

Ragina būti pilietiškais

Sužinoję, kur dirbama nelegaliai, galite paskambinti pasitikėjimo telefonu (8 5) 213 9750. Valstybinė darbo inspekcija taip pat primena, kad visais neaiškiais su saugiu darbu, darbo santykiais susijusiais klausimais galite pasikonsultuoti telefonu (8 5) 213 9772, elektroninės formos paklausimu, inspekcijos paskyroje „Facebook‘e“, atvykę į teritorinius skyrius.

Valstybinė darbo inspekcija taip pat konsultuoja įmonėje darbdavio prašymu. Tam reikia VDI teritorinio skyriaus vedėjui raštu arba el. paštu pateikti laisvos formos prašymą, nurodant neaiškius klausimus.