Viena seniausių ir didžiausių humanitarinės pagalbos organizacijų Lietuvoje – Raudonasis Kryžius nuo spalio vidurio įsteigė telefono liniją 111, tam, kad į sunkią materialinę situaciją patekę, gaisrų ar kitų nelaimių užklupti žmonės galėtų kreiptis pagalbos maistu, daiktais. Skambinti galima ir prireikus psichologinės pagalbos, pavėžėjimo ar apgyvendinimo paslaugos. Vos per tris savaites sulaukta daugiau nei 3 000 skambučių. Pagalbos prašė ir į bėdą patekę Kėdainių rajono gyventojai.
„Turėjome keletą atvejų, kai savanoriai vežė maisto sunkiai besiverčiantiems žmonėms. Padėjome vienai daugiavaikei šeimai, kuriai trūko lėšų atliepti vaikučių poreikius. Turėjome atvejį Krakėse, kai vieniša vyresnio amžiaus moteris prašė pagalbos, nes per stogą varva vanduo, ji turėjo stogo dangos, plėvelės, bet neturėjo medinių lentų, tai prašė pagalbos tiek lentomis, tiek padedant sutvarkyti stogą. Maisto, pasirodo, jai irgi ne visada užtenka“, – apie iš Kėdainių rajono Lietuvos Raudonąjį Kryžių (LRK) pasiekusius pagalbos prašymus kalbėjo šios organizacijos komunikacijos vadovė Luka Lesauskaitė.
Apžvelgdama bendrą situaciją šalyje, L. Lesauskaitė teigė, kad pagalbos daugiausia kreipiasi senjorai, kurie gyvena vieni kažkur atokiau nuo miestų, taip pat nemažai žmonių, susiduriančių su negalios problemomis arba gyvenantys skurde, taip pat vienišos daugiavaikės mamos.
Būta ir melagingų, ir neadekvačių prašymų
„Iš visų skambučių realiai atliepti galime apie trečdalį, likę skambučiai arba melagingi, arba žmonės padeda ragelį net nepradėję kalbėti, būna ir neadekvačių prašymų, reikalavimų, kur mes negalime padėti. Numeris ir mūsų pagalba skirta, kai nelaimė išties užklumpa netikėtai, kai žmogus neturi išeities, kai lieka vienas, netenka vienintelio šeimos maitintojo ir pan.
Kol kas dar negalime suskaičiuoti, kiek prireikė lėšų gautiems pagalbos prašymams išpildyti, bus aiškiau, kai praeis mėnuo nuo starto. Ką jau pastebime, kad tikrai reikia visko daug daugiau, nei mes buvome pasiruošę iš anksto, todėl labai prašome ir visuomenės pagalbos.
Prisidėti prie Lietuvos Raudonojo Kryžiaus veiklos, padedant bėdų užkluptiems žmonėms, galima keliais būdais. Pinigų galima paaukoti trumpuoju numeriu 1430 arba puslapyje www.redcross.lt. Šiai dienai daugiausia lėšų reikia maisto produktams nupirkti, higienos priemonėms, sauskelnėms, mišinukams, įvairius daiktus randame per bendruomenes, todėl skelbiame apie ieškomus daiktus, drabužius ir kt. socialiniuose tinkluose. Žinoma, visada galima kreiptis į Kauno skyrių (Kaunas@redcross.lt), paklausti, ar kažko reikia tuo metu.
Aišku, galima prisidėti ir tapus šios organizacijos savanoriu“, – sako LRK komunikacijos vadovė Luka Lesauskaitė.
Ar Kėdainiuose yra Raudonojo Kryžiaus savanorių?
Šiuo metu Lietuvos Raudonasis Kryžius turi 15 skyrių skirtinguose šalies miestuose. Pasak L. Lesauskaitės, Kėdainiuose tokio skyriaus nėra, bet savanorių yra, ypač aktyvus jaunimas.
„Dalis savanorių priklauso Šiltų apsilankymų programai, kurios tikslas rūpintis vienišais senjorais, jų emocine sveikata ir suteikti žinių apie sveiką senėjimą. Yra ir kita dalis jaunimo, kurie veda pamokas mokyklose apie pirmą pagalbą, apie išvykimo krepšį, savanorystę. Kadangi neturime daug savanorių Kėdainiuose, jie apima daugiausia miestą. Jei yra poreikis pagelbėti, padėti žmonėms rajone, tai irgi darome, jei reikia, atvyksta savanoriai iš Kauno“, – pasakoja LRK atstovė.
Aktyviai savanoriauja Kėdainių gimnazistai
„Visada domėjausi Raudonojo Kryžiaus veikla, nes labai įkvepia tos istorijos. Kai ėmiau savanoriauti, pakalbinau ir keletą draugų. Dabar esame penkiese, visi – 17–18 metų gimnazistai, besimokantys Šviesiojoje ir „Atžalyno“ gimnazijose. Tiesa, pradžioje mūsų buvo daugiau, bet dalis rado kitų veiklų, o mes likome.
Mokyklose vedame pamokas, kuriose moksleiviams pasakojame apie pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms, apie pirmosios pagalbos teikimą, savanorystę. Pernai turėjome tris tokias pamokas, o šiemet jau 12, nes ir temų padaugėjo. Papildomai kalbame apie laiko planavimą, vertybes.
Mes taip pat organizuojame renginius, vykdome akcijas. Pavyzdžiui, praėjusiais mokslo metais bibliotekoje surengėme protų mūšį – taip paminėjome Žemės dieną. O šį rudenį Tarptautinės gyvūnų globos dienos proga nutarėme surengti akciją, kurios metu ne vienoje miesto mokykloje ir Švietimo pagalbos tarnyboje rinkome paramą gyvūnų prieglaudai, žmonės aukojo maistą ir kitus gyvūnams reikalingus reikmenis. Pavyko surinkti tikrai nemažai. Jei būtų daugiau savanorių Kėdainiuose, galėtume imtis ir kitų veiklų.
Savo šeimoje pirmoji ėmiausi savanorystės, dabar jau ir mano sesė pradeda daryti tą patį. Būtų smagu, jei ir kiti jaunuoliai prisijungtų prie Raudonojo Kryžiaus veiklos“, – sako aktyviai savanoriaujanti kėdainietė Gustė Žilinskaitė.
Raudonojo Kryžiaus savanorės Kėdainiuose: Kamilė Draudvilaitė, Gustė Žilinskaitė, Austėja Banevičiūtė.
(asm. arch. nuotr.)
Kas gali tapti savanoriu?
Kaip teigė Lietuvos Raudonojo Kryžiaus komunikacijos vadovė Luka Lesauskaitė, šios organizacijos savanoriu gali būti jaunuoliai nuo 14 metų, taip pat bet kokio amžiaus suaugusieji.
„Turime ir 90 metų sulaukusių savanorių. Svarbiausia, žmogaus motyvacija ir nusiteikimas padėti tiems, kam labiausiai to reikia. Dažnai žmonės bijo įsipareigoti dėl laiko, tačiau savanorystė žavi tuo, kad savanoriauji tiek, kiek gali, nors tai būtų ir valanda per savaitę, o gal 1 val. per dieną. Žmogus pats renkasi, kiek gali skirti laiko, kiek gali atsiduoti šiai veiklai.
Prieš kelias savaites startavus humanitarinės pagalbos numeriui 111, kuris veikia visoje Lietuvoje, kasdien sulaukiame daugybės skambučių, tad savanorių tikrai reikia visur, ne išimtis ir Kėdainių miestas bei rajonas“, – sako LRK atstovė.
Jei turite laiko ir noro padėti į bėdą patekusiems asmenims, daugiau informacijos galite rasti Lietuvos Raudonojo Kryžiaus interneto svetainėje www.redcross.lt.
Viršelio nuotr.: Savanorė Gustė Žilinskaitė veda pamoką moksleiviams.
(asm. arch. nuotr.)