Beveik pusantro šimto mokinių, patiriančių nuotolinio mokymosi sunkumų, prieš savaitę sugrįžo į Kėdainių miesto ir rajono mokyklas. Daugiausia vaikų sugrįžo į miesto progimnazijas, o kai kurios kaimiškosios mokyklos liko tuščios.

Vyriausieji liko namie

 „Šiandien yra sugrįžę ir mokyklose mokosi nuotoliniu būdu – turiu galvoje, ne kontaktiniu, nes mokytojai ir toliau dirba iš namų nuotolinio mokymo sąlygomis – 147 mokiniai. Iš viso 3 proc. rajono mokinių. Iš jų yra apie 20 pradinukų, likusieji – mokiniai nuo 5 iki 10 klasės“, – tokią informaciją sausio 26 dienos Kėdainių rajono savivaldybės tarybos Švietimo ir kultūros komiteto posėdyje, atsakydamas į komiteto nario Sauliaus Grinkevičiaus klausimą, pateikė Julius Lukoševičius, savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas.

Pasak J. Lukoševičiaus, miesto keturmetėse gimnazijose, kuriose mokosi vyriausieji, 9–12 klasių moksleiviai, grįžusių į mokyklos suolą vaikų kol kas nėra. Kaimiškosiose gimnazijose yra po 11–14 tokių vaikų, miesto progimnazijose – po 18–19. Į Kėdainių Juozo Paukštelio progimnaziją sugrįžo 41 mokinys.

Valgyklos nedirbo

„Problemų dėl mokinių maitinimo nekilo, nes mokinius maitinanti įmonė „Bruneros“ J. Paukštelio progimnazijoje laiko visą personalą, iš ten ruošiami sausi daviniai gaunantiems nemokamą maitinimą. Esam sutarę, jeigu bus noras nusipirkti už pinigus, atveš karšto maisto davinį iš tos bazės. Bet poreikio nebuvo, vaikai atsineša savo maistą. Mokyklose valgyklos nedirbo“, – į komiteto nario Stepono Navajausko klausimą atsakė Švietimo skyriaus vedėjas. 

Planšetės lūžta, ministerija žada pirkti dar

Atsakydamas į S. Grinkevičiaus klausimą, kiek vaikų rajone neturėjo galimybės mokytis nuotoliniu būdu, Švietimo skyriaus vedėjas pripažino, kad nesklandumų buvo, bet vaikai, vienokiu ar kitokiu būdu, mokėsi. „Prieš savaitę konstatavome penkių vaikų iš J. Paukštelio progimnazijos laikiną nesimokymą“, – sakė J. Lukoševičius. Paaiškėjo, kad mokyklos duota planšetė buvo parduota, tad mokytojai vežė vaikams popierines užduotis į namus, paskui jas paimdavo.

Švietimo ir kultūros komiteto posėdžio metu paviešinta, kad interneto prieigos mūsų rajone neturi 22 moksleiviai. 43 vaikai patiria sunkumų mokydamiesi iš namų dėl to, kad tėvai dirba nuotoliniu būdu ir namuose neužtenka kompiuterių bei kitos bazės.

„Rajone mokosi 5 200 mokinių, turime tris tūkstančius kompiuterių. Pavasarį gavome planšetes, po vieną kitą jau trūksta, nes sulaužytos. Problemėlės po truputį prasideda. Tačiau, kaip minėjau ministerijos požiūrį, kad šiais metais nuo vasario iki gruodžio mėnesio savivaldybėms vėl bus ministerijos skiriama“, – sakė J. Lukoševičius.

Kada grįš visi – nežinia

Kada į mokyklas grįš kiti vaikai, kol kas nėra aišku. Pasak skyriaus vedėjo, Švietimo ir mokslo ministerija grįžimui po truputį ruošiasi. „Buvo numatyta, kad nuo vasario vidurio galėtų grįžti pradinukai, tačiau Ekspertų taryba tam nepritarė. Sprendimų lauksime nuo vasario vidurio“, – sakė J. Lukoševičius. Pasak jo, Švietimo ir mokslo ministrė taip pat pasirašė įsakymą dėl mokymosi praradimų dėl COVID-19 pandemijos kompensavimo, tam yra numatyta apie 7 mln. eurų. Ruošiamasi nuo vasario teikti kompiuterius, planšetes, taip pat prasidės papildomos konsultacijos abiturientams ir 10 klasių moksleiviams, už kurias mokytojams reikės apmokėti.

Sudarė tinkamas sąlygas

Pirmosios savaitės patirtimis, daliai mokinių sugrįžus į mokyklas, pasidalijo mokyklų bendruomenės. Į Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros” progimnaziją nuosausio 25-osios grįžo 16 mokinių, iš jų 3 pradinukai ir 13 penktų–aštuntų klasių mokinių.

„Esame sudarę sąlygas grįžti visiems mokiniams, turintiems poreikį: 1–4  klasių mokiniams, kai jų tėveliai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu, ir patiriantiems sunkumų vyresniems mokiniams.

Kiekvieną rytą atsakingai įvertinama mokinių sveikatos būklė, laikomasi COVID-19 infekcijos plitimą stabdančių prevencinių priemonių“, – teigė progimnazijos vadovė Lina Adomaitienė.

Mokykloje nori mokytis tie mokiniai, kuriems reikalinga mokymosi pagalba, pagalbos mokiniui specialistų konsultacijos. Mokinių priežiūrą ir ugdymą nuotoliniu būdu progimnazijoje užtikrina pagalbos mokiniui specialistai ir kiti darbuotojai. Kiekvienam mokiniui sudarytos patogios darbo sąlygos, skirtas išmanusis įrenginys, teikiama pagalba jungiantis į pamokas. Nemokamą maitinimą gaunantys mokiniai maitinami šiltu maistu. Dauguma mokinių  sugrįžo į mokyklą savo ar tėvelių iniciatyva, buvo ir tokių, kuriuos ateiti į mokyklą kvietė mokytojai.

Į Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros” progimnaziją nuo sausio 25-osios grįžo 16 mokinių. (Algimanto Barzdžiaus nuotr.)

Pagrindinės priežastys – mokymosi sunkumai

Pasak Kėdainių „Ryto“ progimnazijos direktoriaus Albino Stankevičiaus, į progimnaziją praeitą savaitę grįžo 20 mokinių: pirmų bei 5–8 klasių. Informacija apie vaikus, kuriems kyla sunkumų, nuolat atnaujinama: klasių vadovai stebi situaciją ir informuoja progimnazijos vadovus bei Vaiko gerovės komisiją.

„Teisės aktai nustato, kad Vaiko gerovės komisija įvertina situaciją ir sudaro sąrašą vaikų, kuriems pagalba mokantis nuotoliniu būdu yra būtina. Į mokyklą grįžo tie vaikai, kurie neturi sąlygų mokytis namuose arba dėl kitų objektyvių priežasčių jiems reikalinga pagalba. Pagrindinė priežastis – vaikai negeba savarankiškai mokytis nuotoliniu būdu, o tėvai arba negali, arba negeba jiems padėti“, – teigė progimnazijos vadovas.

„Ryto“ mokiniai mokosi 5-iose patalpose. Juos prižiūri pailgintos dienos grupės auklėtojai, socialinis pedagogas, neformaliojo ugdymo organizatorius. „Jeigu tokių vaikų skaičius didėtų, susidurtume su priežiūros problema, nes visi 5–8 klasių mokytojai dirba nuotoliniu būdu“, – atkreipė dėmesį A. Stankevičius.

Krakėse pirmąją savaitę – 6 mokinukai

Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos direktorius Alanas Magyla sakė, jog praėjusią savaitę į mokyklą grįžo 6 vaikai, vienas iš jų – pradinukas, likusieji – pagrindinio ugdymo programos mokiniai. „Sudarėme sąlygas mokytis laikantis visų rekomendacijų, mokiniui užtikrinamas ne mažesnis nei 10 kv. m plotas. 5 mokiniai mokosi informatikos kabinete, pradinukas – skaitykloje. Vaikai patenkinti, problemų nekyla, tik vieną dieną, kai buvome ypač užpustyti, vieno vaiko negalėjome dėl užpustytų kelių atsivežti į mokyklą“, – pasakojo mokyklos vadovas.

Pasirūpinta ir maitinimu – maistą atveža VšĮ „Bruneros“, mokykloje yra galimybė maistą pasišildyti. Vaikai taip pat atsineša sumuštinių ir atsigerti iš namų. Mokiniai gimnazijoje būna nuo 8 iki 14 val.

„Keli vaikai turėjo problemų dėl prisijungimo, vienam mokiniui buvo nepalankios sąlygos mokytis, nes šeimoje yra mažų vaikų, patalpa maža, tad drausmės ir susikaupimo pritrūkdavo. Pirmosios trys dienos mokykloje parodė, kad sekasi neblogai, problemų nekyla“, – pasakė A. Magyla.

Pasak pašnekovo, mokinių priežiūra rūpinasi ir padeda mokytojų padėjėjai, bibliotekininkė. „Kaip bus toliau, nežinia, jeigu vaikų daugės, gal turėsime atidaryti antrą informatikos kabinetą“, – svarstė gimnazijos vadovas.

Praėjusią savaitę į Krakių M. Katkaus gimnaziją mokytis grįžo 6 mokiniai. (Algimanto Barzdžiaus nuotr.)

Grįžo ne į visas mokyklas

Kai kuriose mokyklose grįžusių mokytis vaikų praėjusią savaitę dar nebuvo. Pasak Dotnuvos pagrindinės mokyklos direktoriaus Rimanto Urbonavičiaus, mokymas vyko nuotoliniu būdu iš namų, tačiau vykdoma apklausa, ar vaikai patiria sunkumų.

„Vaikų, kuriems reikėtų grįžti į mokyklą, neturime“, – informavo ir Surviliškio Vinco Svirskio pagrindinės mokyklos direktorė Lolita Klečkauskienė.

„Grįžusių mokinių neturime, pagal poreikį mokinius aprūpinome planšetėmis ir interneto ryšiu, taigi mokiniai mokosi nuotoliniu būdu iš namų, tai yra patogu šaltuoju metų laikotarpiu ir svarbu dėl epidemiologinės situacijos. Bendraujame su auklėtojais, mokytojais ir, esant poreikiui, sudarytume galimybes mokiniams mokytis nuotoliniu būdu iš gimnazijos“, – tvirtino ir Josvainių gimnazijos direktorius Ramūnas Zigmantavičius.