Pirmadienio vakaras. Tuomet kėdainiečius pasiekė sukrečianti žinia – centralizuotai tiekiamame geriamajame vandenyje rasta gerokai normas viršijanti gyvsidabrio norma ir dėl pavojaus sveikatai gyventojams uždraudžiama vartoti vandenį. Tačiau kodėl kėdainiečiai apie šią pavojingą situaciją sužinojo tik pirmadienį, nors vandens tyrimų rezultatai buvo gauti dar balandžio 16 dieną? Dėl šios situacijos Kėdainių rajono politikai svaidėsi žaibais trečiadienį vykusiame jungtiniame savivaldybės tarybos komitetų posėdyje, o valdantieji iš karto rado pagrindinį kaltininką – bendrovės „Kėdainių vandenys“ direktorių Rimgaudą Praninską, nors rajono savivaldybės administracijai tiksli informacija buvo išsiųsta dar šeštadienį.

Pirmadienio vakarą Kėdainių rajono savivaldybė išplatino pranešimą, kad Kėdainių miesto, Daumantų, Paobelio, Vilainių, Pelėdnagių, Sirutiškio, Medekšių ir Keleriškių gyventojai nevartotų centralizuotai tiekiamo vandens, mat vienoje Kėdainių vandenvietėje rasta didesnė nei leistina itin pavojingos žmonių sveikatai medžiagos – gyvsidabrio – norma. 

Tačiau jau kitą dieną paaiškėjo, kad už vandens tiekimą atsakinga bendrovė „Kėdainių vandenys“ apie vandens užterštumą gyvsidabriu žinojo dar praėjusią savaitę – balandžio 17 dieną (penktadienį) – ir apie tai informavo Kėdainių rajono savivaldybės administraciją bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kauno departamento Kėdainių skyrių.

Tiesa, pasirodo, bendrovės „Kėdainių vandenys“ direktoriaus dar penktadienį elektroniniu laišku siųsta informacija savivaldybės administracijos direktoriaus Arūno Kacevičiaus iš pradžių nepasiekė, o vėliau buvo išsiųsta ir klaidinga informacija, nurodant netikslų vandenyje rastą gyvsidabrio kiekį.

„Kėdainių vandenys“ informaciją paskelbė

Pirmadienio vakarą socialiniuose tinkluose pasirodė informacija, kad bendrovė „Kėdainių vandenys“ savo oficialioje interneto svetainėje kedainiuvandenys.lt  dar balandžio 17 dieną pasidalino informacija, kurioje nurodoma, kad vandenyje esanti gyvsidabrio koncentracija gerokai viršija leistiną normą.

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius tarybos narių buvo klausiamas, kodėl gyventojų laiku nepasiekė informacija apie vandenyje rastą padidėjusią gyvsidabrio koncentraciją.


Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos cheminių tyrimų skyriaus (Vilnius) Kėdainių miesto vandenvietės cheminių tyrimų protokolo duomenimis,  vandens mėginyje rasta gerokai didesnė nei leistina 1,71 mikrogramo gyvsidabrio norma.

Tuo tarpu pagal Lietuvos higienos normą HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ leidžiama iki 1,0 µg/l.


Įtarimų nesukėlė

Kėdainių rajono savivaldybės mero patarėja viešiesiems ryšiams Jorūnė Liutkienė antradienį patvirtino, kad bendrovės “Kėdainių vandenys” direktorius Rimgaudas Praninskas savivaldybės administracijos direktoriui A. Kacevičiui dėl vandens kokybės elektroninį laišką atsiuntė balandžio 17 dieną.

Pasak jos, šiame laiške buvo rašoma, kad ištirtame vandens mėginyje rasta 0,71 mikrogramo gyvsidabrio, o leistinas kiekis yra 1 mikrogramas.

Tačiau iš tikrųjų vandenyje buvo surasta gerokai didesnė – 1,71 mikrogramo – gyvsidabrio norma. Ir apie tai visuomenę informavo savo interneto svetainėje bendrovė „Kėdainių vandenys“.

„Administracijos direktoriui atsiųstame laiške pamačius vien skaičius, jokio blogo įtarimo nekilo. Parašyti skaičiai rodė, kad normos nėra viršijamos”, – „Kėdainių mugei“ teigė J. Liutkienė.

Tačiau bendrovės „Kėdainių vandenys“ vadovo siųstame laiške buvo ir papildomos informacijos, kuri galėjo sukelti papildomų klausimų Kėdainių rajono savivaldybės administracijai.

Taip pat A. Kacevičiui adresuotame laiške bendrovės „Kėdainių vandenys“ vadovas rašo: “Kadangi ankstesniuose tyrimuose nebuvo nustatyta gyvsidabrio viršijimo, šiandien išsiuntėme mėginius pakartotiniam tyrimui. Apie gautus rezultatus jus papildomai informuosime.“


Reaguota buvo skubiai

Būtent dėl Kėdainiuose susidariusios situacijos buvo surengtas rajono tarybos jungtinis komitetų posėdis, kuriame aiškintasi, kas kaltas dėl to, jog informacija apie gyvsidabriu užterštą vandenį gyventojus pasiekė gerokai vėliau nei turėjo pasiekti – ar bendrovės „Kėdainių vandenys“ vadovas R. Praninskas, ar Kėdainių savivaldybės administracija?

Posėdyje dalyvavęs bendrovės „Kėdainių vandenys“ direktorius R. Praninskas pripažino, kad didžiulį nerimą dėl vandens kokybės sukėlusi informacija iš Visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos buvo gauta dar balandžio 16 dieną ir iš karto buvo imtasi neatidėliotinų veiksmų, tačiau tada prasidėjo sunkiai suvokiamas detektyvas – viena informacija buvo pateikta klaidingai, kita – laiku neišsisiuntė, o išsiųsta dar kartą savivaldybės administracijos direktorių A. Kacevičių pasiekė tik po kelių dienų.

„Skubiai buvo paimti vandens mėginiai pakartotiniams tyrimams atlikti – tuo metu buvo svarbiausia išsiaiškinti, ar tyrimuose nėra klaidos ir ar iš tiesų susidūrėme su labai pavojinga situacija“, – teigė R. Praninskas.

Pasak jo, dar penktadienį informacija apie vandens tyrimų rezultatus buvo išsiųsta tiek Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriui A. Kacevičiui, tiek Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kauno departamento Kėdainių skyriui.

Bet bėda tame, kad A. Kacevičius penktadienį siųsto elektroninio laiško su tikslia informacija ir protokolais negavo. „Kai šeštadienį įsijungiau savo kompiuterį, pastėbėjau, kad laiškas neišsisiuntė. Maisto ir veterinarijos tarnybai laiškas išsisiuntė puikiai, o administracijos direktoriaus nepasiekė.

Bandžiau dar kartą siųsti, tačiau vėl nepavyko. Tuomet informaciją perdaviau bendrovės informacinių technologijų darbuotojui, kuriam buvo pavesta pakartotinai jį išsiųsti A. Kacevičiui. Laiškas buvo išsiųstas balandžio 18 dieną prieš pietus, tačiau keisčiausia, kad jį savivaldybės administracijos direktorius gavo tik balandžio 20 dieną gerokai po pietų. Šito negaliu suprasti. Tačiau dabar svarbiausia, kad atlikus pakartotinius vandens tyrimus, jų rezultatai yra geri“, – teigė R. Praninskas, pridūręs, kad šeštadienį administracijos direktoriui A. Kacevičiui buvo ne tik siunčiami, bet ir skambinama telefonu.


Tai gavo, ar negavo?

Tuo tarpu Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius A. Kacevičius vykusiame posėdyje tvirtino, kad savivaldybės administraciją iš bendrovės „Kėdainių vandenys“ apie taršą pasiekė tik pirmadienio popietę.

„Šią informaciją mes gavome pirmadienį. Vienintelė informacija, kurią aš gavau, tai buvo ta, kuri buvo parašyta su klaida“, – teigė A. Kacevičius.

Tačiau politikams šiame informacijos pateikimo detektyve užkliuvo viena detalė – tiksli informacija iš bendrovės „Kėdainių vandenys“ savivaldybės administracijai buvo išsiųsta šeštadienį prieš pietus, o gauta tik pirmadienį po pietų.

„Klausimas administracijos direktoriui. Jūs visą tikslią, su visais tyrimų rezultatais informaciją gavote šeštadienį apie 12 valandą, tad ką jūs padarėte per tas dienas nuo informacijos apie pavojų gavimo minutės iki pirmadienio pavakarės, kai Kėdainių rajono savivaldybė gyventojams galiausiai išplatino pranešimą apie draudimą gerti centralizuotai tiekiamą vandenį“, – pavėluota reakcija piktinosi rajono tarybos narė Karolina Štelmokaitė.

Informaciją žinojo gerokai platesnis ratas

 Jungtinio tarybos komitetų posėdžio metu paaiškėjo ir dar vienas faktas. Pasirodo, kad bendrovės „Kėdainių vandenys“ direktorius R. Praninskas, vos gavęs tyrimų rezultatus apie juos informavo savo kolegą, bendrovėje technikos direktoriumi dirbantį R. Gailiūną, su kuriuo buvo sprendžiama, ką daryti toliau.

Pasak Kėdainių rajono savivaldybės tarybos nario ir opozicijos lyderio Sauliaus Grinkevičiaus, kadangi informacija apie vandens tyrimus buvo žinoma gerokai platesniam atsakingų asmenų ratui, klausimas, kodėl apie tai gyventojai buvo informuoti tik po kelių dienų.


Pasak R. Gailiūno, kuris be to yra ir rajono tarybos valdančiosios frakcijos „Mūsų krašto sėkmei“ atstovas, bendrovės viduje buvo nuspręsta, kad visą informaciją savivaldybės administracijai pateiks būtent bendrovės vadovas R. Praninskas.

„Akivaizdu, kad tiek R. Gailiūnas, tiek administracijos direktorius A. Kacevičius visą informaciją apie susidariusią padėtį turėjo kur kas anksčiau, todėl imtis priemonių buvo galima gerokai operatyviau. Juo labiau, kad penktadienį posėdžiavo rajono taryba, o šiame posėdyje aktyviai dalyvavo ir R. Gailiūnas.

Tačiau blogiausia, kad šeštadienį A. Kacevičius jau turėjo turėti oficialią informaciją, tačiau jokios reakcijos nebuvo net keletą dienų. Todėl aš matau dideles problemas, kad meras, administracijos direktorius nekomunikavo su gyventojais“, – pabrėžė Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narys, opozicijos lyderis Saulius Grinkevičius, čia pat sulaukę posėdžiui pirmininkaujančio mero Valentino Tamulio reakcijos.

„Prašau klausimą formuluoti, laikas eina!“, – kalbantį S. Grinkevičių pertraukė V. Tamulis.

Neužilgo reagavo ir administracijos direktorius A. Kacevičius, dar kartą pakartodamas jau anksčiau išsakytą savo nuomonę ir pridūrė, kad šiuo atveju tarp Kėdainių rajono savivaldybės administracijos ir „Kėdainių vandenų“ informacijos keitimosi schema esą nebuvo išpildyta taip, kaip turėtų būti. O, didžiausia atsakomybė dėl to tenka bendrovės „Kėdainių vandenys“ direktoriui R. Praninskui.

Tačiau tokia A. Kacevičiaus užimama pozicija neįtikino tarybos narės Virginijos Baltraitienės.

„Jeigu man šeštadienį skambintų savivaldybės kontroliuojamos įstaigos vadovas, aš iš karto kelčiau klausimą, kas nutiko? Jeigu administracijos direktorius nesupranta, kas su juo kalbama, ar galima užimti tokias pareigas?“, – klausė V. Baltraitienė.

Daugiau komentarų apie šią painią, bet laimingai pasibaigusią istoriją skaitykite ČIA.

Panašios naujienos