Nuo 2021 metų buitiniai vartotojai palaipsniui privalės atsisakyti monopolinių visuomeninio tiekimo paslaugų ir patys pasirinkti iš ko pirkti elektrą. Paprastai sakant, elektros energija tampa paslauga-preke tokia pat, kaip mobilusis ryšys ar internetas, kuriuos teikia įvairios įmonės, tad gyventojams lieka išsirinkti labiausiai patinkantį.

Bus nutraukta

Kitais metais šalyje prasidės elektros rinkos liberalizacija – buitiniai vartotojai ilgainiui privalės atsisakyti visuomeninio tiekėjo paslaugų, todėl elektros energijos pirkimo-pardavimo sutartis su visuomeniniu tiekėju bendrove „Ignitis“ bus nutraukta nuo 2021 m. sausio 1 d.

Primename, kad šių gegužės mėnesį Seimo priimtame naujos laidos šalies Elektros energetikos įstatyme numatyta per trejetą metų – iki 2023-iųjų, atsisakyti visuomeninio elektros tiekimo vartotojams.

Vartotojų rūpesčiai

Elektros tiekėjo pasirinkimas, galimos elektros kainos ir nežinomybė daliai kėdainiečių sukėlė daug klausimų, dėl kurių jie kreipėsi į „Kėdainių mugę“.

Į Kėdainių rajono gyventojų klausimus atsako UAB „Ignitis“, atsakingos už informavimo kampaniją, Komunikacijos tarnybos Ryšių su visuomene projektų vadovas Tadas Markevičius

Teikti nereikia

– Kaip ir kur pasirinkti elektros tiekėją eiliniam gyventojui?

– Tiekėjų sąrašą ir jų siūlomas sąlygas rasite internete adresu www.pasirinkitetiekeja.lt/rinkos-tiekejai.

Pasirašius sutartį su pasirinktu tiekėju, klientui nieko nebereikia daryti – tolimesniais procesais pasirūpins tiekėjas.

Elektros energijos tiekėją rinktis ir sudaryti su juo sutartį gali kiekvienas, nebūtina laukti priskirto pokyčio etapo.

– Dėl kokių priežasčių: suvartojamų kiekių, kainos, statuso (fizinis ar juridinis) ir kt., fizinis asmuo turi kreiptis į konkrečią elektros tiekimo įmonę?

– Atkreipiame dėmesį, kad ESO nepriklausomiems elektros energijos tiekėjams, kurie jau pradėjo teikti gyventojams pasiūlymus dėl elektros energijos tiekimo, perduoda šiems pasiūlymams parengti reikalingus duomenis, todėl vartotojams jokių duomenų teikti nereikia.

Su vartotoju susisiekę tiekėjai jau turi būtiną informaciją apie kliento nuosavybę – objekto numerį, objekto adresą, kontaktinius duomenis (telefono numerį, el. pašto adresą), per kalendorinį mėnesį objekte suvartotos elektros energijos kiekį (12 mėn. laikotarpiu). Todėl teikdamas siūlymą, tiekėjas gali informuoti tik apie teikiamas paslaugas ir pateikti pasiūlymą jas rinktis.

Taip pat įspėjame, kad tiekėjų vardu naudojasi sukčiai, todėl raginame būti budriais. Tiekėjai, teikdami siūlymą, neturi prašyti asmens kodo ar bankinių prisijungimų, jie gali tik informuoti, o sutartį su tiekėju galėsite sudaryti ir vėliau. Pasidomėkite tiekėjais, pasitarkite su artimaisiais, draugais ar bičiuliais ir tik tada apsispręskite. Nebūtina priimti sprendimo, vos paskambinus tiekėjui.

Galima jau dabar

– Iki kada paprastam gyventojui reikia pasirinkti tiekėją?

– Visuomeninis tiekėjas savo paslaugų teikimą nutrauks nuosekliai ir palaipsniui: iki 2020 m. gruodžio 10 d. naują tiekėją turi pasirinkti gyventojai, kurie per metus sunaudoja 5 000 kWh ar daugiau elektros energijos, iki 2021-ųjų gruodžio 10 d. – sunaudojantys 1 000–5 000 kWh, o iki 2022-ųjų gruodžio 10 d. – visi likusieji. 

Tačiau norimą elektros energijos tiekėją galima pasirinkti jau dabar, nebūtina laukti priskirto pokyčio etapo.

Ar pasirinkus tiekėją kaina vartotojui keisis? Jeigu taip, tai kaip?

– Šiuo metu visą gyventojų mokamą kainą už elektros energiją nustato valstybė ir kainą sudaro daug dedamųjų. Pradėjus konkuruoti tiekėjams, elektros energijos kaina priklausys nuo kelių veiksnių: maždaug pusę kainos ir toliau reguliuos valstybė (tų paslaugų, kurias ir toliau užtikrins ji), kitą pusę – elektros tiekėjų konkurencija ir kaina biržoje.

Taigi, elektros energijos kaina skirsis įvairių tiekėjų pasiūlymuose, ji bus nulemta konkurencijos bei kitų išorinių veiksnių. Įprastai tokiomis sąlygomis visuomet laimi pirkėjai (vartotojai), toks ir šio pokyčio tikslas.

O žmogui gal galima palikti viską taip, kaip yra dabar, nieko nekeičiant, kad liktų tas pats elektros tiekėjas? Ar tam reikėtų sudaryti naujas sutartis, ar ramiai miegoti ir nesukti galvos?

– Laiku nepasirinkusiems tiekėjo, tolimesnį elektros energijos tiekimą šešis mėnesius, tik jau didesne kaina, užtikrins garantinis tiekėjas (ESO). 

Garantinio tiekėjo parduodamos elektros energijos kaina priklausys nuo vidutinės ankstesnio mėnesio biržos kainos ir bus perskaičiuojama kas mėnesį, pritaikant koeficientą 1,25.

Nereikės mokėti?

Atsirado reklama, kad pasirašius su sutartį su firma X pensininkui vienerius metus nereikės mokėti už elektrą? Ar taip gali būti?

– Negalime atsakyti, kokius konkrečius pasiūlymus teikia nepriklausomi elektros energijos tiekėjai, kiekvienas klientas turėtų savarankiškai peržiūrėti ir įvertinti gauto pasiūlymo sąlygas.

Tačiau pastebima, kad bendradarbiavimo pradžiai tarpusavyje besivaržantys tiekėjai siūlo vartotojams įvairių nuolaidų ir net dovanų – nuo pirmus mėnesius mažesnės kilovatvalandės kainos iki nemokamo atsiskaitymo už paslaugas ar dovanojamų knygelių elektros duomenims ir išlaidoms fiksuoti. Įvairiomis nuolaidomis, akcijomis, dovanomis bandoma motyvuoti vartotojus rinktis vieną ir kitą tiekėją. 

Ką patartumėte eiliniams gyventojams renkantis tiekėją?

– Nepriklausomų elektros energijos tiekėjų pasiūlymai šiek tiek skiriasi, todėl renkantis geriausią pasiūlymą, svarbiausias atskaitos taškas gyventojams yra jų elektros suvartojimo duomenys, t. y. kiek elektros per mėnesį jie suvartoja ir kada – kokiu paros metu ar kuriomis savaitės dienomis. Žinodami net ir apytikslius suvartojimo duomenimis, gyventojai gali žiūrėti, koks siūlomas planas labiausiai atitiks konkretaus namų ūkio poreikius ir elektros vartojimo įpročius.

Ačiū už pokalbį.

(Algimanto Barzdžiaus nuotr.)