Šalia elektros oro linijų augantys neprižiūrimi medžiai dažnai tampa elektros tiekimo linijų avarijų priežastimi. Pučiant stipriam vėjui, siaučiant audrai, medžiai ir jų šakos gali nutraukti laidus ar nuversti atramas. Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) ragina nepamiršti, kad už gyventojų sklypuose ir privačiuose miškuose augančių medžių bei kitų želdinių priežiūrą atsakingi patys gyventojai.

Savo valdose augančius medžius būtina apžiūrėti kiekvieną pavasarį, kad jie nesukeltų nuostolių patiems gyventojams ir nepatogumų kaimynams. Įvairius medžius ir vaismedžius reikia genėti anksti pavasarį, kai medžių pumpurai dar nėra išsprogę, o gyvatvores ir kaulavaisius – baigiantis vasarai, jau po derliaus nuėmimo. Riešutmedžių šakų retinimą reikėtų atidėti iki rugpjūčio ar rugsėjo mėnesių.

Primenama, kad medžius savo sklype būtina sodinti saugiu atstumu nuo elektros linijų. Jei sodinamas medis, kuris augs netoli elektros linijų, iš anksto svarbu žinoti, koks ateityje bus medžio aukštis ir kaip šakosis jo vainikas. Pavyzdžiui, obelis per kelis metus užauga iki apie 2 metrų aukščio, o jos vainikas gali siekti 2,5 m.

Pastebėję pavojingai prie elektros linijų priartėjusį želdinį, ESO specialistai turi teisę ir patys nupjauti šakas, tačiau tokiu atveju didžiausias dėmesys skiriamas elektros tiekimo saugumui ir patikimumui, o ne aplinkos estetikai, todėl gyventojai raginami patys tinkamai pasirūpinti medžiais ir krūmais savo valdose.

Rūpinamasi ir miškuose esančiomis elektros linijomis

ESO skiria didelį dėmesį miškuose esančių oro linijų apsaugos zonoje ar už jos ribų augančių medžių, kurie griūdami gali pažeisti linijas, genėjimui, tvarkymui bei proskynų valymui. Taip užtikrinamas saugesnis ir patikimesnis elektros energijos persiuntimas Lietuvos gyventojams. Svarbu žinoti, kad privačių miškų savininkai atsakingi, jog jiems priklausančiose miškuose augantys medžiai būtų tinkamai prižiūrimi ir nedarytų žalos elektros linijoms ir energijos tiekimui.

Bendrovės darbuotojai, naudodami specialią „LiDAR“ technologiją, apžiūri tūkstančius kilometrų oro linijų miškuose ir žymi pavojų keliančius medžius, jei šie yra aukštesni nei atstumas nuo jų iki elektros linijos. Artimiausiu metu miško savininkai gaus pranešimus apie tokių medžių žymėjimą, tada ESO kreipsis į savininkus dėl sutikimo iškirsti pavojingus medžius. Svarbu žinoti, jog jei asmuo nesutiks leisti šalinti numatytus medžius, o šie nuvirs ant elektros oro linijų, miško savininkui teks padengti visus dėl to patirtus nuostolius.

Apie grėsmę reikia pranešti

Pastebėjus, kad medžiai yra pavojingai pasvirę ir gali užgriūti ant elektros linijų reikia nedelsiant apie tai pranešti ESO nemokamu telefonu 1852. Daugiau informacijos apie medžių priežiūrą ir atstumus nuo elektros linijų laidų iki želdinių skelbiama ESO svetainėje.

Parengta pagal ESO inf.