Kai nebeliko sniego ir žemė nebėra įšalusi, vis dažniau patebimos „išartos“ vejos – aiškiai matyti transporto priemonių padangų žymės. Gyventojai piktinasi ir klausia: nejau negalima važiuoti kultūringai, ar būtina niokoti veją? Negana to, yra gadinami šaligatvių borteliai, trupinamos naujai paklotos trinkelės.

Prie vieno J. Basanavičiaus gatvės daugiabučio namo provėžos vejoje tokios gilios, kad galima būtų ir bulves sodinti – ši situacija gyventojų nedžiugina. Žmonės pasakojo pro langus matę, kad vieną dieną atvažiavusi sunkiasvorė transporto priemonė su didžiule talpa, matyt, nuotekoms traukti, negalėdama išlaviruoti tarp sustatytų lengvųjų automobilių, ėmė ir važiavo „nosies tiesumu“ – išklampojo veją, žemėmis užteršė pėsčiųjų taką.

„Galvojom, kad gal grįš, užlygins provėžas, nuvalys žemes, bet kur tau! Pridergė ir paliko, klampokit, žmogeliai, jei akis bado – susitvarkykit. Gėda turėtų būti tokiam vairuotojui“, – neslėpdami pasipiktinimo kalbėjo gretimo namo gyventojai.

„Situacija tikrai nenormali, pasižiūrėkite, kaip sustatyti automobiliai. Nėra jokios kultūros ir supratimo. Juk mato, kad stovi konteineriai, žino, kad turime juos ištuštinti, bet vis tiek palieka mašinas visai šalia“, – sakė „Ekonovus“ darbuotojas.

Kita vertus, žmonės sakė nesuprantantys, kodėl, daugiabučių kiemuose rekonstruojant automobilių stovėjimo aikšteles ir jas išplečiant, nebuvo pagalvota apie platesnius įvažiavimus, kam prie posūkių reikėjo įrengti saleles, kurios dabar labiausiai ir kenčia?

„Kampai turėjo būti dar labiau užapvalinti, kad ne tik lengvieji automobiliai, bet ir sunkiasvorė technika galėtų išsisukti, juk gali reikėti į kiemą įvažiuoti ir, pavyzdžiui, ugniagesių technikai“, – kalbėjo kėdainiečiai.

Yra ir gyventojų kaltės

Provėžų vejoje yra ne prie vieno daugiabučio namo. Nors aikštelės išplėstos ir parkavimo vietų padaugėjo, atsiranda vairuotojų, kurie tebestato automobilius ant žaliosios vejos arba užvažiuoja ant jos, nenorėdami pasitraukti ir palaukti, kol pravažiuos kita transporto priemonė. Kai yra įšalas, nėra didelės žalos, bet dabar, kai žemė įmirkusi, gilios provėžos – garantuotos. Tai ir atrodo negražiai, ir žolę pjauti bus sunkiau.

Taip vejas ,,ariantiems“ vairuotojams gresia baudos. (L. Pranckevičiūtės nuotraukos)

Kita problema – gyventojų noras automobilį pasistatyti kuo arčiau laiptinės arba palikti transporto priemonę ten, kur jiems patogu (geriau matyti pro langą), neatsižvelgiant, kad kitiems tai gali sukelti nepatogumų.

„Esu vieną kartą mačiusi, kaip medikai, padedami gyventojų, nešė ant neštuvų gulintį pacientą iki Greitosios medicinos pagalbos automobilio, šis stovėjo tolėliau, privažiuoti arčiau laiptinės negalėjo, nes buvo pristatyta automobilių. Žmonės nepagalvoja apie tokias situacijas. O jei, neduok Dieve, kiltų gaisras ir reikėtų privažiuoti ugniagesių technikai, kurios gabaritai dar didesni, kas būtų tada? Kai kur prie laiptinių būna užbrėžtos geltonos linijos, kad gyventojai nestatytų automobilių prie pat įėjimo į namą, tai tada tvarkos daugiau“, – įsitikinusi kėdainietė Jūratė.

Vargas ir ugniagesiams

Į gaisrą ar į kitus gelbėjimo darbus skubantiems ugniagesiams gelbėtojams svarbi kiekviena minutė, deja, kartais tenka gaišti laiką manevruojant automobilių prigrūstuose daugiabučių kiemuose.

„Mūsų turimai technikai pravažiuoti reikia kur kas daugiau erdvės nei lengvajam automobiliui. Pavyzdžiui, transporto priemonės su automobilinėmis kopėčiomis ilgis yra beveik 10 metrų, plotis – 2,5 m. Šią techniką naudojame, kai reikia pasiekti aukščiau nei trečią namo aukštą. Prieš keliant kopėčias būtina išskleisti pakojus, o tam reikia dar daugiau erdvės – jau maždaug 5 metrų.

Kita vertus, žmonės sakė nesuprantantys, kodėl, daugiabučių kiemuose rekonstruojant automobilių stovėjimo aikšteles ir jas išplečiant, nebuvo pagalvota apie platesnius įvažiavimus.

Pastaruoju metu nebuvo atvejo, kad visai nepravažiuotume, bet manevruoti daugiabučių kiemuose, ypač po 17 val., kai dauguma gyventojų būna grįžę į namus, išties sudėtinga“, – teigia Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Andrius Eidimtas.

Trukdo pravažiuoti ir šiukšliavežėms

Daug vargo daugiabučių kiemuose tenka patirti ir atliekas iš konteinerių surenkančios bendrovės „Ekonovus“ transporto vairuotojams. Šie pripažįsta, kad kartais tenka užvažiuoti ant vejos, nes baisu užkliudyti prie pat konteinerių arba prie posūkių sustatytus automobilius.

Tiek šiukšliavežėms, tiek ugniagesių technikai sudėtinga laviruoti automobilių prigrūstuose daugiabučių kiemuose.

„Situacija tikrai nenormali, pasižiūrėkite, kaip sustatyti automobiliai. Nėra jokios kultūros ir supratimo. Juk mato, kad stovi konteineriai, žino, kad turime juos ištuštinti, bet vis tiek palieka mašinas visai šalia. Mūsų transporto gabaritai dideli, tiesiog negalime išsisukti. Kartais būna taip, kad visiškai negalime įvažiuoti, yra tekę net kviesti policiją, kad ši rastų automobilių savininkus ir pareikalautų mašinas patraukti. Bet, įsivaizduojate, kiek daugiabučių kiemų turime kasdien apvažiuoti, jei kiekvieną kartą reikės laukti, kol kažkas patrauks automobilius, tai mes iki vidurnakčio dirbsime.

Apskritai, manau, kad nelogiška buvo įrengti konteinerių aikšteles tarp daugiabučių namų, geriau jau būtų buvę sustatyti konteinerius greta pagrindinių gatvių, kad nereikėtų po kiemus sukiotis“, – kalbėjo prisistatyti nenorėjęs „Ekonovus“ darbuotojas.

„Žiemą, kai pripusto ar būna slidu, važiuojame ir drebame, kad tik kokio automobilio neužkabintume. Vairuotojams nė motais, kad nuo Naujųjų metų įsigaliojo Kelių eismo taisyklių pakeitimai, draudžiantys statyti automobilius gatvių ir įvažiavimų į teritoriją sankirtoje ir 5 metrų atstumu nuo jos. Žmonės gal neskaito tų taisyklių? O gal baudos per mažos? Nutrenkia automobilį prie posūkių ar bet kur kitur, o visi kiti žinokitės, spręskit rebusus, kaip pravažiuoti.

Jei nesurinksime atliekų, tai vėl rėks, kodėl neištuštinate konteinerių. Taip ir norisi pasakyti, statykit automobilius normaliai, kad galėtume pravažiuoti ir nereikėtų atstumo centimetrais matuot, kartais net kaklą paskausta, besidairant į šoninius veidrodėlius“, – savo darbo kasdienybę dėsto dar vienas šiukšliavežės vairuotojas.

Policija apdalins baudomis

„Išartų“ vejų nuotraukas pamatę Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai atsiuntė tokį komentarą:

„Taip važiuoti ir niokoti veją negalima nei vietos gyventojams, nei aptarnaujančiam personalui. Taip darantiems vairuotojams gresia bauda nuo 30 iki 90 eurų. Kėdainių rajono policijos pareigūnai pastaruoju metu nebuvo sulaukę panašaus pobūdžio pranešimų, tačiau apskrityje jų būta. Pradėtos administracinės teisenos pagal Administracinių nusižengimų kodekso 417 straipsnį.

Vairuotojai dažnai pamiršta, kad yra draudžiama stovėti gatvės ir įvažiavimo į teritoriją sankirtoje bei arčiau kaip 5 m atstumu nuo jos.

Pagal tą patį straipsnį baudžiami ir tie vairuotojai, kurie gatvės ir įvažiavimo į teritoriją sankirtoje bei arčiau nei 5 metrų atstumu nuo jos būna pastatę savo automobilius. Bauda 30–90 eurų“.

Automobilį gali ir nutempti

Vairuotojams pravartu žinoti, kad nuo Naujųjų metų įsigaliojo dar viena svarbi taisyklė – automobilius, paliktus ne vietoje ir trukdančius sklandžiam eismui, gali nuvilkti ne tik policijos pareigūnai, bet ir ugniagesiai, savivaldybės viešosios tvarkos pareigūnai, kai kurie aplinkosaugininkai bei Lietuvos transporto saugos administracijos atstovai.