Baltos nuotakų suknios, šampano purslai, linkėjimai gyventi ilgai ir laimingai. Tokį vaizdą šiltuoju metų laiku Kėdainių senamiestyje galima pamatyti labai dažnai, mat vasara – tuoktuvių metas.
„Džiugina faktas, kad kasmet santuokų vis daugėja. Vien šiais metais Kėdainių rotušėje jau susituokė 173 poros“, – sakė Stasė Pikčilingienė, Kėdainių civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus vyr. specialistė.
Praėjusiais metais per tą patį laikotarpį susituokė 144 poros. Galbūt toks santuokų sudarymo pagyvėjimas reiškia, kad žmonės gyventi „susimetus“ geidžia vis mažiau?
Tuokiasi brandaus amžiaus
„Labai daug porų tuokiasi ir po antrą sykį. Vidutiniškai porų amžius siekia apie 30 metų. Taigi, dažniausiai sprendimą kurti gyvenimą kartu priima jau subrendę žmonės. Būta ir poros, kuriems jau per 40 metų, tačiau abiem ši santuoka – pirmoji. Per šį pusmetį nepilnamečių sutuoktinių nepasitaikė“, – sakė pašnekovė.
Buvo ir vienas įdomus atvejis – pora gyvenimo kartu įžadus davė antrą kartą.
„Tą pačią moterį vyras vedė antrą kartą. Susituokė, po to oficialiai išsiskyrė, susitaikė, na, ir žiedus sumainė dar kartą“, – šypsojosi pašnekovė. Būta ir vieno kėdainiečio, kuriam santuoka buvo jau penktoji. Šešios poros pageidavusios susituokti, tačiau persigalvojo ir tuoktis į Metrikacijos skyrių nebeatvyko.
„Išvažiuojamųjų tuoktuvių neturėjome, nes mūsų rotušė – nuostabi vieta žiedams sumainyti. Kėdainiečiai tuokėsi ne tik su lietuvaičiais, bet ir su užsieniečiais: indu, ukrainiete, vokiete, Jungtinės Karalystės piliečiu, tadžiku“, – vardijo pašnekovė.
Išskirtiniai metai
Šie metai išskirtiniai vienai kėdainiečių porai – jie vos už kelių savaičių švęs savo deimantines vestuves – gyvenimo kartu šešiasdešimtmečio jubiliejų.
Šie metai išskirtiniai ir tikintiesiems skaičių magija – 2015 gegužės 15-ąją sutuoktas 11 porų, savo jungtuvėms išsirinkusių penketukų gausią datą. „Kitiems metams 2016 birželio 6-ajai jau irgi turime prašymų tuoktis“, – sakė pašnekovė.
Liepos ir rugpjūčio mėnesiai visada gausūs santuokų – per mėnesį vidutiniškai sutuokiama apie 60 porų. Per dieną vidutiniškai apie 11–12 porų.
S. Pikčilingienė pristatė jaunavedžiams puikią naujieną – nuo liepos mėnesio santuokas bus galima registruoti bet kuriose Lietuvos civilinės metrikacijos įstaigose.
Dvi dvynukų poros
Šiais metais iki liepos mėnesio registruota mažiau ir ištuokų – išsiskyrė 89 poros, pernai per tą patį laikotarpį – 104.
„Vasarą statistiškai skiriamasi rečiau. Šiais metais turėjome vieną porą, kuri išsiskirti sumanė kartu pragyvenusi net 49 metus. Skiriasi ir poros, kartu pragyvenusios ir po 40 metų“, – sakė S. Pikčilingienė.
Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriuje vedama gimimų bei mirčių statistika. Šiais metais įregistruoti 282 gimimai (2014 metais – 276 gimimai).
„Užsienyje gimė 67 naujagimiai – jie visi įtraukti į apskaitą mūsų rajone, kad taptų Lietuvos Respublikos piliečiais. Daugiausiai vaikučių gimė Jungtinėje Karalystėje. Šiais metais turime vieną įvaikintą vaikutį. Džiaugiamės gimusiomis dviems dvynukų poromis. O štai 44 metų moteris susilaukė jau dešimtos atžalos, o 47 metų moteris pagimdė trynukus!“ – džiugiomis naujienomis dalinosi pašnekovė. Tiesa, pastaroji gimdyvė gyvena ne Lietuvoje, bet Nyderlanduose. Nepilnamečių gimdyvių iki šiol nebūta.
Auga pusamžių vyrų mirčių skaičius
Pasak specialistės, pastaruoju metu vaikams populiaru duoti senovinius vardus: vis labiau populiarėja Paulinos, Adelės, Rapolo, Jono, Benedikto, Motiejaus, Jokūbo vardai. Yra registruota ir Eleonoros, Angelinos, Ajaus, Herkaus, Kailo, Semo, Damiano vardų.
„Jau ne pirmi metai „ant bangos“ Mato, Kajaus, Emilijos, Sofijos vardai“, – sakė S. Pikčilingienė.
Auga ir registruotų mirčių atvejų – pernai iki liepos mėnesio mirė 452 žmonės, šiais metais – jau 502.
„Gana neramina faktas, kad didėja mirštančių pusamžių vyrų skaičius. Juos pakerta širdies ligos, taip pat vėžys, gausu mirčių ir dėl traumų“, – sakė S. Pikčilingienė.