Lenkijoje plintantis paukščių gripas, kol neprasidėjusi paukščių migracija ir laikomasi biosaugos priemonių, nėra pavojingas mūsų šalies paukščiams ir sparnuočius auginantiems ūkiams. Be to, šis gripo tipas nėra pavojingas ir žmonėms. Taip tvirtina šalies maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai.


Tikrinama paukštiena

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kauno departamento Kėdainių skyriaus vadovas Alfonsas Genys patikino, kad šiuo metu Lietuvoje neužfiksuota paukščių gripo atvejų, o kaimyninėje šalyje plintančios virusinės ligos tipas (H5N8) nepavojingas žmonėms.

„Sustiprinta visos iš Lenkijos įvežamos paukštienos kontrolė, ypač iš tų regionų, kur siaučia paukščių gripas. Siekiama, jog iš užkrėstų rajonų ji nepatektų į Lietuvą. Žinoma, ir patys lenkai sustabdė paukštienos eksportą iš paukščių gripo protrūkių vietų. Lenkijos kolegos imasi visų priemonių, kad paukštiena iš gripo apimtų teritorijų nepatektų į rinką“, – sakė A. Genys.

Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai ramina vartotojus, kad tinkamai termiškai apdorota paukštiena yra saugi vartoti.


Atlikti tyrimai

Nuolat sekama situacija kaimyninėje valstybėje, taip pat stebima padėtis mūsų šalyje ir, žinoma, Kėdainių rajone.

Šios savaitės pradžioje Nevėžyje rasta negyva gulbė iškart buvo išvežta į laboratoriją tyrimams, kur ištirta, ar jos mirties priežastis nebuvo paukščių gripas. Atlikti tyrimai parodė, kad gulbės gyvybę nusinešė ne pavojingasis paukščių gripas.

„Biosaugos priemonių gyventojams reikia laikytis visada. Dar labiau jas reikia sustiprinti, kai prasidės paukščių migracija, nes vandens paukščiai ypač imlūs gripo virusui“, – pabrėžė A. Genys.

Artimiausiu metu rajono gyventojams bus išplatinta informacija, kaip saugotis patiems ir kaip apsaugoti savo paukščius nuo šios virusinės ligos.

Biosaugos priemonės

Europos Sąjungos Komisijos nurodymu, nustačius paukščių gripo protrūkius, privalo būti laikomasi biologinės saugos – ne tik 3–10 km, bet ir platesnėse zonose nustatomi apribojimai bei įgyvendinamos papildomos kontrolės priemonės.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ragina mūsų šalies paukščių augintojus ir laikytojus išlikti budriais, laikytis visų biologinio saugumo reikalavimų – negirdyti paukščių atvirų telkinių vandeniu, prižiūrėti, kad pašarai būtų laikomi saugiai, neprieinami laukiniams paukščiams, kurie yra pagrindiniai šio virusio platintojai. Taip pat rekomenduojama kuo dažniau skalbti drabužius, dezinfekuoti batus, instrumentus ir kt.


Perspėja gyventojus

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba perspėja gyventojus, vykstančius į Lenkiją, kad vengtų lankytis kaimyninės šalies paukščių laikymo vietose ar ūkiuose, tokiu būdu nesudarytų galimybių pernešti ligos sukėlėjų.

Taip pat nerekomenduojama vežti į Lietuvą lenkiškus paukščius, paukštieną ar kiaušinius.

Labai svarbu, kad į Lietuvos teritoriją grįžtančios transporto priemonės, naudojamos naminiams paukščiams gabenti, būtų valomos ir dezinfekuojamos.

Kaip pasireiškia

Paukščių gripas pasireiškia paukščių gaišimu, jie tampa apatiški, nustoja lesti, gerti, gali atsirasti pamėlynavimų barzdelių, skiauterių srityse, patinimų kakluose ar galvose.

Pastebėjus ligos simptomus, reikėtų nedelsiant kreiptis į privatų veterinarijos gydytoją arba informuoti artimiausią Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos departamentą, laikytis prevencijos priemonių.


Sustiprino kontrolę

Pastaruoju metu Lenkijoje, Lubartuvo apskrityje ir Krasnystavo rajone (Lublino vaivadija), taip pat Didžiosios Lenkijos Ostruvo regione, užregistruoti jau 8 ir 9 paukščių gripo protrūkiai (3 – 2019 m. pabaigoje ir 6 – šiemet).

Ligos židiniai rasti kalakutų ūkiuose, fermose, privačiuose vištų ir kitų paukščių ūkiuose.

Lenkijos kompetentinga institucija vykdo sustiprintą kontrolę, užtikrinančią, kad iš apribojimų zonų nebūtų vykdomas paukščių ir jų produktų judėjimas.