Taip savo patirtį parskridus į Lietuvą apibūdino darbo reikalais liepos mėnesį keliavęs kėdainietis (vardas ir pavardė redakcijai žinomi). Mūsų šalyje jis pasigedo koronaviruso prevencijos ir kontrolės, nes pranešimai apie grįžimą iš kitos šalies paliekami grįžtančiųjų sąžinei ir atsakomybei.

Tvarka pasirodė griežtesnė

Kėdainietis pasakoja, kad liepos 2–10 dienomis darbo reikalais lankėsi Rumunijoje, kuri tuomet Lietuvoje dar nebuvo įtraukta į labiausiai koronaviruso paveiktų valstybių sąrašą. Į Rumuniją skrido lėktuvu per Kiprą, o grįžo – per Milaną Italijoje. Visur lėktuvų keleiviai turėjo laikytis tam tikrų sąlygų koronaviruso prevencijai. Prieš skrydį į Kiprą buvo privalu užpildyti ir pateikti anketą su savo duomenimis, o skrendant iš Larnakos (Kipras) į Rumuniją, stiuardesė išdalino deklaracijas, kurias keleiviai pildė tiesiog lėktuve.

„Išlipęs iš lėktuvo oro uostuose mačiau termovizorius, temperatūrą papildomai matavo dar keliose vietose oro uoste“, – pasakojo vyras.

Atsakomybės reikalas?

Tačiau visai kitas vaizdas buvo grįžtant į Vilnių liepos 10 dieną. „Lėktuve jokių anketų pildyti nereikėjo, oro uoste mačiau tik porą moterų, kurios dalijo lapelius su instrukcijomis, kurių niekas neėmė. Kadangi buvau su rankiniu bagažu, tiesiog išėjau, temperatūros niekas nematavo, nors apsidairiau, tikėdamasis ką nors pamatyti. Tai kaip nebus įvežtinių atvejų, jei žmogus galėjo grįžti per jungiamąjį skrydį iš bet kokios šalies, bet jo niekas neklausė, iš kur grįžai? Nebus jokio atsekamumo“, – piktinosi kėdainietis.

Jis pats sako kitą dieną po kelionės užsiregistravęs tyrimui dėl COVID-19 ir laukęs atsakymo (šis buvo neigiamas), nors tuomet izoliacija grįžusiems iš Rumunijos dar nebuvo privaloma. „Bet juk galėjau laisvai vaikščioti ir, jei būčiau užsikrėtęs, platinti virusą. Viskas paliekama paties žmogaus atsakomybei, bet matydami tokį valdžios požiūrį žmonės irgi atsipalaiduoja“, – kritikavo pašnekovas.

Kada registracija ir izoliacija – privaloma

Pavojaus varpais dėl to, kad Lietuvoje daugėja įvežtinių užsikrėtimo koronavirusu atvejų arba tokių, kurių užsikrėtimo aplinkybės nenustatomos, pastarosiomis dienomis skambina ir epidemiologai. Todėl Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) primena, jog grįžus iš COVID-19 ligos paveiktų valstybių privaloma izoliuotis 14 dienų nuo grįžimo į Lietuvą dienos ir per 24 val. užsiregistruoti užpildant elektroninę anketą NVSC internetiniame puslapyje. Elektroninę anketą galima užpildyti iš anksto prieš grįžtant. Joje Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui pateikiami tikslūs asmens ir kelionės duomenys.

Grįžus iš kitų šalių, nesančių paveiktųjų sąraše, rekomenduojama tik užsiregistruoti.

Labiausiai paveiktų valstybių sąrašą Sveikatos apsaugos ministerija atnaujina kiekvieną savaitę, atsižvelgusi į epidemiologinius rodiklius užsienio šalyse. Liepos 24 d. duomenimis, paveiktų šalių, iš kurių grįžus privaloma užsiregistruoti ir izoliuotis, sąraše buvo 75 valstybės. Tarp jų – Baltarusija, Bulgarija, Izraelis, Ispanija, JAV, Kazachstanas, Portugalija, Rumunija, Rusija, Švedija, Austrija, Belgija, Čekija, Ukraina ir kt.

Būtinosios procedūros

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro interneto svetainėje informuojama, kad grįžtantiems ar atvykstantiems į Lietuvą, kertant valstybės sieną sausumos, jūrų ar oro uostų punktuose, taikomos būtinosios procedūros. Po Valstybės sienos apsaugos tarnybos patikros visuose sienos kirtimo punktuose keliautojai informuojami, teikiant atmintines apie privalomą izoliaciją ir galimybes gauti nedarbingumą jos laikotarpiu. Vykdomas keleivių, atvykstančių iš paveiktų šalių, COVID-19 ligai būdingų simptomų vertinimas. Jei nustatomi  koronaviruso infekcijos simptomai, asmuo atskiriamas nuo kitų keleivių, iškviečiama greitoji medicinos pagalba ir jis vežamas į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Taip pat primenama, kad nesilaikant Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo reikalavimų dėl izoliavimo, asmeniui yra taikoma administracinė atsakomybė (įspėjimas arba bauda nuo 60 iki 1 500 eurų) arba baudžiamoji atsakomybė, priklausomai nuo padarinių.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.