Žemės ūkio ministerijoje vykusiame renginyje „10 metų tautinio paveldo atgimimui“ buvo apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai, tradicinių amatų centrai, pagerbti tautinio paveldo komisijos ekspertai. Kaip sėkmingiausiai dirbantis amatų centras šiais metais apdovanotas ir mūsiškis Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centras Arnetų name.

Tradicinių amatų centro Arnetų name vadovei Reginai Lukminienei (centre) įteikta padėka už sėkmingiausiai dirbantį amatų centrą Lietuvoje.

Garbingą įvertinimą, kurį įteikė žemės ūkio ministras Bronius Markauskas, atsiėmė centro vadovė Regina Lukminienė.

Pradžia nuo nulio

Dėl sėkmingiausiojo vardo varžėsi aštuoni Lietuvoje veikiantys tradicinių amatų centrai. „Džiugu, kad po komisijos diskusijų juo tapo mūsiškis amatų centras, – šypsojosi R. Lukminienė. – Kartu su apdovanojimu mums buvo įteikta ir premija, kuri bus panaudota amatų centro veiklai plėtoti. Dirbame nepilnus trejus metus, tačiau jau esame įvertinti. Tačiau viską pradėjome nuo nulio, man pačiai tai buvo didžiulis iššūkis, net nežinojau nuo ko pradėti, kai man buvo pasiūlyta tapti centro vadove“.

Pasak R. Lukminienės, iki amatų centro veiklos pradžios iš viso buvo vos keturi sertifikuoti amatininkai, o šiuo metu, po trejų metų, tokių yra jau trylika.
„Iki tol neturėjome veikliai dirbančių amatininkų arba jiems amatai buvo labiau hobis, jie dirbo sau. Šiais laikais iš amatų labai sudėtinga išgyventi. Juk kiek tų pintų krepšių, lovatiesių ar kitų amatų produktų ir tereikia? Taigi, amatų centras pasitarnavo buriant amatininkus“, – pasakojo R. Lukminienė.

Domisi ir japonai

Šiuo metu tradicinių amatų centre Arnetų name rengiami edukaciniai užsiėmimai, kuriuos veda sertifikuoto tautinio paveldo produktų amatininkai, vykdomos neformalaus vaikų švietimo programos, amatininkų paruoštų moksleivių geriausi darbai eksponuojami Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurse „Sidabro vainikėlis“, vykdoma Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programa, organizuojamos tradicinių amatininkų parodos, paskaitos, seminarai. Amatai pristatomi Kėdainių rajono ir respublikiniuose renginiuose. Amatų centre jau įvyko daugiau nei 2 tūkst. užsiėmimų.

„Džiugu, kad mūsų amatus atranda ne tik kėdainiečiai, bet ir kitų miestų gyventojai. Sulaukiame nemažo ir užsieniečių susidomėjimo – sulaukiame svečių iš Lenkijos, Slovakijos, Vengrijos, Latvijos, Estijos, Rusijos, mūsų amatais susidomėję ir japonai“, – teigė centro vadovė.

Šešios edukacinės programos

Pasak R. Lukminienės, amatų centras yra nuolat gyvas – čia kasdien vyksta įvairūs renginiai, užsiėmimai, edukacijos, lankosi vaikai, jaunimas, suaugusieji.
„Labai tikiuosi, kad ir toliau sėkmingai vykdysime savo veiklą bei, kiek leis galimybės, veiklą plėsime. Šiuo metu pas mus galima užsisakyti šešias edukacines programas: vytelių pynimo, audimo, juostų rišimo, medžio drožybos, keramikos. Prieš šv. Velykas organizuojami margučių dažymo mokymai“, – sakė pašnekovė.

Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centras Arnetų name pradėjo aktyviai vykdyti veiklą nuo 2015 metų pavasario. Namas yra unikalus paminklas ir vertingas turizmo objektas, škotų bendruomenės, gyvenusios XVII–XVIII a. Kėdainiuose, materialus palikimas. Tradicinių amatų centro pagrindinis tikslas – išsaugoti, rekonstruoti ir išlaikyti savo krašto tradicinių amatų gyvastį.

Panašios naujienos